Apple | iOS | iPadOS

Apple zvažuje otevření bran. Uživatelé by si mohli měnit výchozí aplikace na iOS

Apple je známý tím, že nad svými operačními systémy drží pevnou ruku, což se týká především iOS apod. To souvisí i s tím, že uživatelé si nemohou měnit výchozí aplikace za konkurenční. Nyní to ale vypadá, že právě tato restrikce by mohla s příchodem nové verze systému odpadnout.

Firma změnu údajně zvažuje po sílící kritice ze strany zákonodárců jak v USA, tak i v Evropě. Na přetřes přišly praktiky firmy například v minulém roce při slyšení v rámci zkoumání, zda Apple právě tímto jednáním neporušuje antimonopolní zákony a nezneužívá svého postavení. Hlavním problémem je právě nemožnost změny výchozích aplikací v rámci iOS, iPadOS a dalších.

To přitom, mimo jiné, odlišuje systémy Applu od konkurence – Android je na podobné otevřenosti postavený a základní aplikace, jako je e-mailový klient, mapová aplikace, přehrávač hudby či internetový prohlížeč, umožňuje změnit na libovolnou jinou aplikaci. V tomto konkrétním případě ale konkurenci ani tohle řešení nestačí a dokonce požaduje, aby Google dával na výběr ihned při spuštění a snáze umožnil instalaci jiných prohlížečů či vyhledávačů.

Změna by mohla přijít již letos

Apple přitom v rámci iPhonů podle dat Bloombergu předinstalovává 38 aplikací včetně právě již zmíněného e-mailového klienta, mapových podkladů či prohlížeče Safari. Proti této dominanci se bouří i Spotify, které nemůže být výchozím hudebním přehrávačem pro uživatele a nelze jej řádně využívat v rámci chytrého reproduktoru HomePod právě kvůli exkluzivitě pro Apple Music.

Prozatím není jasné, v jaké podobě a zda Apple s otevřením přijde. Mít vlastní výchozí aplikace v telefonu, který patří k nejprodávanějším na světě, je totiž velká konkurenční výhoda a snadná cesta, jak snáze přimět uživatele  využívat dané řešení. Na druhou stranu je ale otevření platformy něco, co by mohlo přilákat uživatele z Androidu, kteří jsou právě na tuto volnost zvyklí. Zároveň by Apple mohl urovnat spory se Spotify a v rámci různých šetření.

Pokud se tak ale rozhodne, může změna přijít, dle lidí obeznámených se situací, ještě letos v rámci chystaného iOS 14. První betaverze by měly přijít již v nadcházejících měsících a finální verze na podzim.

Podívejte se na nejnovější mobilní přírůstek od Applu  iPhone 11 Pro:

Diskuze (32) Další článek: Hodnota SpaceX dosáhla 36 miliard dolarů. Projekt Starlink by v budoucnu mohl vstoupit na burzu

Témata článku: Google, Software, Apple, Android, Spotify, iOS, Evropa, iPhone, USA, Safari, iPad, Mobilní aplikace, Evropská unie, Mobilní telefon, Apple Music, iPadOS, APL, Aplikace, Bloomberg, Rámec, Výchozí, Otevření bran, ALU, Uživatelé, ProhlížečMobilní pokračování PUBG s podtitulem New State vyjde příští měsíc

Mobilní pokračování PUBG s podtitulem New State vyjde příští měsíc

Battle royale je i po letech velmi populární žánr a PUBG se ho pokusí ještě více rozjet na mobilních platformách.

Martin Nahodil
Datum vydáníPUBG
Bezpečnostní díra ohrožuje routery 17 výrobců. Na stupnici závažnosti má 9,9 bodů, útočníci už ji zneužívají

Bezpečnostní díra ohrožuje routery 17 výrobců. Na stupnici závažnosti má 9,9 bodů, útočníci už ji zneužívají

** Experti odhalili chybu, ohrožující routery nejméně 17 výrobců ** Útočníci tuto chybu začali aktivně využívat k instalaci botnetu ** Bezpečnostní nedostatek CVE-2021-20090 je velmi vážný

Karel Kilián
RouterHackingBezpečnost
Taková díra tu dlouho nebyla: prakticky kdokoli může ve Windows 10 získat práva administrátora

Taková díra tu dlouho nebyla: prakticky kdokoli může ve Windows 10 získat práva administrátora

** Ve Windows 10 byla nalezena vážná bezpečnostní zranitelnost ** Prakticky kdokoli přes ni může získat práva administrátora ** Microsoft chybu uznal a nabízí dočasné řešení

Karel Kilián
HesloWindows 10Bezpečnost