Procesory | Architektura | ARM

Arm chce posílit v noteboocích, uvedl pro ně nová procesorová jádra Cortex-A78C

Notebooky postavené na armových procesorech již vyrábí Samsung nebo Microsoft, brzy se k nim přidá také Apple. Britská společnost Arm vyvíjející stejnojmennou architekturu se navíc rozhodla jít partnerům naproti, takže notebookové čipy budou výkonnější.

Představila nová jádra Cortex-A78C, která sice oproti květnovým -A78 nezvyšují IPC, ale je možné je do jednoho SoC nasadit až v osmi kusech místo dosavadních čtyř. Původní Cortexy-A78 jsou určené hlavně pro mobily a tablety a počítá se u nich s využitím technologie big.Little kombinující čtyři výkonná a čtyři úsporná jádra. A78C je tedy připraven také na šesti- a osmijádrové konfigurace. Výkon se tak zvýší v aplikacích a úlohách schopných využít vyšší paralelizaci.

Zvyšuje se také velikost sdílené L3 cache ze 4 na 8 MB. Arm dále přidal bezpečnostní rozšíření Pointer Authentication, který má redukovat zneužívání exploitů v aplikacích. V jiných oblastech se nemění. Velikosti vyrovnávacích pamětí první i druhé úrovně zůstávají stejné, instrukční pipeline je out of order a zůstávají také jednotky Neon (SIMD výpočty) a FP (operace v plovoucí desetinné čárce).

Vyzkoušeli jsme Surface Pro X2 s Windows 10 a Armem:

Kdy se dočkáme prvních produktů využívajících nová jádra, zatím nevíme. Na trhu ještě nejsou ani čipy s jádry Cortex-A78. První by měl dorazit před koncem roku od Samsungu (Exynos 1080) a Qualcommu (Snapdragon 875).

Arm letos představil také novou řadu jader X. První Cortex-X1 přináší několik změn v mikroarchitektuře, díky nimž slibuje až o 22 % vyšší výkon v celočíselných operacích oproti A78. V úlohách zaměřených na strojové učení je dvakrát rychlejší.

Srovnání posledních generací armových jader
  Cortex-A55 Cortex-A78 Cortex-A78C Cortex-X1
architektura Armv8-A Armv8-A Armv8-A Armv8-A
max. jader v klastru 8 4 8 4
pipeline in-order out of order out of order out of order
Neon jednotka volitelně ano ano ano
FP jednotka volitelně ano ano ano
krypto jednotka volitelně volitelně volitelně volitelně
L1 cache až 64 kB až 64 kB až 64 kB až 64 kB
L2 cache až 256 kB až 512 kB až 512 kB až 1 MB
L3 cache až 4 MB až 4 MB až 8 MB až 8 MB
Diskuze (9) Další článek: Maximální rychlost přes 7000 MB/s, to je nové SSD WD_Black SN850

Témata článku: Hardware, Microsoft, Apple, Procesory, Samsung, Čipy, Architektura, Qualcomm, ARM, Snapdragon, Jednotka, Jádro, Neon, Notebook, Exploit, Cache, IPC, Aplikace

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5