Hardware | Procesory | ARM

ARM představil procesory Cortex-A77 a Mali-G77. Dostane se k nim i Huawei?

Designér nejrozšířenější mobilní procesorové architektury současnosti se na svém blogu pochlubil, co bychom měli najít ve svých příštích telefonech, které na trh dorazí nejdříve v roce 2020: procesory Cortex-A77 a Mali-G77.

Jádro Cortex-A77 navýší výpočetní výkon oproti svému předchůdci z loňského roku o dobrých 20 % a ARM se na blogu nebojí srovnávat jeho rychlost s procesory pro laptop; ovšem při zachování nízké spotřeby.

Více výkonu pro 5G, AR i náročné video

Více práce za jednotku času má pomoci nejen v nástupu 5G, VR/AR a obecně náročnějšího videa, ale může ponechat na základní desce i více místa pro další specializované obvody.

Klepněte pro větší obrázek
Cortex-A77 si troufá i na laptopy

Současné mobilní SoC se totiž neskládají z jednoho procesorového jádra, ale z ohromného množství. Oproti desktopovým procesorům se však nejedná o srovnatelně silná jádra, ale zpravidla o konfiguraci několika výkonnějších jader pro náročné operace a několika jader pro jednodušší práci.

Má to svoji logiku. Výkonná jádra mají vyšší spotřebu, ale spustí se jen v případech, kdy je to třeba. Při běžné práci pak stačí ty slabší, ale zároveň i úspornější. Díky zvýšenému výkonu 7nm Cortex-A77 bude podobných jader třeba méně, takže se buď přímo do SoC, nebo na základní desku v okolí mohou vejít další specializované obvody.

Mali-G77 má být raketa pro špičkové telefony

CPU doplňuje také nová generace GPU Mali-G77 s architekturou Valhall, která nahrazuje původní Bifrost. Mali-G77 dosahuje v souhrnu 1,5× lepšího výkonu než jeho předchůdce, kterého byste našli třeba v Galaxy S10 od Samsungu.

Klepněte pro větší obrázek
Mali-G77 slibuje až 1,4× vyšší výkon oproti předchůdci

Grafický čip je zároveň o 30 % úspornější a o 60 % svižnější ve strojovém učení a zpracovávání neuronových sítí, což je další velký trend současných mobilních čipsetů.

ARM vytvoří základní návrh a výrobci svůj čip

Původem britsko-americký ARM dnes spadá pod křídla japonské SoftBank. Jeho inženýři vyvíjejí základní návrhy mobilní architektury ARM a její instrukční sadu (API). Samotní výrobci mobilních SoC si pak tyto návrhy licencují a vytváří jejich finální implementaci.

Právě díky odlišným implementacím a různým konstrukcím se nakonec finální platformy od Qualcommu, HiSiliconu, Samsungu nebo třeba Applu tak liší, přestože v základu se může jednat o totožný standard od ARMu.

ARM a Huawei

Otázkou zůstává, zdali se k novým návrhům Cortex-A77 a Mali-G77 dostane zmíněný HiSilicon, jedná se totiž o dceřinou společnost čínské Huawei, se kterou měl podle BBC ARM před pár dny ukončit spolupráci na příštích produktech. Vzhledem k turbulentnímu vývoji vztahů mezi USA a Čínou však může být situace za pár týdnů nebo měsíců zase úplně jiná.

Diskuze (11) Další článek: Avi Loeb: „Objev mrtvé mimozemské civilizace by mohl zachránit lidstvo.“

Témata článku: Hardware, USA, Mobility, Čína, Huawei, Procesory, Samsung, ARM, Qualcomm, Softbank, API, Základní deska, Předchůdce, Jádro, Procesor, Experiences, SoC, Implementace, HiSilicon, Základní návrh


Určitě si přečtěte

Kutil sestrojil unikátní počítač, který pracuje pouze na bázi vody

Kutil sestrojil unikátní počítač, který pracuje pouze na bázi vody

** Kutil vytvořil unikátní vodní počítač ** Jedná se o skvělou ukázku využití analogových technologií pro sestrojení digitálního počítače ** Součástí systému je i vodní „tranzistor“

Karel Javůrek | 10

Květnové Windows 10 jsou za dveřmi: Co přinesou nového?

Květnové Windows 10 jsou za dveřmi: Co přinesou nového?

** Windows 10 May 2019 Update se blíží ** Hlavní viditelnou změnou je bílé téma ** Novinek je ale samozřejmě mnohem více

Vladislav Kluska | 58

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 89

Tohle tak jednou zažít: Nová vzducholoď Airlander 10 s prosklenou podlahou

Tohle tak jednou zažít: Nová vzducholoď Airlander 10 s prosklenou podlahou

** Airlander 10 nabídne plavby vzduchem v interiéru s prosklenou podlahou ** Luxusní vzducholoď byla původně vyvíjena pro vojenské účely ** Počítá se s třídenními „kochacími“ výlety za poznáním

Karel Kilián | 7Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test Wi-Fi mesh

Nejlepší hodinky pro všechny aktivity

Důležité aplikace na cesty

Jak streamovat video na Twitch