ARCDATA Praha zve na konference o GIS

Česká společnost ARCDATA Praha se zabývá distribucí produktů americké firmy ESRI (Environmental...
Česká společnost ARCDATA Praha se zabývá distribucí produktů americké firmy ESRI (Environmental Systems Research Institute), ERDAS, a vývojem vlastního softwaru, který k těmto produktům přidává další hodnotu.

ARCDATA Praha zaznamenala v roce 1997 rekordní rok prodeje licencí produktů ESRI — prodej desktop GIS v ČR překročil 400 licencí a ArcView je v ČR již přes 1 300 licencí (250 tisíc celosvětově).

ARCDATA Praha nabízí celkem 4 produkty a řešení – ArcExplorer, ArcView GIS, MapObjects a vlastní profesionální služby.

Jak zpřístupnit GIS mase uživatelů

Vzhledem ke stále ještě malé dostupnosti Internetu se spíše jedná o vnitropodnikové intranetové aplikace pro interaktivní mapy.

V dubnu letošního roku ARCDATA Praha předvedla, jak lze s technologiemi ESRI vyrábět dynamickou mapu, a sice na příkladech ArcView Internet Map Server (na Magistrátu hl. m. Prahy) a MapObjects Internet Map Server na Ministerstvu životního prostředí ČR.

Statická mapa přitom stále ještě není GIS — tím se stává v okamžiku, kdy je možno s mapou interaktivně pracovat.

ArcExplorer zdarma na www.esri.com

Jednoduchý prohlížeč pro GIS ArcExplorer může pracovat ve dvojím režimu – na PC pro lokální data, nebo jako klient (mapový prohlížeč) pro mapový server na bázi MapObjects. ESRI dává ArcExplorer zdarma, podobně jako dává své prohlížeče zdarma Microsoft a Netscape.

ArcExplorer se liší od podobného řešení firmy Autodesk tím, že Autodesk používá přímo MS Explorer nebo Netscape Navigator, musí však být ke každému z nich nainstalován zvláštní doplňující software.

ArcView Internet Map Server

Tento software je určen pro jednoduché publikování map, pro všechny uživatele s libovolným prohlížečem (MS Explorer nebo Netscape Navigator). Je vhodný pro ty uživatele ArcView, kteří se nehodlají učit internetové technologie, tedy pro koncové uživatele. Jeho součástí je applet (jednoduchá aplikace napsaná v jazyku Java), s jejíž pomocí lze nastavit chování klienta.

MapObjects Internet Map Server

Tento nástroj je určen pro tvůrce webových aplikací, využívá komponenty ActiveX od společnosti Microsoft, programovat lze v jazycích Visual Basic, C++, Delphi a dalších.

V podstatě se jedná o třívrstvou aplikaci – na Internetu nebo vnitropodnikového intranetu je na straně klienta webový prohlížeč, jako internetový server může být použit Microsoft Internet Information Server, a jako vlastní server s údaji pak mapovací aplikace MapObjects.

Služby od ARCDATA Praha

Pro uživatele, kteří chtějí řešení na klíč, nabízí ARCDATA Praha profesionální služby, ať se již jedná o návrh a realizace internetových a intranetových řešení, programátorské práce, pořizování dat, dodávky dat a realizace na půdě klienta, nebo o poradenskou činnost.

Magistrát hl. m. Prahy zvolil ArcView Internet Map Server

Jednoznačným cílem bylo zpřístupnit pro všechny úředníky kdykoliv potřebné informace se zajištěním bezpečnosti dat. Klient si pouze spustí webový prohlížeč, vlastní data se k uživateli nedostanou. GIS je ve webovém prohlížeči jednou z nabídek. Webový prohlížeč pracuje přímo s užívanými formáty (produkty od ESRI pracují s tradičními formáty dat). Při prohlížení lze přidávat vrstvy, a využít funkci zoom. Na počítač uživatele přitom nejsou kladeny žádné zvláštní nároky. Magistrát hl. m. Prahy plánuje rozšíření o databázi parcel vlastníků a o informační služby pro obyvatele (cenová mapa a územní plán).

Ministerstvo životního prostředí ČR si vyžádalo náročnější aplikaci

Cílem řešení bylo zpřístupnit dat z oblasti GIS odborným pracovníkům MŽP a veřejnosti. Na straně klienta je webový prohlížeč – aplikace vytvořená v HTML a JavaScriptu, jako mapový server byl zvolen MapObjects Internet Map Server, a jako datový server byla použita databáze Oracle a Spatial Database Engine od ESRI. Vše pohání unixový hardware RS/6000 od IBM. Programovací prostředek JavaScript byl zvolen z toho důvodu, aby bylo dosaženo určité inteligence klienta — musí si umět vybrat vrstvy, help, atd., především kvůli menšímu zatížení linek. U jednotlivých vrstev je také zadáno měřítko, od kterého se vykreslují. Po navolení funkce zoom se pak mohou vrstvy vykreslit.

