ARES: Konec netransparentního podnikání v Čechách

Komentujeme nově spuštěný registr ekonomických subjektů na Internetu.
Administrativní registr ekonomických subjektů ARES je informační systém, který na Internetu provozuje a nabízí ministerstvo financí. Sytém umožňuje vyhledat všechny ekonomické subjekty registrované v České republice. Poprvé má uživatel Internetu možnost získat „pod jednou střechou“ komplexní on-line informace o všech registrovaných ekonomických subjektech. Předmětem zájmu mohou být nejen právnické osoby, jak tomu bylo dosud u známé internetové verze obchodního rejstříku, ale i fyzické osoby podnikající v režimu živnostenského zákona.

V současné době obsahuje ARES data z těchto zdrojových registrů:

 • Obchodního rejstříku (OR), vedeného na Ministerstvu spravedlnosti ČR
 • Registru živnostenského podnikání (RŽP), vedeného na Ministerstvu průmyslu a obchodu ČR
 • Statistického Registru ekonomických subjektů (RES), vedeného na Českém statistickém úřadu
 • Registru plátců daně z přidané hodnoty (DPH), vedeného na Ministerstvu financí ČR
 • Registru plátců spotřební daně (SD), vedeného na Ministerstvu financí ČR
Pokud již existuje k informačnímu systému u příslušného orgánu státní správy "www" aplikace napojená na komunikační síť FINet, zpřístupní ARES údaje přímo ze zdrojového registru umístěného ve státním orgánu, který příslušnou evidenci spravuje.

Postup a možnosti
Vyhledat základní informace o subjektu je možné zadáním jednoznačného dotazu, např. IČO nebo zadáním obchodního jména, sídla, příslušného finančního úřadu nebo jejich kombinací. Pro každý subjekt se zobrazuje IČO organizace, obchodní jméno a sídlo (místo podnikání) a dále seznam odkazů na detailní informace o subjektu v jednotlivých zdrojích. Poklepnutím na některý z textových odkazů v tabulce Odkazy se zobrazí detailní výpis informací z odpovídajícího zdrojového registru. K dispozici jsou odkazy na:
 • OR - výpis informací z obchodního rejstříku
 • RES - výpis informací z registru ekonomických subjektů
 • RŽP - výpis informací z registru živnostenských podnikání
 • MSp - přepnutí na www aplikaci obchodního rejstříku provozovanou na Ministerstvu spravedlnosti
 • ČSÚ - přepnutí na www aplikaci registru ekonomických subjektů provozovanou Českým statistickým úřadem
 • DPH - výpis informací z registru plátců daně z přidané hodnoty
 • SD - výpis informací z registru plátců spotřební daně
Zobrazený podrobný výpis je možné uložit do počítače nebo vytisknout.

Jak dál?
Zveřejnění projektu ARES je důležitým krokem v přibližování se normám pro transparentnost podnikání, obvyklým v zemích EU. On-line přístup umožní i zahraničním partnerům našich podniků ověřit základní informace, a tím zvýšit důvěru v jejich konkurenceschopnost a serióznost. Významné bude zabezpečení právní průkaznosti poskytovaných údajů uznáním validity "elektronických dokumentů" naším právním řádem. Další rozšíření ARES se předpokládá zejména ve vazbě na databáze Střediska cenných papírů, centrální registr dotací ze státního rozpočtu, na údaje z databází Katastru nemovitostí, na odkazy z Obchodního věstníku a další veřejně dostupné údaje. Tím se vytvoří podmínky aby naše podnikatelská veřejnost získala bezplatný přístup k informacím evropského systému EBR, jako protihodnotu za přístup k obdobným informacím poskytovaným v rámci projektu ARES.

Zatím pochopitelně ne na 100 %
Informace, uložené v jednotlivých zdrojových registrech, jsou v některých případech dosud nepřesné nebo neaktualizované. To je dáno nejednotným vývojem informačních systémů zdrojových registrů a týká se zejména starších záznamů z období transformace ekonomiky z počátku devadesátých let. Opravu nepřesných údajů může zajistit ekonomický subjekt, kterého se nepřesné údaje týkají u příslušného registračního úřadu.

Závěrem
Nejsem si zcela jist, zda uvolnění informací ministerstvem financí přivítáme všichni se stejným nadšením. Např. zaměstnanci firmy, kteří podnikají ve stejném oboru jako jejich zaměstnavatel, neuvítají zpřístupnění registru ekonomických subjektů určitě s jásotem. Možná otázka pro právníky či námět pro profesionální ochránce osobních informací.

Informační prostor Internetu dostává zveřejněním registru ekonomických subjektů v České republice další a nadmíru užitečný rozměr. Pro ozdravění a transparentnost podnikatelského klima znamená tento počin ministerstva financí určitě stejný přínos, jako zpřístupnění obchodního rejstříku oceněného po zásluze na konferenci o Internetu ve státní správě a samosprávě v Hradci Králové cenou „Český zavináč“. Bylo by skvělé, kdyby k rozšíření Internetu v naší republice přispěl projekt ARES stejnou měrou, jako před časem WWW stránky obchodního rejstříku.

Čas tedy ukáže, zda iniciátoři projektu sklidí za svůj bezesporu průkopnický čin slova uznání či kritiku a zda internetová aplikace dokáže přispět ke zlepšení podnikatelského prostředí v České republice.

Váš názor Další článek: Snadné plnění nabídky Odeslat

Témata článku: Podnik, Stejný dotaz, Stejný úřad, Poskytovaný údaj, Odpovídající zdroj, Detailní informace, Konec, Finance, Ares, Neaktualizovaný systém, Možná otázka, Stejný závěr, Podrobný výpis, Internetová aplikace, Podnikání, Textový odkaz, Čech


Určitě si přečtěte

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

** Co dělat s vysloužilým chytrým telefonem? Neházejte ho do koše! ** Našli jsme pro vás deset možností, jak ho prakticky využít ** I stará zařízení tak mohou být užitečná

Karel Kilián | 47

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

** Je to velké jako Raspberry Pi ** Ale je to až o několik řádů rychlejší ** Dorazil nám exotický Google Coral s akcelerátorem Edge TPU

Jakub Čížek | 18

Antivir zdarma: 8 bezplatných řešení, která zatočí s havětí v počítači

Antivir zdarma: 8 bezplatných řešení, která zatočí s havětí v počítači

** Součástí Windows 10 je integrovaný antivirový program. Stačí to? ** Představíme vám sedm aplikací na boj proti virům a malwaru ** Všechny jsou k dispozici zdarma a některé ani nemusíte instalovat

Karel Kilián | 30


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky