Hardware | Procesory | ARM

ARM představil procesory Cortex-A77 a Mali-G77. Dostane se k nim i Huawei?

Designér nejrozšířenější mobilní procesorové architektury současnosti se na svém blogu pochlubil, co bychom měli najít ve svých příštích telefonech, které na trh dorazí nejdříve v roce 2020: procesory Cortex-A77 a Mali-G77.

Jádro Cortex-A77 navýší výpočetní výkon oproti svému předchůdci z loňského roku o dobrých 20 % a ARM se na blogu nebojí srovnávat jeho rychlost s procesory pro laptop; ovšem při zachování nízké spotřeby.

Více výkonu pro 5G, AR i náročné video

Více práce za jednotku času má pomoci nejen v nástupu 5G, VR/AR a obecně náročnějšího videa, ale může ponechat na základní desce i více místa pro další specializované obvody.

Klepněte pro větší obrázek
Cortex-A77 si troufá i na laptopy

Současné mobilní SoC se totiž neskládají z jednoho procesorového jádra, ale z ohromného množství. Oproti desktopovým procesorům se však nejedná o srovnatelně silná jádra, ale zpravidla o konfiguraci několika výkonnějších jader pro náročné operace a několika jader pro jednodušší práci.

Má to svoji logiku. Výkonná jádra mají vyšší spotřebu, ale spustí se jen v případech, kdy je to třeba. Při běžné práci pak stačí ty slabší, ale zároveň i úspornější. Díky zvýšenému výkonu 7nm Cortex-A77 bude podobných jader třeba méně, takže se buď přímo do SoC, nebo na základní desku v okolí mohou vejít další specializované obvody.

Mali-G77 má být raketa pro špičkové telefony

CPU doplňuje také nová generace GPU Mali-G77 s architekturou Valhall, která nahrazuje původní Bifrost. Mali-G77 dosahuje v souhrnu 1,5× lepšího výkonu než jeho předchůdce, kterého byste našli třeba v Galaxy S10 od Samsungu.

Klepněte pro větší obrázek
Mali-G77 slibuje až 1,4× vyšší výkon oproti předchůdci

Grafický čip je zároveň o 30 % úspornější a o 60 % svižnější ve strojovém učení a zpracovávání neuronových sítí, což je další velký trend současných mobilních čipsetů.

ARM vytvoří základní návrh a výrobci svůj čip

Původem britsko-americký ARM dnes spadá pod křídla japonské SoftBank. Jeho inženýři vyvíjejí základní návrhy mobilní architektury ARM a její instrukční sadu (API). Samotní výrobci mobilních SoC si pak tyto návrhy licencují a vytváří jejich finální implementaci.

Právě díky odlišným implementacím a různým konstrukcím se nakonec finální platformy od Qualcommu, HiSiliconu, Samsungu nebo třeba Applu tak liší, přestože v základu se může jednat o totožný standard od ARMu.

ARM a Huawei

Otázkou zůstává, zdali se k novým návrhům Cortex-A77 a Mali-G77 dostane zmíněný HiSilicon, jedná se totiž o dceřinou společnost čínské Huawei, se kterou měl podle BBC ARM před pár dny ukončit spolupráci na příštích produktech. Vzhledem k turbulentnímu vývoji vztahů mezi USA a Čínou však může být situace za pár týdnů nebo měsíců zase úplně jiná.

Diskuze (11) Další článek: Avi Loeb: „Objev mrtvé mimozemské civilizace by mohl zachránit lidstvo.“

Témata článku: Hardware, API, USA, Čína, Mobility, Procesory, Samsung, Huawei, ARM, Qualcomm, Softbank, Jádro, Procesor, HiSilicon, Experiences, Základní deska, SoC, Předchůdce, Základní návrh, Implementace


Určitě si přečtěte

Windows 10 po čtyřech letech: Jsou populární, ale stále je to šílený kočkopes

Windows 10 po čtyřech letech: Jsou populární, ale stále je to šílený kočkopes

** Windows 10 tu jsou už čtyři roky, první verze dorazila 29. 7. 2015 ** Desítky měly nahradit neúspěšnou řadu Windows 8.x ** I po letech však systém budí emoce a zůstává kočkopsem

Jakub Čížek | 111

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

** Je sice z Aliexpressu, ale funguje ** Můžete ji ovládat hlasem přes Amazon Echo nebo Google Home ** Za tři stovky zautomatizuje menší 230V spotřebič

Jakub Čížek | 96

16 tipů a vychytávek, se kterými dokonale ovládnete komunitní navigaci Waze

16 tipů a vychytávek, se kterými dokonale ovládnete komunitní navigaci Waze

** Waze není jen navigace – je to i sociální síť s dopravními informacemi ** Mobilní aplikace skýtá široké možnosti nastavení ** Vybrali jsme pro vás 16 nejzajímavějších tipů a triků

Karel Kilián | 48

20 tipů a triků pro Gmail: Užitečné maličkosti, které zefektivní práci s e-maily

20 tipů a triků pro Gmail: Užitečné maličkosti, které zefektivní práci s e-maily

** V Gmailu je řada užitečných funkcí, které možná všechny neznáte ** Odeslání mailu můžete například pozdržet či naplánovat na později ** Nad Gmailem můžete mít s několika triky daleko lepší kontrolu

Karel Kilián | 25Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF