Hardware | Procesory | ARM

ARM představil procesory Cortex-A77 a Mali-G77. Dostane se k nim i Huawei?

Designér nejrozšířenější mobilní procesorové architektury současnosti se na svém blogu pochlubil, co bychom měli najít ve svých příštích telefonech, které na trh dorazí nejdříve v roce 2020: procesory Cortex-A77 a Mali-G77.

Jádro Cortex-A77 navýší výpočetní výkon oproti svému předchůdci z loňského roku o dobrých 20 % a ARM se na blogu nebojí srovnávat jeho rychlost s procesory pro laptop; ovšem při zachování nízké spotřeby.

Více výkonu pro 5G, AR i náročné video

Více práce za jednotku času má pomoci nejen v nástupu 5G, VR/AR a obecně náročnějšího videa, ale může ponechat na základní desce i více místa pro další specializované obvody.

Klepněte pro větší obrázek
Cortex-A77 si troufá i na laptopy

Současné mobilní SoC se totiž neskládají z jednoho procesorového jádra, ale z ohromného množství. Oproti desktopovým procesorům se však nejedná o srovnatelně silná jádra, ale zpravidla o konfiguraci několika výkonnějších jader pro náročné operace a několika jader pro jednodušší práci.

Má to svoji logiku. Výkonná jádra mají vyšší spotřebu, ale spustí se jen v případech, kdy je to třeba. Při běžné práci pak stačí ty slabší, ale zároveň i úspornější. Díky zvýšenému výkonu 7nm Cortex-A77 bude podobných jader třeba méně, takže se buď přímo do SoC, nebo na základní desku v okolí mohou vejít další specializované obvody.

Mali-G77 má být raketa pro špičkové telefony

CPU doplňuje také nová generace GPU Mali-G77 s architekturou Valhall, která nahrazuje původní Bifrost. Mali-G77 dosahuje v souhrnu 1,5× lepšího výkonu než jeho předchůdce, kterého byste našli třeba v Galaxy S10 od Samsungu.

Klepněte pro větší obrázek
Mali-G77 slibuje až 1,4× vyšší výkon oproti předchůdci

Grafický čip je zároveň o 30 % úspornější a o 60 % svižnější ve strojovém učení a zpracovávání neuronových sítí, což je další velký trend současných mobilních čipsetů.

ARM vytvoří základní návrh a výrobci svůj čip

Původem britsko-americký ARM dnes spadá pod křídla japonské SoftBank. Jeho inženýři vyvíjejí základní návrhy mobilní architektury ARM a její instrukční sadu (API). Samotní výrobci mobilních SoC si pak tyto návrhy licencují a vytváří jejich finální implementaci.

Právě díky odlišným implementacím a různým konstrukcím se nakonec finální platformy od Qualcommu, HiSiliconu, Samsungu nebo třeba Applu tak liší, přestože v základu se může jednat o totožný standard od ARMu.

ARM a Huawei

Otázkou zůstává, zdali se k novým návrhům Cortex-A77 a Mali-G77 dostane zmíněný HiSilicon, jedná se totiž o dceřinou společnost čínské Huawei, se kterou měl podle BBC ARM před pár dny ukončit spolupráci na příštích produktech. Vzhledem k turbulentnímu vývoji vztahů mezi USA a Čínou však může být situace za pár týdnů nebo měsíců zase úplně jiná.

Diskuze (11) Další článek: Avi Loeb: „Objev mrtvé mimozemské civilizace by mohl zachránit lidstvo.“

Témata článku: Hardware, USA, Čína, Mobility, Samsung, Procesory, Huawei, ARM, API, Qualcomm, Softbank, Experiences, Jádro, Základní deska, Procesor, Základní návrh, SoC, Předchůdce, HiSilicon, Implementace


Určitě si přečtěte

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

** K odposlechu mozků používáme EEG ** To má ale žalostné informační rozlišení ** Rusům pomohla počítačová neuronová síť

Jakub Čížek | 29

Koupili jsme nejlevnější dron s kamerou. Stál nás 300 Kč a má rozměry kreditky

Koupili jsme nejlevnější dron s kamerou. Stál nás 300 Kč a má rozměry kreditky

** Kvalitní drony začínají na 10 000 Kč ** Šli jsme na to jinak a koupili ten nejlevnější s kamerou ** I když je to čínský šmejd, je s ním zábava

Jakub Čížek | 34

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 12 bezdrátových sluchátek

Vyplatí se Apple z bazaru?

Test batohů pro notebooky

Vybíráme nejlepší sportovní hodinky