Bezpečnost | Kamera

Argus 3: Bezpečnostní Wi-Fi kamera, která má skoro všechno. Dokonce i obří baterii

  • Wi-Fi kamera s nočním viděním a reproduktorem
  • Nepotřebuje kabel, má totiž baterii a solární panel
  • Skvělý dojem kazí jen nedodělaný software

Kde jsou ty doby, kdy bylo synonymem domácí bezpečnostní kamery obludné a drahé stvoření, které by si na fasádu nechal navrtat jen člověk s naprostou absencí vkusu.

Domácí bezpečnostní kamera je už spotřebka

Dnešní kamery jsou nenápadné, elegantní a máme tu celou řadu modelů do bytu i ven a mnohdy doslova za pár stovek.

Když se mě tedy někdo zeptá, čím občas zkontrolovat znuděné čivavy rozvalené na gauči v obývacím pokoji, přičemž to má být levné a s appkou, odkážu jej na řadu Xiaomi Mi Home Security Camera nebo třeba podobnou krabičku Tapo od TP-Linku. Jsou to sice relativně jednoduché kamerky, ale za tisíc korun ukojí základní potřeby většiny podobných domácností.

Ti, kterým měří vydýchaný vzduch v ložnici meteostanice od Netatma, zase mohou domácí ekosystém doplnit vnitřními a venkovními kamerami tohoto výrobce s rozpoznáváním tváře a dalšími specialitami, které si vzal do parády redakční kolega Tomáš Holčík (1, 2). No, a pak je tu nepřeberné množství dalších výrobců z Asie, kterých jsou plné e-shopy.

Stručně řečeno, bezpečnostní kamera, která má hlídat byt nebo menší dům, je dnes už naprostá spotřebka, jejíž cena začíná na několika stech korunách a většina z nich se liší v podstatě jen štítkem výrobce, protože často beztak pocházejí z jedné jediné fabriky kdesi v čínském Šen-čenu.

Reolink Argus 3, tedy domácí kamerka s 5 200mAh baterií

O to více jsem byl zvědavý na malou bílou krabičku Argus 3, kterou letos představil další asijský výrobce, šenčenský Reolink, který postupně dobývá západní trhy a jeho kamery najdete v hromadě exemplářů i na tuzemských e-shopech.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Argus 3 se vejde do dlaně a funguje i bez napájecího kabelu

Řada Argus se totiž v mnoha ohledech vymyká, byť základní technická specifikace je na první pohled poměrně všední:

  • Wi-Fi (802.11bgn, 2,4 GHz)
  • FullHD snímač se 120° zorným polem
  • PIR detektor pohybu do 10 metrů
  • Klasické a IR přisvětlení do 10 metrů
  • Mikrofon + reproduktor
  • MicroSD úložiště
  • Mobilní aplikace a možnost napojení na asistenční služby Googlu a Amazonu
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Senzorová výbavička kamery Argus 3 od Reolinku

Toto dnes opravdu zvládne kdejaká kamera a Reolink by na trhu asi jen těžko obhájil, že za to máte najednou zaplatit necelé čtyři tisíce korun. Jenže vy platíte ještě za něco jiného. Řada Argus jsou totiž kamery s lithiovou baterií a Trojka má k dispozici rovnou 5 200 mAh vlastní elektrické šťávy.

Se solárním panelem kamera poběží věčně

Baterii přitom nemusíte dobíjet jen pomocí microUSB konektoru běžným adaptérem, ale můžete přikoupit ještě Reolink Solar Panel 2 s čtyřmetrovým kabelem, který české e-shopy nabízejí za tisícovku.

Solární panýlek má rozměry zhruba listu papíru A5, a byť specifikace slibuje výkon až 3,2 W (6 V × 530 mA), k těmto hodnotám se reálně dostane jen za jasného počasí, když bude Slunce vysoko nad obzorem a jeho paprsky budou kolmo dopadat na fotovoltaickou plochu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
6V solární panel s microUSB. Pozor na to o něco vyšší napětí, než je v případě USB zvykem, pokud byste chtěli panelem nabíjet i něco jiného než kameru.

