Archív: Potřebujete levný digit. fotoaparát?

Čas od času téměř každý potřebuje pořídit nějaké ty ilustrační fotky pro www či textový dokument. Pokud si myslíte, že si na tuto příležitost musíte pořídit / půjčit drahý digitální fotoaparát, jste na omylu! Vždyť vy už téměř veškeré vybavení máte! A navíc má oproti digitálnímu fotoaparátu několik předností...

Popravdě řečeno, jedná se o jednoduchou věc. Před určitou dobou jsem potřeboval nafotit sérii fotografii pro seriál "Servis". Bylo mi jasné, že je třeba nafotit 100-200 fotografii a detailů. Pokud bych využil klasickou fotografickou techniku (focení na film - vyvolání), stálo by mě to více než 1000-2000Kč a navíc s nejistým výsledkem. Pokud bych použil digitální fotoaparát s alkalickými bateriemi stálo by mě to až 200Kč. A navíc jsem neměl fotoaparát "po ruce".

A v této situaci mě napadla myšlenka - "fotit na videokameru". P.S. Opravdu to nevypadá špatně - viz. obrazky dále! V mém případě jsem použil 3 roky starého Canona UC 1000 - Video 8 (v dnešní době spíše podprůměr). Nabil jsem akumulátor, přetočil pásek na začátek a vše si natáčel. Při této práci máte stále všechny výhody použité videotechniky - automatické ostření, zoom(!), makro režim (snímal jsem i s 8 cm), night shot, manuální i automatický režim, průhledový hledáček a téměř neomezená (a levná) kapacita záznamu.

Natočené záběry jsem pak pouštěl přes televizní kartu a ukládal do formátu tiff. Takové karty jsou dnes již běžně k dostání za cenu mírně nad 2000Kč - včetně dálkového ovládaní!


zobrazení TV (i video) signálu na počítači dnes není problém...

Kameru jsem napojil na Video IN televizní karty (ovládací program jsem přirozeně přepnul také na tento vstup :). Pak jsem aktivovanou klávesou F8 jen ukládal jednotlivé snímky, tak jak se mi líbily. Klik... klik... klik... pohodička.

Pokud navíc máte SVHS, Video Hi8 (o Digital 8 či DV ani nemluvě..), či snímáte přímo do počítače (ano jde to - kvalita je značně vyšší, mobilita však nižší)  můžete dosáhnout skutečně skvělých výsledků.

Výhodou této metody snímání je, že máte k dispozici spíše sekvence, než jednotlivé snímky. Můžete si dovolit natáčet zkusmo, zoomovat, měnit úhel a následně vybrat nejvhodnější záběry! Nevýhodou je však nízká (max. 712x514) rozlišovací schopnost.

A jak vypadají výsledky?

Posuďte sami (a uvažte také, že snímek je zkomprimován na 30kb).

P.S. Nejlepších výsledků jsem osobně dosáhl při 420x315. Pokud ale máte Hi8, SVHS či digitální systém, můžete "jít" samozřejmě ještě výše!


...záběr v makro režimu se nemusí stydět


mírné barevné roztřesení - to je pro řežim PAL typické

Podle mého názoru pro web a textové editory to rozhodně stačí! Navíc můžete svou prezentaci obohatit o již dříve natočené záběry (výstavy, nemovitosti, auta, události, výrobní fotodokumentaci, sportovní zápasy... ). Stačí si jen pořídit TV kartu nebo navštívit známého či kamaráda který jí má...

Berte to jako jednoduchý tip, jak můžete jednoduše obohatit své web prezentace, či hravě zvládnout tištěné návody k obsluze, výukové či instruktážní brožury a interaktivní prezentace.


...a nakonec ještě obrázek z ČT2 - copyright ČT 1999

Přeji Vám moc úspěchu!

TVkartu zapůjčila firma Fill - děkujeme!
Váš názor Další článek: VNC: Monitor přes kopírák

Témata článku: Video, Fotoaparát, Fotografování, Arc, Pot, Skvělý záběr, Rozlišení, ČT, Nejlepší levné digitální fotoaparáty, PS 2, Digit, Skvělý výsledek, Sportovní kamera, Levné fotoaparáty digitální, Jednotlivý snímek


Určitě si přečtěte

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

** Společně s operačním systémem se spouští řada aplikací a služeb ** Mohou mít negativní dopad na celkovou dobu startu Windows ** Jak získat kontrolu nad automaticky spouštěnými programy?

Karel Kilián | 57

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

** Je to velké jako Raspberry Pi ** Ale je to až o několik řádů rychlejší ** Dorazil nám exotický Google Coral s akcelerátorem Edge TPU

Jakub Čížek | 18

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Dnes proběhla další velká prezentační akce Applu, na které došlo k odhalení nových iPhonů a dalších novinek. Událost jsme sledovali online, a tak se můžete podívat na chronologický zápis těch nejdůležitějších informací.

David Polesný | 136

9 tipů, jak vyšlechtit nabídku Start ve Windows 10, aby lépe sloužila

9 tipů, jak vyšlechtit nabídku Start ve Windows 10, aby lépe sloužila

** Nabídka Start už existuje bezmála čtvrt století ** Ve Windows 10 postupně dostala celou řadu funkcí ** Start si můžete ve velkém rozsahu přizpůsobit

Karel Kilián | 46


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky