Umělá inteligence | Neuronová síť | ARM

ARM představil Ethos-U55. Návrh drobného A.I. čipu pro internet věcí

ARM představil Ethos-U55. Návrh drobného A.I. čipu pro internet věcí

Arm představil dva nové mikrokontrolery pro internet věcí s optimalizací pro zpracovávání úloh z oblasti strojového učení a neuronových sítí – inferenci.

Prvním zástupcem je čip Cortex-M55, který navazuje na populární řadu 32bitových mikrokontrolerů Cortex-M. M55 nabídne technologii Arm Helium, která by měla přinést energetický mnohem úspornější a výkonnější zpracovávání DSP a právě strojového učení.

Klepněte pro větší obrázek
Cortex-M55 a srovnání s ostatními mikrokontrolery řady Cortex-M

Cortex-M55 je ve své podstatě klasický mikrokontroler s akcelerací pro A.I., Arm proto představil ještě dedikovaný akcelerátor Arm Ethos-U55, který jej doplňuje. Pro Arm je to nová kategorie koprocesorů, kterým říká microNPU (micro Neural Processing Unit) a podobně jako třeba Google Edge TPU je určen výhradně pro rychlé zpracovávání ML operací při spotřebě zlomku elektrické energie, což je pro řadu Cortex-M typické.

Ethos-U55 ve spojení s M55 by měl být až 480× rychlejší než dosavadní nejvýkonnější čipy řady Cortex-M při zpracovávání neuronových sítí, a to pomocí knihovny Google TensorFlow Lite for microcontrolers, což je silně optimalizovaná a zjednodušená verze populární A.I. knihovny pro ty nejdrobnější čipy.

Klepněte pro větší obrázek
Arm Ethos-U55 a jeho základní specifikace

Účel těchto koprocesorů je zřejmý – dostat strojové učení a zpracovávání neuronových sítí – třeba úlohy z oblasti počítačového rozpoznávání obrazu až do koncového zařízení, aniž by muselo posílat data k analýze na výkonný server. To vše při co nejnižší spotřebě elektrické energie, aby bylo dosaženo běhu na baterii.

Stručně řečeno, čipy jako M55 a koprocesory U55 se mohou objevovat třeba v nejrůznějších drobných nositelnostech, kde budou přesněji počítat kroky, odhadovat sportovní aktivitu aj. právě pomocí neuronových sítí.

Diskuze (1) Další článek: 10 skrytých nastavení prohlížeče Google Chrome, která se můžou hodit

Témata článku: Hardware, Internet, Umělá inteligence, Čipy, Strojové učení, Neuronová síť, Síť, ARM, Čip, Zpracovávání, Google Edge TPU


Určitě si přečtěte

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

** Sociální síť TikTok získala stamiliony uživatelů a stále roste ** Jaký obsah na ní najdete a co můžete v jejím rámci čekat? ** Je to zábava pro mladé, nebo platforma pro úchyláky?

Karel Kilián | 38

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

** Dnes končí podpora Windows 7 a systém formálně umírá ** Co to ale znamená v praxi a bude mi PC fungovat i zítra? ** A mohu i v lednu 2020 zdarma přejít na Windows 10?

Jakub Čížek | 121Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 12 bezdrátových sluchátek

Vyplatí se Apple z bazaru?

Test batohů pro notebooky

Vybíráme nejlepší sportovní hodinky