Software | Programování

Arduino IDE 2.0: Nejpopulárnější editor pro kutily se dočkal nové generace

Arduino IDE 2.0: Nejpopulárnější editor pro kutily se dočkal nové generace

Vývojové prostředí Arduino je dnes s přehledem nejpopulárnější ekosystém pro rychlé prototypovací programování mikrokontrolerů. Hlavním důvodem je jeho jednoduchost a komunitní podpora více než 1 000 základních desek a čipů.

Na stranu druhou, od roku 2005 už přece jen zestárnulo a pro pokročilejší kodéry a projekty je vysloveně nevhodné. V tom okamžiku jej zastoupí třeba PlatformIO, nejrůznější doplňky pro další IDE případně vývoj v nativních nástrojích od výrobce čipu.

Autoři Arduina si toho jsou vědomi a už roky celý softwarový balík přepisují. Nyní je Arduino IDE 2.0 už téměř hotové. Tedy skoro – máme tu další betaverzi. Bohužel je to ale stále znát, obsahuje hromadu chyb, stará i nová verze navzájem všemožně koliduje, a tak je betaverze určená opravdu jen pro postupně odladění.

Klepněte pro větší obrázek
Arduino IDE 2.0 nabízí i několik grafických témat

Druhá generace vychází z podobného GUI, tím ale veškerá podobnost končí. Javu nahradila framework Eclipse Theia se stejnou architekturou jakou používá populární Visual Studio Code, frontend je napsaný v TypeScriptu, backend pak v Golangu. A vše běží nad mocným textovým Arduino-CLI.

Klepněte pro větší obrázek
Debugger nyní podporuje platformy SAMD a Mbed, tvůrci profilů pro ostatní desky ale mohou dodat vlastní

Z hlediska samotného psaní kódu se pak editor konečně naučil kousky, které jsou u konkurence už dávno samozřejmostí. Přibyl našeptávač (autocompletion), u podporovaných desek také debugger – tvůrci podpory pro komunitní desky budou moci dodat vlastní, základní refactoring nebo snazší skákání v kódu na jednotlivé definice.

Toto vše je přitom nejspíše pouze začátek, kompletní přepis vývojového balíku totiž otevře cestu i k dalším funkcím, které u stárnoucí generace už prostě nebyly možné. Ze stejného důvodu ale samozřejmě nebudou v Arduinu 2.0 fungovat některé speciální pluginy pro původní generaci IDE.

Diskuze (18) Další článek: Vesmírné zprávy: Do vesmíru byla vynesena nová meteorologická družice Arktika-M

Témata článku: Software, Programování, Arduino, Java, C++, GUI, Základní deska, Editor, Nová generace, Čip, Deska, Golang, Visual studio Cod, Kutil, Nástroj, Generace, Software na Heureka.czVybrali jsme 14 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 14 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Recenze multiplayeru Halo Infinite. Konečně pořádná střílečka!

Recenze multiplayeru Halo Infinite. Konečně pořádná střílečka!

Tento rok byl, co se týče multiplayerových stříleček, plný zklamání. Do hry konečně vstupuje Halo a to, zdá se, ukáže přesně to, co bychom si přáli. Hra je oficiálně stále v betě a již nyní je jednou z nejnávykovějších her roku.

Vojtěch Matušinský
Halo InfiniteRecenze
Tohle nejsou Jedenáctky, ale Linux. Windowsfx 11 opisuje opravdu důkladně
Lukáš Václavík
Windows 11Operační systémyLinux
Jak obnovit smazané fotky a dokumenty? Vybrali jsme nejlepší programy zdarma

Jak obnovit smazané fotky a dokumenty? Vybrali jsme nejlepší programy zdarma

** Smazali jste soubory a vysypali je z Koše? Nic není ztraceno! ** Našli jsme sedm nástrojů pro obnovení smazaných dat. ** Všechny jsou alespoň omezeně zdarma

Karel Kilián
SouborPevné diskyBezpečnost
Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy