Archív: Pentium III 450 - ladění

V poslední době jsem se novému Pentiu III příliš nevěnoval. Proč? Popravdě řečeno z důvodu ceny... Nyní se však tato nová technologie stává více cenově přístupná (tlačí AMD Athlon :)), a to je ta správná doba pro hloubkový průzkum +další ladičské tipy. Nuže vzhůru k vyšším výkonům... na 560MHz

Kapitoly článku:


Pentium III bylo uvedeno na trh začátkem roku 99 ve velkém stylu. Mnoho televizních a velkoplošných reklam nás přesvědčovalo že právě Pentium III je: "síla nové generace pro příští Internetové a PC aplikace". (P.S. Je zajímavé, že název Pentium III byl dříve rezervován pro sedmou generaci procesorů - Williamette.) Pentium III je však ve skutečnosti vylepšeným členem šesté generace procesorů (Pentium II).

Jaké jsou tedy rozdíly mezi P2 a P3?

Rozdíly...

Obě Pentia (P2 i P3) používají stejnou technologii čipu - 0.25um, obě využívají externí "cache" paměti o velikosti 512kB. Pentium III je nyní v provedení "polootevřená krabička" - SECC2 (stejně tak i poslední Pentia II). Zadní stěna procesoru je uzavřena plastovým krytem (s designem podobným dřívějším Pentiím II), čelní stěna je otevřena. Tyto změny byly vyvolány snahou o lepší chlazení procesoru - aktivní chladič se nyní dotýká přímo čipu, nikoliv jak tomu bylo dříve kovového krytu pouzdra. Dřívější černá krabička byla sice elegantní, čip se však často přehříval - uvnitř bylo "jako v sauně".

Všimněte si, že čip má nyní menší avšak kvalitnější dotykovou plochu (není to křemík!). Tato změna však není na škodu - křemíkové jádro čipu není obaleno dodatečnou vrstvou kovu a dostává se tak blíže ke chladiči. V takovéto situaci je jasné, že chladič vyžaduje tepelně vodivou podložku, anebo lépe malé množství (2-3 špendlíkové hlavičky) tepelně vodivé pasty. (DOPORUČUJI !)


...tento "pad" doporučuji strhnout - pod povrchem je vrstvička "termolepidla"

Nové instrukce

Dalším, ale zásadním rozdílem jsou nové instrukce SSE (Streaming SIMD Extension). Jedna se o sadu 70-ti nových instrukcí zaměřených na zpracování multimedii (včetně zvuku a 3D grafiky...).

Tyto instrukce mohou být prováděné paralelně v režimu SIMD - jedna instrukce, více dat. Dá se říci, že instrukční sada SSE je odpovědí na dřívější iniciativu AMD - instrukce 3D Now! Tyto instrukční sady však nejsou kompatibilní. Zbývá tedy na výrobcích software kterou optimalizaci použijí. Nejčastěji jsou optimalizovány ovládače 3D akcelerátorů (často se používají 3 vnitřní verze - normální, 3D Now! a SSE optimalizace - zaváděč ovládače detekuje procesor a použije odpovídající verzi). Z faktického hlediska nemá použití P3 (oproti stejnému P2) np. v serverech žádné opodstatnění - instrukce 3D Now! ani SSE nejsou využity.

Frekvence

Pentium III se dnes vyrábí v mnohem vyšších frekvencích než Pentia II. K dispozici jsou řady: 450, 500, 533, 550, 600MHz. Maximem Pentia II je 450.

P.S. Pentium III má zabudován i kontroverzní ID serialnumber - jedinečné sériové číslo. To lze softwarově přečíst a použit i identifikaci procesoru.. - počítače.. - uživatele. Toto ID mělo sloužit jako ochranný prvek softwaru, při elektronických nákupech, šifrování... Vzhledem k silné ochraně osobních dat (a soukromí) v USA se nyní Pentia III dodávají s vypnutým ID čipem.

Určitě si přečtěte

Články odjinud