ARM míří na servery: Velké tažení proti Intelu

HP oznámilo projekt Moonshot. Do serverů nasadí čipy od ARMu, které mají výrazně snížit náklady a zrychlit práci s webovými službami. Co to znamená pro serverový trh?
ARM míří na servery: Velké tažení proti Intelu

Intel dodává své čipy postavené na platformě x86 do zhruba 90 procent prodaných serverů po celém světě a dlouhodobě si drží status jedničky dodavatele čipů do osobních počítačů a notebooků. ARM se zase slibně rozjíždí na trhu s čipy v tabletech a chytrých telefonech. Jasně narýsovaná hráčská pole se ale začínají prolínat a oba špílmachři si čím dál více lezou do zelí.

Na určité pohodlí zvyklý Intel by měl zbystřit. Microsoft příští rok vyrukuje s Windows 8, která budou plně podporovat čipy od ARMu, a většina velkých výrobců notebooků už oznámila, že modely s touto architekturou připraví. ARM si vytyčil cíl, že chce do roku 2015 ovládat zhruba 40 procent trhu s notebooky. Intel naopak v polovině příštího roku přijde s platformou Ivy Bridge, která by měla pasovat také to přenosných zařízení včetně telefonů a tabletů.

ARM ale nenabourává pouze tradiční notebookový byznys Intelu. Hodlá se dostat také na trh serverů, kde Intel dlouhodobě těžko hledá výraznější konkurenci.

Moonshot vás vystřelí na měsíc. A nabídne servery s ARM

Celosvětová serverová trojka Hewlett-Packard s 30procentním podílem na trhu totiž včera oznámila, že posílá do výroby první generaci platformy HP Redstone Server Development Platform vystupující také pod názvem Project Moonshot. Její udávané parametry jsou fascinující.

HP tvrdí, že tento jejich nový serverový systém v některých případech dokáže snížit spotřebu energie až o 90 procent. Dále přikládá také další srovnání: serverový sestava, která dnes čítá 400 serverů, 10 storage racků, 1600 síťových a napájecích kabelů, spotřebuje 91 kilowatt a stojí 3,3 milionu dolaru, může být díky Moonshotu nahrazen zcela novou skládačkou, která bude mít o polovinu méně úložných serverů, využije pouze 41 kabelů, spotřebuje pouhých 9,9 kilowatt a vyjde na 1,2 milionu dolaru.

HP takto výrazných úspor a zjednodušení dosáhlo díky integraci mobilních čipů od ARMu, resp. texaského startupu Caldexa, který licence ARMu využívá. Díky jejich šikovnému návrhu se do jednoho serveru vejde až 1600 těchto čipů oproti dnes běžné zhruba stovce, což nejenom, že sníží počet samotných serverů, ale také odpadnou doprovodné (a nemalé) náklady na propojovací kabeláž a montáž.

Zaměřeno na web

I když by se po této specifikaci mohlo zdát, že je to pro Intel konečná, není tomu úplně tak. Tento specifický trh serverů není určen pro úplně běžné zákazníky, ale spíše pro ty, které na svých serverech v datových centrech provozují náročné webové služby. I když takových firem a služeb není tolik, jako běžných společností provozujících vlastní aplikace, jejich počet velice rychle roste a požadavky narůstají. Každý den se na světě nainstaluje kolem sedmi tisíc nových serverů a většina z nich se využívá právě na webové služby a video.

Tento trend posiluje také díky chytrým telefonům a tabletům. Jak jsem se například dozvěděl na letošní konferenci Dell Technology Camp v Londýně, kde přednášeli lidé z partnerského Intelu, na každých prodaných 600 smartphonů a 120 tabletů se nejenom vygeneruje spousta webového obsahu, ale také se prodá jeden server.

Klepněte pro větší obrázek

 

HP tak s Moonshotem míří především na firmy typu Facebook, Yahoo, Microsoft, Twitter a mnohé (i menší) další společnosti. Těm neustále velice rychle narůstá počet uživatelů jejich webových služeb, což klade obří důraz nejenom na výkon, ale také na rozsah datových center, jež vyjdou na miliardy dolarů, a jejich chlazení a napájení. „Pro rychle rostoucí webové architektury s tunami uživatelů, jejichž počty navíc neustále rostou, dává naše nová technologie veliký smysl,“ míní šéf „hyperscale“ byznysu v HP Paul Santeler.

Jak to všechno uživit a uchladit

A právě tady je možné využít výborných vlastností mobilních čipů od ARMu. Ty jsou schopny vypínat a omezovat nepodstatné úlohy, když dojde na zpracování webu. Zpracování webových technologií je tak podstatně rychlejší. ARM navíc dokáže nabídnout další obrovskou výhodu – velice nízkou spotřebu a díky designu možnost naskládat do jednoho racku více procesorů, což je ostatně demonstrováno o pár řádek výše.

Firmy jsou velice limitovány prostory, kam nové a nové servery umisťovat, jak je napájet a chladit. Logicky tedy potřebují menší, méně tepla produkující a úspornější technologie. To jim mohou nabídnout mobilní čipy. I když je v současné době jejich využití v serverech poměrně omezené, do budoucna by mohlo jít o zcela jasný trend. Mnozí analytici si myslí, že mobilní čipy v serverech budou během několika let jasným mainstreamem. Skupina Forrester Research například odhaduje, že během následujících 3 až 5 let budou tyto čipy zcela běžnou záležitostí i pro jiné typy úloh, než jenom zpracování webových služeb. Přesné čísla ale neuvádí.

Nic z toho ovšem neznamená, že by náročné webové služby nešly provozovat dobře také na jiných technologiích. Jedním z příkladů je tuzemský Seznam.cz. „V Seznamu o ARM architektuře momentálně neuvažujeme. Používáme výhradně x86 architekturu 64bitových procesorů od Intelu,“ řekl pro Živě.cz senior IT operations manažer největší tuzemské internetové firmy Martin Doleček. „Dnešní vysoký výkon procesorů efektivně využíváme za použití virtualizace. Z pohledu snižování spotřeby energie používáme nízko odběrové varianty Intel procesorů,“ doplnil.

Intel nespí

Prioritou Intelu v serverech jsou v současné době klasické procesory Xeon, díky nimž příjmy serverové divize v posledním čtvrtletí povyskočily o 15 procent na 2,5 miliardy dolarů. V klasických serverových úlohách, kde je nutné například v reálném čase kompilovat kód, počítat výpočty v reálném čase a provozovat databáze, bude Intel stále nejsilnější.

Zástupci Intelu se i přes mé dotazy nechtěli k tématu konkurence vyjadřovat. Jisté ale je, že ani Intel nebude chtít trend mobilních čipů v serverech nechat jen tak ležet ladem a rozhodně má také co nabídnout. Zkušenosti, kdy izraelský Intel celou firmu „zachránil“ díky úsporné platformě Pentium M, ostatně mluví za vše. HP, které první verzi Moonshotu s ARMy hodlá začít prodávat někdy od poloviny příštího roku, se dokonce nechalo slyšet, že v další verzi celého projektu počítá také s platformou Atom.

S mobilními čipy si hrají také ostatní největší výrobci serverů na světě. IBM (tržní podíl 32 procent), Dell (12 procent) a Fujitsu (5 procent) už oznámili, že s ARMy experimentují. Co z toho vzejde, se teprve uvidí.

Diskuze (17) Další článek: Stanislav Basovník: Jak jsem dostal práci ve Facebooku

Témata článku: Cloud, Byznys, Servery, ARM, Skládačka, Specifický trh, Zjednodušený příklad, Mobilní telefony klasické, Dodavatel čipů, Nepodstatný parametr, Foxconn, Lady, Velké pohodlí, Army, Velká trojka, Arma, Mobilní YouTube, Udávaná doba, Xeon D, Tažení, Camp, Běžný smartphoneOdhalení Call of Duty: Vanguard proběhne ve čtvrtek skrze Warzone

Odhalení Call of Duty: Vanguard proběhne ve čtvrtek skrze Warzone

Po stopách Cold War bude odhalení nového Call of Duty probíhat v univerzu Warzone.

Michal Maliarov
FPSCall of Duty
eFootball je obrovským propadákem, Konami vydalo oficiální omluvu

eFootball je obrovským propadákem, Konami vydalo oficiální omluvu

Nový fotbálek je sice zcela zdarma, to ale na kvalitách zrovna nepřidává.

Michal Maliarov
eFootballKonami
Přehled programů. Využijte naplno potenciál formátu PDF

Přehled programů. Využijte naplno potenciál formátu PDF

PDF je nejuniverzálnější dokumentový formát, přitom ne každý s ním umí pracovat. Když do něj úředníci skenují křivě vytisknuté dokumenty, popírají jeho smysl. Vybrali jsme šest aplikací, které vás naučí PDF využívat efektivně.

Stanislav Janů
PDFSoftware
Tohle nejsou Jedenáctky, ale Linux. Windowsfx 11 opisuje opravdu důkladně
Lukáš Václavík
Windows 11Operační systémyLinux
Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály