Archív: Jak zlepšit chlazení procesoru PPGA (lapování)

Jedná se spíše o "hard core" přístup k overclockingu.... Celá záležitost není jednoduchá (navíc vede ke ztrátě záruky na procesor), ale je jednou z možných cest vedoucích k větší stabilitě přetaktovaných procesorů. Je totiž známo, že dokonalé chlazení procesoru je hlavním předpokladem úspěchu. Existuje však zde "úzko místo", a tím je spojení procesoru a chladiče... Tímto článkem vás v žádném případě nechci nabádat k podobným pokusům, jen vám chci ukázat celý problém tepelného mostu..
Kapitoly článku

Tepelný tok

Mnozí již možná víte (nebo tušíte), že chlazení procesoru je i u vás tím "kritickým místem". Prostudujte si však nejdříve tento článek. Zde vidíte, že správný odvod tepla je dosti komplexní záležitostí. Musíte zde vzít v úvahu tyto problémové okruhy:

  1. jak vést teplo z nitra chipu do těla / zapouzdření procesoru...
  2. jak dostat teplo z těla procesoru na chladič...
  3. jak převzaté teplo efektivně rozvést po celém chldiči...
  4. jak "odvětrat teplo" z chladiče do jeho okolí...
  5. jak odvést teplo z okolí chladiče mimo skříň CPU...

Praxe ukazuje, že nejvíce kritické místa jsou ty, kde je největší "koncentrace" teploty. Interní uspořádaní čipu však nemůžeme měnit... Zbývají nám tedy body 2 až 5.

Podle předchozího pravidla musíme dále řešit problém přechodu tepla z těla procesoru na tělo chladiče. Tento přechod je tím dokonalejší, čím je:

  • větší společná dotyková plocha
  • menší tepelný odpor materiálu mezi plochami

Tepelný odpor materiálu mezi plochami je dán součtem odporu všech "mezivrstev" - tedy i případného laku, podložek apod. Prvním cílem je vyřadit ze spoje špatně vodivý vzduch - toho dosáhneme použitím tepelně vodivé pasty nebo tepelných lepících plošek.

Maximalizace dotykové plochy

Je dalším činitelem kvalitního chlazení. Je to jako s vodou: čím je větší průřez a menší odpor, tím lepší je celkový tok (v našem případě tepelný). V našem případe tak musíme dosáhnout co nejlepší rovnoběžnosti plochy chladiče a plochy procesoru, plochy, kde se oba tělesa stýkají.

V dnešních procesorech je již plocha procesoru téměř absolutně rovná - vyplývá to s nového způsobu zapouzdření, kdy je vidět přímo tmavě modrá část křemíkového substrátu.

Starší řada procesorů pouzdřena metodou PPGA však má substrát obráceně - nahoře je pak přiletována měděná vodivá destička. Problém je v tom, že tato destička není příliš rovná. Vypadá to asi takto (chladič je zeleně):

Kritickými místy jsou zde zejména okraje čipu (vlastně destičky) a jeho rohy. Na těchto místech se pak opírá chladič.


zapouzdření Celeronu PPGA ("kritický úsek" je označen červeně...)

V této situaci není zaručen zcela dokonalý kontakt chladiče a procesoru. V 99.5% je však tento stav vyhovující a tepelná pasta (která je vynikajícím pomocníkem!) částečně přemostí nerovnosti. V zásadě se jedná o stav, kdy tepelný tok je zcela dostatečný pro odpovídající chlazení procesoru. Z toho důvodu výrobci procesorů nijak dále tyto typy CPU neupravují.

Lapování - úprava povrchu chladiče a CPU...

Témata článku: Past, Tabule, Kritická situace, Destička, Pasta, Přístup, Arc, Okolí, Tepelný pohyb, Těleso, Tepelný tok, Lepící pásky, Komplexní záležitost, Zelená plocha, Proces, Chladič, GM, Nitro


Určitě si přečtěte

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

** Do deseti tisíc korun lze dnes koupit slušné notebooky ** V nabídce ale i tak převládají zastaralé a pomalé modely ** Poradíme, jak dobře vybrat i s omezeným rozpočtem

David Polesný | 116

České Rajče je stále plné dětských nahotin. Student pomocí A.I. analyzoval miliony fotek

České Rajče je stále plné dětských nahotin. Student pomocí A.I. analyzoval miliony fotek

** Rajče.net má odjakživa problémy s choulostivými fotkami dětí ** Student zlínské univerzity analyzoval jeho katalog ** Neuronová síť doposud prozkoumala 6 milionů snímků

Jakub Čížek, Filip Šedivý | 75

37 nejstrašnějších počítačů, které jste kdy viděli

37 nejstrašnějších počítačů, které jste kdy viděli

** Přehled nejhorších počítačů na světě ** Šílené konstrukce a materiály ** Jak to dopadne, když se o počítač nestaráte

Karel Javůrek | 22

Měření rychlosti internetu: Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

Měření rychlosti internetu: Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

** Speedtest stále častěji měří jen rychlost na poslední míli ** Ta však ale neodpovídá reálnému surfování ** Jak se tedy pokusit změřit tu skutečnou?

Jakub Čížek | 85Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 12 bezdrátových sluchátek

Vyplatí se Apple z bazaru?

Test batohů pro notebooky

Vybíráme nejlepší sportovní hodinky