Arista Networks – standard softwarově definovaných sítí

(Inzerce) Podle reportu výzkumné společnosti Gartner je Arista Networks leadrem v oblasti síťových technologií pro datacentra. Kam směřují cloudové sítě?
Arista Networks – standard softwarově definovaných sítí

Dlouhodobým trendem je směřování datových center do softwarově definovaných technologií. Technologie jako SDS (software-defined storage), virtualizované síťové služby, cloud a virtualizace o vysoké hustotě mají násobně vyšší nároky na dostupnost síťové vrstvy, datové toky či latenci. Jsou to technologie, které se používají již nyní a za několik let zcela vytlačí nyní zavedené, ale již zastaralé technologie. Za všechny můžeme jmenovat třeba Fiber Channel.

Dostáváme se tedy do momentu, kdy v datovém centru potřebujete pouze velmi jednoduchou a transparetní síť a výkonné servery. Vše ostatní již může být řešeno pomocí software – storage, routery, security, atp.

Proč jednoduchou síť? Protože ve složité síti vzniká více problémů. Jednoduchá síť může být rychlá a zároveň transparentní. Jednoduchá neznamená nutnost se omezovat, ale naopak získat kompletní kontrolu nad sítí a možnost automatizovat většinu běžných procesů.

Síťová infrastruktura by měla mít životnost výrazně nad 5 let a tak je potřeba vybrat technologie, které jsou na budoucí růst připravené. Pojdmě si síťovou infrastrukturu pro novodobá datová centra souhrnně pojmenovat jako cloud networking.

Klepněte pro větší obrázek

Cloud networking jde až za hranici klasických sítí a nově vymezuje škálovatelnost, administraci a proces správy. Požadavky se odlišují od tradičních podnikových potřeb v mnoha ohledech. Nová prostředí často vyžadují unikátní výpočetní hustotu, hustotu výkonu a ultra-nízkou latenci. Obrovská výpočetní prostředí, která se skládají ze stovek serverů, úložišť a síťového vybavení, mění způsob přístupu IT v otázce podpory a správy. Vyřešení těchto problémů vyžaduje nový přístup k návrhu a to počínaje softwarovou architekturou.

Arista Networks za 11 let své existence zcela redefinovala náhled na sítě v datových centrech a jejich efektivitu. Společnost jde cestou otevřených standartů  a jejím primárním trhem jsou především společnosti, které cloud networking potřebují a umí využít jeho potenciál. Cílem je poskytnout technologie, které vytvoří lepší základ pro provozování aplikací zákazníků a sníží celkové náklady na infrastrukturu (TCO). Arista je již tradičně ceněna za nejlepší poměr cena/výkon na trhu.

Klíčové požadavky na cloudové sítě

Škálovatelnost. Cloudová síť musí být škálovatelná do celkové úrovně propustnosti, aby mohla zaručit, že se nestane tzv. úzkým hrdlem láhve. To znamená, že cloudová síť musí zvládnout propustnosti, které dosahují bilionů paketů za sekundu. Ty jsou generovány multi-jádrovými procesory se desítkami jader na jednom socketu.

Nízká latence. Cloudová síť musí obstarávat mikrosekundovou latenci skrz celou síť, protože nízká latence vylepšuje výkon aplikace a využití serveru.

Samoozdravná odolnost. Cloudové sítě jsou v 24x7 provozu, takže odstávka nepřipadá v úvahu. Tento problém vyžaduje síťovou architekturu, která nabízí schopnost samoozdravování a transparentní aktualizace softwaru v plném provozu.

Rozšiřitelná správa. Správa obrazů, patchů a upgradů v reálném čase ve velkých cloudových sítích je znepokojující výzvou pro síťové administrátory. Pro zvládnutí sítí o takové velikosti je zapotřebí o hodně jednodušší přístup, který automatizuje provisioning, monitoring, údržbu, upgrading a troubleshooting.

Cloudové sítě jednoduše nemohou být zajištěny dnešními monolitickými softwarovými stacky. Společnost Arista Networks vyvinula Extensible Operating System (EOS), který může distribuovat softwarové a konfigurační informace skrze celou síť, což umožňuje naprostou konzistenci napříč celou infrastrukturou. Díky modulární architektuře je Arista EOS extrémně stabilní a poskytuje softwarové aktualizace pro většinu funkcionalit systému bez nutnosti restartu. A konečně, se svou rozšiřitelností, EOS nabízí zákazníkům schopnost přizpůsobit chování síťové infrastruktury požadavkům správy vlastních pracovních postupů a vytvořit služby šité na míru a možnosti k diferenciaci jejich služeb od konkurence na trhu.

Distributorem Arista Networks je společnost PRO-ZETA (více na prozeta.eu)

Další článek: Disney EM Sense: technologie která rozpozná, na co zrovna saháte

Témata článku: Síť, Nízká latence, Latence, Magic, EOS, SDS, Networking, Nový přístup, A net, Jádrový procesor, Nejlepší poměr, Běžný proces, Dlouhodobý trend, Zeta, Aktualizace softwaru, Modulární návrh, Primární trh, Velký cloud, Jednoduchá síť, Síťová infrastruktura, Odstávka


Určitě si přečtěte

37 nejstrašnějších počítačů, které jste kdy viděli

37 nejstrašnějších počítačů, které jste kdy viděli

** Přehled nejhorších počítačů na světě ** Šílené konstrukce a materiály ** Jak to dopadne, když se o počítač nestaráte

Karel Javůrek | 24

Český Turris MOX: Nejbláznivější síťový počítač nejen pro fanoušky Lega

Český Turris MOX: Nejbláznivější síťový počítač nejen pro fanoušky Lega

** CZ.NIC začal prodávat svůj Turris MOX ** Z několika základních jednotek postavíte skoro cokoliv ** Kompletní Wi-Fi router, rozsáhlý switch i univerzální linuxový server

Jakub Čížek | 32

10 map, na kterých můžete COVID-19 sledovat téměř v živém přenosu

10 map, na kterých můžete COVID-19 sledovat téměř v živém přenosu

** Koronavrus můžete sledovat skoro živě ** Analytici a kartografové připravili hromadu map ** Vybrali jsme deset z nich

Jakub Čížek | 8

USA rozdávají chudým dotované telefony s Androidem. Jsou z Číny a plné virů

USA rozdávají chudým dotované telefony s Androidem. Jsou z Číny a plné virů

** Chudí Američané mohou dosáhnout na dotovaný mobil ** Jeden takový rozdává třeba tamní Virgin Mobile ** Má to jeden háček. Je prošpikovaný malwarem

Jakub Čížek | 46

Výkon herního počítače za 139 Kč nebo i úplně zadarmo. Geforce Now startuje!

Výkon herního počítače za 139 Kč nebo i úplně zadarmo. Geforce Now startuje!

** Dlouhý betatest končí a nyní všichni mohou hrát přes internet ** Nemusíte žádné hry kupovat znovu. Jede to, co už máte v knihovnách na Steamu, Uplay, Battle.net a jinde ** Roční náklady odpovídají ceně jedné běžné hry

Tomáš Holčík | 53

ReactOS: Zapomenuté a open-source Windows, které nevyrobil Microsoft

ReactOS: Zapomenuté a open-source Windows, které nevyrobil Microsoft

** Představte si svobodné Windows. Bláznivá vize? ** Vývojáři je přitom začali psát už před více než dvaceti lety ** Jmenují se ReactOS a spustíte na nich i Total Commander

Jakub Čížek | 52

Windows 10X už si můžete vyzkoušet. Novému systému Microsoft zjevně věří

Windows 10X už si můžete vyzkoušet. Novému systému Microsoft zjevně věří

** Windows 10X přijdou již ke konci roku ** Microsoft vydal emulátor, kde systém ukázal ** Vývojáři musí upravit své aplikace

Vladislav Kluska | 62Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor