Archív: Jak zlepšit chlazení procesoru PPGA (lapování)

Jedná se spíše o "hard core" přístup k overclockingu.... Celá záležitost není jednoduchá (navíc vede ke ztrátě záruky na procesor), ale je jednou z možných cest vedoucích k větší stabilitě přetaktovaných procesorů. Je totiž známo, že dokonalé chlazení procesoru je hlavním předpokladem úspěchu. Existuje však zde "úzko místo", a tím je spojení procesoru a chladiče... Tímto článkem vás v žádném případě nechci nabádat k podobným pokusům, jen vám chci ukázat celý problém tepelného mostu..
Kapitoly článku

Tepelný tok

Mnozí již možná víte (nebo tušíte), že chlazení procesoru je i u vás tím "kritickým místem". Prostudujte si však nejdříve tento článek. Zde vidíte, že správný odvod tepla je dosti komplexní záležitostí. Musíte zde vzít v úvahu tyto problémové okruhy:

  1. jak vést teplo z nitra chipu do těla / zapouzdření procesoru...
  2. jak dostat teplo z těla procesoru na chladič...
  3. jak převzaté teplo efektivně rozvést po celém chldiči...
  4. jak "odvětrat teplo" z chladiče do jeho okolí...
  5. jak odvést teplo z okolí chladiče mimo skříň CPU...

Praxe ukazuje, že nejvíce kritické místa jsou ty, kde je největší "koncentrace" teploty. Interní uspořádaní čipu však nemůžeme měnit... Zbývají nám tedy body 2 až 5.

Podle předchozího pravidla musíme dále řešit problém přechodu tepla z těla procesoru na tělo chladiče. Tento přechod je tím dokonalejší, čím je:

  • větší společná dotyková plocha
  • menší tepelný odpor materiálu mezi plochami

Tepelný odpor materiálu mezi plochami je dán součtem odporu všech "mezivrstev" - tedy i případného laku, podložek apod. Prvním cílem je vyřadit ze spoje špatně vodivý vzduch - toho dosáhneme použitím tepelně vodivé pasty nebo tepelných lepících plošek.

Maximalizace dotykové plochy

Je dalším činitelem kvalitního chlazení. Je to jako s vodou: čím je větší průřez a menší odpor, tím lepší je celkový tok (v našem případě tepelný). V našem případe tak musíme dosáhnout co nejlepší rovnoběžnosti plochy chladiče a plochy procesoru, plochy, kde se oba tělesa stýkají.

V dnešních procesorech je již plocha procesoru téměř absolutně rovná - vyplývá to s nového způsobu zapouzdření, kdy je vidět přímo tmavě modrá část křemíkového substrátu.

Starší řada procesorů pouzdřena metodou PPGA však má substrát obráceně - nahoře je pak přiletována měděná vodivá destička. Problém je v tom, že tato destička není příliš rovná. Vypadá to asi takto (chladič je zeleně):

Kritickými místy jsou zde zejména okraje čipu (vlastně destičky) a jeho rohy. Na těchto místech se pak opírá chladič.


zapouzdření Celeronu PPGA ("kritický úsek" je označen červeně...)

V této situaci není zaručen zcela dokonalý kontakt chladiče a procesoru. V 99.5% je však tento stav vyhovující a tepelná pasta (která je vynikajícím pomocníkem!) částečně přemostí nerovnosti. V zásadě se jedná o stav, kdy tepelný tok je zcela dostatečný pro odpovídající chlazení procesoru. Z toho důvodu výrobci procesorů nijak dále tyto typy CPU neupravují.

Lapování - úprava povrchu chladiče a CPU...

Témata článku: Okolí, Chladič, Tepelný pohyb, Zelená plocha, Pasta, Lepící pásky, Těleso, Arc, Tepelný tok, Jak, PPG, Proces, Komplexní záležitost, Tabule, Nitro, GM, Past, Kritická situace, Destička, Přístup


Určitě si přečtěte

Dalším gigabitovým hráčem bude ČEZ. Internet již poskytuje prvním zákazníkům
Lukáš Václavík
Poskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Avast Omni: Krabička, která vám hackne síť a promění se v unikátní antivirus

Avast Omni: Krabička, která vám hackne síť a promění se v unikátní antivirus

** Počítač dnes ochrání kdejaký antivirus ** Drobná krabička Omni se postará rovnou o celou domácí síť ** Bude ji odposlouchávat, analyzovat a blokovat útoky

Jakub Čížek | 120

Jakub Čížek
AntivirusIoT
Kudy proudí doprava? Na mapách můžete sledovat autobusy, vlaky, letadla i lodě

Kudy proudí doprava? Na mapách můžete sledovat autobusy, vlaky, letadla i lodě

Současná situace cestování zrovna dvakrát nepřeje, kvůli covidu můžeme jezdit leda tak prstem po mapě. A nebo můžeme prsty nechat volné a koukat, jak po mapě cestuje někdo jiný. Díky otevřeným datům dopravních či přepravních společností je to hračka.

Lukáš Václavík | 10

Lukáš Václavík
Doprava
26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

** Prohlížeč Chrome obsahuje širokou škálu funkcí, neumí ale všechno ** Jeho schopnosti můžete rozšířit pomocí rozšíření ** Vybrali jsme pro vás zajímavé a užitečné doplňky

Karel Kilián | 47

Karel Kilián
Doplňky do prohlížečeChromeProhlížeče
Messenger a Instagram přicházejí v Evropě o funkce. Kvůli nové směrnici o soukromí
Vladislav Kluska
EvropaInstagramFacebook Messenger
Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

** Každý nový počítač si zaslouží počáteční péči ** Odinstalujte bloatware a nezapomeňte na vhodné nastavení ** Poradíme, jak se o počítač s Windows 10 postarat

David Polesný, Stanislav Janů | 75

David PolesnýStanislav Janů
PočítačeNotebooky
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

redakce
Mapy GoogleStreet View