Během současné listopadové inverze, kdy i v pravé poledne nepřesáhne venkovní intenzita světla v Brně 5 000 luxů (za jasného poledne až 70 000 luxů), vyrobí panel všeho všudy pár desítek mW, což jsem si ověřil na vlastním a rychle zbastleném měřícím zařízení, které počítalo, za jak dlouho se z microUSB vstupu dobije čtyřfaradový 5,5V superkondenzátor (analogie 6,1 mAh).

Panel dnes po poledni a při venkovním osvětlení okolo 2 000 lx dodával nejvýše 50 mW a k dobití baterie by potřeboval celou věčnost! Doslova...

Baterii se mi nepodařilo vybít ani po několika týdnech

To není zrovna mobilní SuperCharge, nicméně ničemu to nevadí. Argus 3 totiž už z principu není kamera, která stále běží a nahrává. Díky bateriové konstrukci naopak většinu času spí a v pohotovosti je pouze infračervený detektor pohybu (PIR) a Wi-Fi.

A i Wi-Fi je přitom maximálně úsporné, byť nějakou aktivitu vykonává. Kamera například velmi stručně ale průběžně komunikuje skrze UDP se službami na Amazon Web Services. Díky tomu je téměř okamžitě a odkudkoliv dostupná ve své mobilní aplikaci. Kompletní probuzení, když se s ní budete chtít spojit, trvá několik sekund. 

Klepněte pro větší obrázek
Po dvou týdnech, kdy solární panel kvůli špatnému počasí fungoval jen několik dnů, je baterie stále na 72 %. A to přesto, že v daný den kamer pracovala 48 minut čistého času.

PIR naopak funguje bez prodlevy. Pokud kamera zaznamená nějaký pohyb, Argus na základě vašeho nastavení odešle e-mail nebo notifikaci do mobilní aplikace, a pokud do kamery zacvaknete microSD, může i nahrát video se zvukem. Poté kamera opět usne a čeká na další vyrušení.

Stručně řečeno, v klidové fázi, která bude během dne asi drtivě převažovat, spaluje kamera jen zlomek energie, a tak baterie i za velmi špatného počasí vydrží poměrně dlouho, než opět vyjde Slunce a solární panel ji během několika hodin až dnů postupně dobije.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Jakmile kamera pomocí PIR zaznamená pohyb, odešle notifikaci, nahraje video na microSD a opět usne. Video si můžete přehrát výběrem stopy na časové ose v aplikaci.

Kameru jsem měl několik týdnů přimontovanou venku v chladu a listopadovém dešti na zábradlí balkonu, a přesto se mi ji nepodařilo běžným provozem vybít. Ovládací software za tu dobu ukazoval nejméně 70% stav. Některé dny přitom byla kamera aktivní až 50 minut čistého času (doba, po kterou byl zapnutý obrazový snímač a přenášel video do mobilní aplikace, anebo jej ukládal na microSD).

Fotopast. Tedy teoreticky...

Díky bateriovému provozu můžete Argus 3 alespoň teoreticky používat i jako fotopast a umístit ji prakticky kamkoliv. Výrobce na to pamatuje a do krabice přibalil textilní pásek, pomocí kterého kameru připevníte na sloupek nebo i menší kmen stromu na zahradě i v lese. 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Argus 3 můžete napevno přišroubovat, anebo pomocí pásku připevnit třeba na strom

Má to jeden háček. Když jsem kameru odnesl do parku a znovu zapnul, bez přístupu k Wi-Fi se sice na první pohled chovala normálně a za tmy rozsvítila při pohybu lampu, na microSD jsem však objevil pouze rozbitý soubor.

Zdá se, že firmware nové kamery stále trpí nedodělky a nutno podotknout, že kamera občas odmítá ukládat video na kartu, i když je online a korektně připojená k Wi-Fi. Na podobné problémy si stěžují i komentující na Play Storu po jedné z posledních aktualizací ovládacího programu, takže se snad jedná pouze o dočasný problém. 

Živý náhled v aplikaci

S kamerou se komunikuje skrze stejnojmennou mobilní aplikaci Reolink pro Android a iOS. Program nabízí kompletní nastavení chování zařízení a samozřejmě živý náhled ve dvou kvalitách. Nechybí ani možnost záznamu videa a fotografií a také přehrávání videí uložených v kameře.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Živý náhled z kamery v aplikaci včetně podpory PIP. Obraz můžete i přiblížit tradičním gestem, jedná se ale samozřejmě jen o digitální zvětšení.

Zatímco video, které kamera pořídí automaticky při detekci pohybu, se ukládá na microSD, video a fotografie, které nahrajete sami z aplikace, se ukládají jen do telefonu a v kvalitě samotného streamu. Záleží tedy na tom, jak dobrý máte zrovna na mobilu internet, což může být problém, když budete někde na cestách.

Ukázka nahraného videa:

Lampa i noční vidění

Kamera má k dispozici sadu IR LED pro noční vidění s dosahem do 10 metrů a také silnou lampu bílého světla (Spotlight), kterou můžete zapnout ručně přímo z živého náhledu na mobilu, anebo nastavíte, aby se sama spustila při detekci pohybu pomocí PIRu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Aktivní přisvětlovací IR LED pro noční vidění a naopak rozsvícená bílá lampa

Na kameře samozřejmě nechybí ani čidlo okolního světla, takže toto přepínání režimů může pracovat i zcela automaticky podle denní doby. Za dne se pak bude používat barevný obraz a za tmy buď barevný s přisvětlovací lampou, anebo noční vidění bez lampy, které může mít větší dosah a nižší spotřebu. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Záběr čuníka za tmy, s rozsvícenou lampou a v režimu nočního vidění
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
A ještě jednou, tentokrát vzdálený záběr mimo dosah přisvětlovacích světel

Bílá lampa a několik IR LED docela slušně ozáří prostor v bezprostřední blízkosti několika metrů. Jak to dopadne, když bude mít kamera za úkol sejmout dění ve vzdálenosti třeba 30 a více metrů, vidíte na dvojici snímků výše. Tam už jsme samozřejmě na technických limitech laciného CMOS čipu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Nastavení, kdy se má spouštět noční IR vidění a kdy silná přisvětlovací lampa

Oboustranná hlasová komunikace a siréna

Jak už jsme si řekli výše, Argus 3 disponuje mikrofonem a reproduktorem s podporou oboustranné komunikace, takže v případě narušení můžete zakřičet na zloděje, anebo třeba pokárat psy, kteří zrovna žvýkají vaši novou koženou sedačku, přičemž rovnou uslyšíte jejich odpověď.

Lampa, siréna a reproduktor:

Na předčítání pohádek jako na některých kvalitních dětských chůvičkách to sice není, na zahnání zloděje či komunikaci s pošťačkou ale reproduktor a zvuková kvalita stačí. 

Rychlé úvodní nastavení pomocí QR kódu a reproduktoru

Kamera nakonec reproduktor docela chytře používá i během úvodní konfigurace. Namísto toho, aby aktuální stav vyjadřovala třeba pomocí stavové LED (která ale také nechybí), rovnou anglicky a docela hezky řekne „Connecting to Wi-Fi,“ „Resetting“ a podobně.

Klepněte pro větší obrázek
Kamera se používá i při úvodní konfiguraci, k přenosu údajů o Wi-Fi totiž poslouží QR kód

Při úvodní konfiguraci se zároveň použije samotný obrazový snímač. V aplikaci totiž vyplníte název a heslo Wi-Fi, načež prográmek vygeneruje QR kód, který namíříte na kameru, aniž byste se museli připojovat k její vlastní a dočasně spuštěné Wi-Fi, což je jinak obvyklý způsob podobných chytrých krabiček bez vlastního displeje. A také způsob, který na mnoha mobilech nefunguje zrovna nejlépe.

