Hardware | Procesory | ARM

ARM představil procesory Cortex-A77 a Mali-G77. Dostane se k nim i Huawei?

Designér nejrozšířenější mobilní procesorové architektury současnosti se na svém blogu pochlubil, co bychom měli najít ve svých příštích telefonech, které na trh dorazí nejdříve v roce 2020: procesory Cortex-A77 a Mali-G77.

Jádro Cortex-A77 navýší výpočetní výkon oproti svému předchůdci z loňského roku o dobrých 20 % a ARM se na blogu nebojí srovnávat jeho rychlost s procesory pro laptop; ovšem při zachování nízké spotřeby.

Více výkonu pro 5G, AR i náročné video

Více práce za jednotku času má pomoci nejen v nástupu 5G, VR/AR a obecně náročnějšího videa, ale může ponechat na základní desce i více místa pro další specializované obvody.

Klepněte pro větší obrázek
Cortex-A77 si troufá i na laptopy

Současné mobilní SoC se totiž neskládají z jednoho procesorového jádra, ale z ohromného množství. Oproti desktopovým procesorům se však nejedná o srovnatelně silná jádra, ale zpravidla o konfiguraci několika výkonnějších jader pro náročné operace a několika jader pro jednodušší práci.

Má to svoji logiku. Výkonná jádra mají vyšší spotřebu, ale spustí se jen v případech, kdy je to třeba. Při běžné práci pak stačí ty slabší, ale zároveň i úspornější. Díky zvýšenému výkonu 7nm Cortex-A77 bude podobných jader třeba méně, takže se buď přímo do SoC, nebo na základní desku v okolí mohou vejít další specializované obvody.

Mali-G77 má být raketa pro špičkové telefony

CPU doplňuje také nová generace GPU Mali-G77 s architekturou Valhall, která nahrazuje původní Bifrost. Mali-G77 dosahuje v souhrnu 1,5× lepšího výkonu než jeho předchůdce, kterého byste našli třeba v Galaxy S10 od Samsungu.

Klepněte pro větší obrázek
Mali-G77 slibuje až 1,4× vyšší výkon oproti předchůdci

Grafický čip je zároveň o 30 % úspornější a o 60 % svižnější ve strojovém učení a zpracovávání neuronových sítí, což je další velký trend současných mobilních čipsetů.

ARM vytvoří základní návrh a výrobci svůj čip

Původem britsko-americký ARM dnes spadá pod křídla japonské SoftBank. Jeho inženýři vyvíjejí základní návrhy mobilní architektury ARM a její instrukční sadu (API). Samotní výrobci mobilních SoC si pak tyto návrhy licencují a vytváří jejich finální implementaci.

Právě díky odlišným implementacím a různým konstrukcím se nakonec finální platformy od Qualcommu, HiSiliconu, Samsungu nebo třeba Applu tak liší, přestože v základu se může jednat o totožný standard od ARMu.

ARM a Huawei

Otázkou zůstává, zdali se k novým návrhům Cortex-A77 a Mali-G77 dostane zmíněný HiSilicon, jedná se totiž o dceřinou společnost čínské Huawei, se kterou měl podle BBC ARM před pár dny ukončit spolupráci na příštích produktech. Vzhledem k turbulentnímu vývoji vztahů mezi USA a Čínou však může být situace za pár týdnů nebo měsíců zase úplně jiná.

Diskuze (11) Další článek: Avi Loeb: „Objev mrtvé mimozemské civilizace by mohl zachránit lidstvo.“

Témata článku: Hardware, USA, Mobility, Čína, Huawei, Procesory, Samsung, ARM, Qualcomm, API, Softbank, Předchůdce, Implementace, Základní deska, Jádro, Experiences, Procesor, Základní návrh, SoC, HiSilicon


Určitě si přečtěte

Prohnali jsme prohlížeče benchmarky. Nový Edge je opravdu Chrome a je rychlý!

Prohnali jsme prohlížeče benchmarky. Nový Edge je opravdu Chrome a je rychlý!

** Prohnali jsme nový Edge webovými benchmarky ** Potvrzují, že je to Chrome ** V animacích a vektorech je možná nejlepší

Jakub Čížek | 44

Šmírování na Street View: Koukněte se, co nového zachytily kamery Googlu

Šmírování na Street View: Koukněte se, co nového zachytily kamery Googlu

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

Evoluce stále pokračuje, lidem se do kolen vrací kost navíc

Evoluce stále pokračuje, lidem se do kolen vrací kost navíc

** O kost zvanou fabella nás evoluce připravila už před miliony let ** V posledních desetiletích se však „ztracená kost“ znovu objevuje ** Anatomové nabádají ortopedy, aby brali fabellu v potaz

Jaroslav Petr | 31

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

** Máme eObčanku, máme čtečku, vyzkoušeli jsme přihlášení na weby úřadů. ** Objevily se drobné problémy, podařilo se nám je vyřešit. ** Používání eObčanky pro online identifikaci je velmi pohodlné.

Marek Lutonský | 37

Elon Musk: kupovat si jiné auto než Tesla je bláznovství, chystáme velké věci

Elon Musk: kupovat si jiné auto než Tesla je bláznovství, chystáme velké věci

** Tesla uspořádala prezentaci pro investory na téma autonomního řízení ** Zveřejnila podrobnosti o vlastním neuročipu i autonomní technologii ** Příští rok chce spustit vlastní platformu samořídicích sdílených aut

Karel Javůrek | 100

Při tragické nehodě Tesly Model 3 byl zapnutý autopilot. Neudělal nic, ukázalo vyšetřování

Při tragické nehodě Tesly Model 3 byl zapnutý autopilot. Neudělal nic, ukázalo vyšetřování

** V březnu došlo k tragické nehodě Tesly Model 3 ** NTSB vydala předběžnou vyšetřovací zprávu ** V okamžiku havárie jel vůz v režimu Autopilota

Karel Kilián | 119Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test fotolabů

Oklamali jsme rozpoznání obličeje

13 tipů pro rychlejší Wi-Fi

Test NVMe SSD 500 GB