Architektura PCI má být nahrazena?

PCI přestává stačit - co ji ale nahradí? Na výsluní počítačových architektur se chce vrátit IBM.
Hodně zajímavou zprávu vydala firma IBM: snaží se údajně v současné době přesvědčit Intel, aby spolu s ní vyvinul architekturu "příští generace", která v počítačích nahradí dnešní PCI. Mělo by se jednat o tzv. "switched fabric I/O architekturu", kterou vyvíjí IBM; snaha je o vytvoření architektury sjednocené a navíc kvalitní. Intel sám dříve uvedl, že pracuje sám na radikálně nové serverové architektuře, neboť PCI zde přestává stačit. To se ale příliš nelíbilo skupině dalších gigantů (HP, Compaq, IBM), kteří se sami ujali vyvíjet architekturu PCI-X, která by měla PCI od Intelu nahradit. Hrozí tak zase hodně nepříjemný "zámek", kdy vznikne možná hned několik nekompatibilních architektur míchajících se navíc se starou PCI, což zpomalí vývoj výkonných počítačů a zdraží jej (což zase zaplatí zákazníci).

Živě komentuje: zkuste se podívat do dva-tři roky starých médií a naleznete tam, že PCI je architekturou "na příštích dvacet let". Evidentně ne; ve špičkových serverech má dnes jasné limitace a co je dnes v serveru, bude za dva roky na desktopu.

Firmu IBM (ani žádnou jinou) nelze podezřívat z dobročinných snah, když chtějí prosadit společný standard - IBM by mohla začít konečně po deseti letech (a po neslavném konci architektury Microchannel) zase mluvit do počítačových architektur. Pokud by nový standard vznikl rychle a podpořili jej všichni velcí, bylo by to skvělé - znamenalo by to například, že jakákoli periferie (disk, grafická karta, síťová karta) by mohla být použita na jakékoli platformě, ať je to Mac, PC nebo třeba RISCový stroj, a to by podstatně zlevnilo jejich výrobu a vývoj. Jenomže zejména Intel se těžko vzdá představy, že by přestal kontrolovat vývoj architektury PC, když se mu právě v tom nabízejí úžasné prostředky pro budoucí zisk…

Váš názor Další článek: V USA dominuje rýchlosť 33600 bps

Témata článku: Arc, PCI, Fabric

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Ochraňte svou techniku před zloději

Testy All-in-One PC a herních monitorů

Proč byste měli chtít HDR televizi

Svět leteckých simulátorů