MŽP plánuje zpřístupnit v dohledné době data na Internetu na adrese www.env.cz.

Internet Map Server je instalován na Magistrátu hl. m. Prahy, MŽP, Magistrátu města Ostrava, Ředitelství silnic ČR a u dalších organizací.

Kde si lze data GIS na Internetu prohlédnout

ARCDATA Praha hodlá zpřístupnit ArcView Internet Map Server a Map Objects Internet Map Server na vlastních stránkách — budou tyto technologie střídat, aby si uživatelé mohli vyzkoušet a prohlížet v prostředí, které se jim bude více líbit. ARCDATA Praha má smlouvu se Zeměměřičským ústavem, na jejímž základě může mapy publikovat bez ohrožení autorského práva a dalších.

ARCDATA zve na konference

10.-12. června se koná již 10. seminář v Seči u Chrudimi, 19. května je konference GIS ve státní správě, 7.-9. října (naneštěstí v době Invex'98) evropská konference ESRI ve Florencii v Itálii, ještě horkokrevnější se mohou přesunout dále na jih a na jiný poledník – 27.-31. Července bude v San Diegu v Kalifornii již 18. Ročník celosvětové konference. Vloni se jí zúčastnilo více než 6 tisíc účastníků z 87 zemí. My se můžeme těšit na 21.-22. říjen, kdy se bude konat v Praze v Městské knihovně podobná, i když trochu komorní konference u nás, za spoluúčasti firem Digital, Hewlett-Packard a Sun Microsystems.

Váš názor Další článek: Chcete si zkusit kvalitní db-systém a nevyhazovat oknem desetitisíce?

Témata článku: Software, Microsoft, Internet, Praha, Konference, GIS, Arc, Libovolný prohlížeč, Dohledná doba, Mapa, Evropská konference, San Diego, Florencie


Určitě si přečtěte

Budoucnost elektroniky: čeští vědci stojí za revolučním čipem, který nemá ve světě obdoby

Budoucnost elektroniky: čeští vědci stojí za revolučním čipem, který nemá ve světě obdoby

** Čeští vědci pod vedením Tomáše Jungwirtha vyvíjí nový typ revolučního paměťového čipu ** Zatímco v současnosti elektronika pracuje s elektrony, v budoucnu to budou spiny elektronů ** Čipy budou moci být klidně i 1 000x rychlejší a úspornější

Karel Javůrek | 32

Nová zbraň Microsoftu proti iPadu: Levný tablet Surface Go bude stát jen deset tisíc

Nová zbraň Microsoftu proti iPadu: Levný tablet Surface Go bude stát jen deset tisíc

** Microsoft představil nový tablet Surface Go ** Nový model zaujme nízkou cenou, ale schopnostmi zařízení Surface ** Microsoft nepoužil čip ARM, ale klasický procesor od Intelu 

Karel Javůrek | 116

Apple: naše mapy budou nejlepší na světě. Tajně jsme na nich pracovali několik let

Apple: naše mapy budou nejlepší na světě. Tajně jsme na nich pracovali několik let

** Apple odhalil své plány na zcela nové mapy ** Několik let pracuje na nových mapách, které by měly předběhnout konkurenci ** Objeví se s příchodem iOS 12 pro vybrané státy

Karel Javůrek | 50

Rekordy počasí: V Česku to ještě jde, skutečné extrémy zažívají jinde

Rekordy počasí: V Česku to ještě jde, skutečné extrémy zažívají jinde

** Teplotní extrémy dokážou překvapit. Seznamte se s rekordy v Česku i ve světě ** Rekordní hodnoty jsou mnohdy až k neuvěření ** Zjistěte, kdy ke bylo největší horko, zima, déšť či vítr

Karel Kilián | 7

Jak dopadl velký den Applu s náloží novinek: Sledujte, co letos připravil

Jak dopadl velký den Applu s náloží novinek: Sledujte, co letos připravil

** Apple večer představil novinky ** Ukáže nové operační systémy, ale čekala se i nová zařízení ** Začíná vývojářská konference Applu WWDC 2018

Karel Javůrek | 87

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

** Portál občana už funguje, vyřídíte na něm první požadavky ** Funkce se budou postupně rozšiřovat ** Web je docela moderní a přehledný

David Polesný | 65


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test 18 bezdrátových sluchátek

Vše o přechodu na DVB-T2

Procesory AMD opět porážejí Intel

7 NVMe M.2 SSD v přímém souboji