Citlivý mikrofon zaznamená i sousedky

Spíše než reproduktor mě zajala citlivost mikrofonu. Z pátého patra jsem mohl při vytažení hlasitosti na maximum a z gauče docela komfortně poslouchat, o čem si zrovna povídají sousedky téměř v přízemí.

Mikrofon zároveň docela čistě zaznamenal i všechny ambientní ruchy v širším okolí počínaje ptáky v parku před domem a konče vzdálenou dopravou na městském okruhu. Vedle fotopasti by tedy mohl Argus 3 fungovat i jako docela slušná videoštěnice.

Magnetický kloub

Potěší perfektní tovární zpracování. Vůbec se nemusíte obávat laciného rozvrzaného plastu z Číny. Není to tento případ. Vydrží v chladu, dešti i mrazu (vyzkoušeno v praxi), a pokud jsme u té konstrukce, je tu i jedna praktická vychytávka: magnetický kloub.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Magnetický kloub umožní nastavit libovolný úhel záběru bez šroubováku

Kamera může být upevněná na otočném kloubu se šroubovým závitem, anebo právě na magnetickém kloubu s větší volností natočení a možností snadného odtrhnutí, pokud byste ji třeba potřebovali dobít skrze USB. Stejně snadno ji nicméně odtrhne i potenciální zloděj.

Time-lapse

Díky baterii by kameře slušelo časové plánování pořizování snímků, respektive rovnou tvorba time-lapse.

Aktualizováno (19.11. 2020):

Funkce time-lapse nakonec do aplikace o pár dnů později v rámci aktualizace firmwaru dorazila a to včetně připravených profilů pro různé situace počínaje snímání oblak a konče třeba sledování stavby domu, kde není třeba tak častá frekvence snímkování. Nechybí ale i ruční nastavení.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Detailní nastavení časového snímkování time-lapse

Tradiční slabina? Firmware a aplikace

Argus 3 by mohl být skvělou kamerkou velikosti počítačové myši, kterou můžete díky baterii umístit prakticky kamkoliv a která na tu baterii vydrží opravdu dlouhé týdny.

Původně skvělý dojem ale po několika týdnech zkazil neodladěný software – tak častý jev u čínských výrobců. Jmenovitě již zmíněné chybové nahrávání videa na microSD. I po vyzkoušení několika značkových karet různé kategorie nahrávání zlobilo, a byť kamera vetřelce bezchybně detekovala a na mobilu vyskočila notifikace, video jsem hledal marně.

Pokud tento neduh Reolink opraví – a neměl by to být problém, kamera totiž podporuje automatickou aktualizaci firmwaru z internetu –, Argus 3 bude skvělou kombinovanou kamerou a videopastí v jednom, kterou můžete se solárním panelem nainstalovat opravdu kamkoliv.

Diskuze (11) Další článek: Adaptér Highpoint RAID dokáže spojit až 8 SSD do slotů M.2. Dosáhnout lze rychlosti až 32 GB/s

Témata článku: Google, Hardware, Internet, Bezpečnost, iOS, Wi-Fi, Amazon, Čína, Kamera, Baterie, Brno, Play Store, Slunce, Fotoaparát, JPEG, Kam, AWS, Aplikace, Asie, Netatma, Noční vidění, ABF, Případ narušení, Reproduktor, Lampa, Digitální kamery na Heureka.czČeské televize se tak moc bojí videoher, až je to směšné (komentář)

České televize se tak moc bojí videoher, až je to směšné (komentář)

** Jeden z největších obchodů historie se nedostal do hlavních zpráv ** Videohry televizím slouží jen k honění senzací, není to seriózní byznys ** České videohry jsou přitom úspěšnější než jiná kulturní díla

Lukáš Václavík
HryKomentářByznys
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

** Čtvercový grafický kód usnadňuje život už mnoho let ** S rostoucí oblibou a využitím přibývá i podvodů ** Nejčastěji jsou podvody zaměřeny na podstrčení falešného kódu

Martin Miksa
PodvodQR kódBezpečnost