Apple znovu nestíhá produkty: současný iMac ukončen, a nový není

Jako obvykle to však zákazníci firmě prominou, a pokud se příští verze podaří podle očekávání, může to být opět zásah.

Počítač iMac, ať už v provedení „vše v jednom“, nebo „lampa“, již vešel do historie, bez ohledu na to, jak se mu povede dál. Tak jako většina ostatních produktů od Apple ovlivnil vývoj vzhledu osobních počítačů, a to i přesto, že velká většina z nich se trvale prodává jako bílé či šedé kvádry – bez iMaců by zde možná nebyla ta designově zajímavá menšina.

Přesto však firma Apple připravila, několik dní před specializovaným veletrhem Macworld, oblíbeným místem setkání všech fanoušků firmy, nepříjemné překvapení: firma ukončila objednávky na současnou verzi iMacu, ale nová nebude na trhu ještě zhruba dva měsíce. iMac je v produkci Apple nenahraditelným strojem, takže firma zůstane po velmi důležitou část sezony (hlavně před začátkem školního roku – Apple je zejména v USA významným dodavatelem počítačů pro školství) bez základního kamene své nabídky.

Ukončení příjmu objednávek na poslední verzi iMacu má logiku: stroj se prodával stále hůře, a poslední čtvrtletí bylo nejhorší ze všech, v nichž se iMacy jakýchkoli verzí prodávaly. Přesto však pokles byl poměrně pomalý, v posledním čtvrtletí se prodalo něco přes 200 000 iMaců (v rekordních dobách to byl zhruba dvojnásobek), a zastavení objednávek prakticky nejprodávanějšího počítačového produktu firmy vyvolává údiv.

Apple je však zvláštní případ; i když komentátoři říkají, že přerušení v dodávkách iMaců způsobí firmě úbytek příjmů ve výši 100 mil. USD, pokud se nový produkt povede, zákazníci to doženou. Příčina zpoždění nového iMacu známá není, spekuluje se, že tentokrát nestíhá hlavní dodavatel – firma IBM s procesory G5, které by mohly (potvrzeno to není) v nových iMacích tepat. (Jinou spekulací je, že čipů G5 je dost, ale nebyl vyřešen problém s odvodem tepla z tohoto čipu.) Pokud by se to povedlo, znamenal by nový iMac velice potřebný výkonnostní skok kupředu a prodával by se jistě opět výborně – zvěsti tvrdí, že má mít navíc zase kompletně remodelovaný vzhled, žádná lampa, ale vlastně jen hlubší LCD displej, ve kterém bude skryta elektronika počítače, takže bude o čem mluvit a co fotit.

U Applu není opožďování produktů a situace, kdy zákazníci na něco čekají i řadu měsíců, ničím neobvyklým. Nelze z toho však vinit neschopnost firmy; Apple už proto, že obsazuje tzv. výklenkový trh proti převládajícím osobním počítačům, bojuje výraznými inovacemi – používá pionýrské postupy, nové materiály a technologie, zkouší to s designovými novinkami.

V takových situacích není divu, že občas něco nevyjde; je to osud firmy, jejíž produkty jsou jedinečné a používá se v nich i řada jedinečných komponent, které nejsou nahraditelné něčím jiným. I v osobních počítačích každou chvíli něco „dojde“, ale zákazník si toho nevšimne, protože danou komponentu či periferii nahradí nějaká jiná, podobná – to Apple dělat nemůže.

Jako obvykle i nyní se vyrojily různé spekulace o tom, že s Applem to jde konečně z kopce; na téma „zpráva o jeho smrti se ukázala jako značně nadsazená“ dokonce existuje stránka která počítá, kolikrát už bylo ohlášeno, že firma zřejmě zkrachuje (celkem 41x). Apple si udržuje v posledních letech stabilní pozici. Příliš neroste, ale ani neklesá, a je schopna navíc přijít jednou za čas s přelomovou inovací: iMac před pěti lety, iPod/iTunes loni.

I když firmu postihují podobné produktové nehody jako tato, vysoká zákaznická loajalita vše vynahradí: tam, kde by se zákazníci otráveně obrátili k jinému dodavateli, u Apple naopak „vyhládnou a o to lépe jim pak chutná“. Apple navíc umí těchto situací marketingově dobře využít: zákazníci stojící fronty od nedělní půlnoci, pilotní produkty prodávané na eBay za desetinásobek ceny, nadšení prvních zákazníků, to vše dokáže vzbudit náladu „zrodilo se něco výjimečného“, o které se může ostatním výrobcům počítačů jen snít.

Diskuze (74) Další článek: Červ MyDoom.M – antivirové společnosti bijí na poplach

Témata článku: Apple, iMac, Nový, Specializovaný veletrh, Poslední měsíc, Významný dodavatel, APP, Nést, Kopec, Nejprodávanější počítač, Nen, Nedělní půlnoc, Zvláštní případ, Produkt, Bílá elektronika, Neobvyklé provedení, Poslední verze, Nový produkt


Určitě si přečtěte

DeOldify: Téměř zázračná technologie, která obarvuje 2. světovou válku, nebo vaše fotky z dětství

DeOldify: Téměř zázračná technologie, která obarvuje 2. světovou válku, nebo vaše fotky z dětství

** Neuronová síť DeOldify obarvuje fotky ** Můžete si ji vyzkoušet sami i bez superpočítače ** YouTube je plný obarvených ikonických videí

Jakub Čížek | 20

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

** Nvidia uvedla nové desktopové grafické karty GeForce RTX 3000 ** Jedná se o modely GeForce RTX 3070, 3080 a 3090 ** K výrobě se používá 8nm technologii od Samsungu

Karel Javůrek | 67

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

** Srovnali jsme fixní LTE připojení od tuzemských operátorů ** Liší se rychlostmi, cenou i podmínkami ** Na co všechno dát pozor?

Lukáš Václavík | 27

Porovnání deseti cloudových disků: kam a za kolik uložit 100 GB, 1 TB a 10 TB dat?

Porovnání deseti cloudových disků: kam a za kolik uložit 100 GB, 1 TB a 10 TB dat?

** Zjistili jsme, kam do cloudu nejvýhodněji uložíte data ** Vytvořili jsme žebříček cen deseti cloudových úložišť ** Ceny se liší - často i velice výrazně!

Karel Kilián | 102


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně