Apple změní další obor. O vašem zdraví bude vědět vše

iWatch jsou jedním z nejočekávanějších produktů letošního roku. Co vše by měly snímat, dává tušit aplikace Healthbook, jejíž obsah je již znám. A údajů má poskytovat opravdu hodně.

Už dlouhou dobu je jasné, že se Apple chystá vstoupit do nového oboru se zaměřením na zdraví a životní styl. V nedávné minulosti nakoupil velké množství patentů, které se týkají senzorů snímajících základní životní funkce i podrobnější informace o uživatelově zdravotním stavu. Obecně se předpokládá, že Apple letos vyrukuje s náramkem či chytrými hodinkami, které se budou ve velké míře odlišovat od modelů, které ukazují Samsung, Sony či nově i Motorola.

Ačkoliv na podzim internetem několikrát proběhly spekulace o možných objednávkách malých OLED displejů s úhlopříčkou 1,3-1,8 palce, vůbec není jasné, zda nakonec půjde o hodinky. Mohlo by se jednat pouze o náramek s malým stavovým displejem nebo diodami. Stejný koncept použil Nike u náramku Fuelband. Ten má v iOS exkluzivní podporu a jeho hlavní vývojář v minulém roce přešel právě do Applu.

V posledních dnech se však hovoří především o aplikaci pro iOS, která by měla údaje z takového doplňku zpracovávat. Už v lednu začaly kolovat zvěsti o tom, že bude její design založen na aplikaci Passbook, v níž jsou shromažďovány elektronické kupony, zákaznické karty či letenky. K webům, které jsou v oblasti těchto spekulací nejaktivnější, patří i 9to5mac.com. Ten nyní přišel se sadou screenshotů, které ukazují, jak by měla aplikace vypadat. Pravděpodobně dostane název Healtbook – totožný název se objevil na uniklých screenshotech plochy nového iOS 8.

Klepněte pro větší obrázek
Podoba aplikace Healthbook (zdroj:9to5mac.com)

Obrázky, které 9to5mac v článku použil, nejsou originální screenshoty uniklé testovací verze aplikace. Právě na ní jsou však postaveny za spolupráce s lidmi, kteří se na vývoji a testování podílí. Je tedy velká pravděpodobnost, že aplikace nakonec bude vypadat právě takto. Mimochodem, pokud by seděla i paleta použitých barev, iOS 8 by se barvami přiblížil Windows Phone.

Lékařská karta podrobnější než u doktora

Aplikace Healtbook je tvořena jednotlivými kartami, které prezentují snímané údaje – ty mohou být organizovány uživatelem tak, aby byly ty nejdůležitější nahoře. Ze zobrazených karet tedy vyplýtvá, že by Apple chtěl snímat následující – funkce krevního oběhu, tepovou frekvenci, hydrataci, krevní tlak, aktivitu během dne, glykemii, spánek, dýchání a nasycení kyslíkem. Mezi tím nechybí karty s údaji o hmotnosti a stravě.

Pro většinu údajů, které jsou v Healthbooku obsažené, existují senzory, které by šly zakomponovat do malého doplňku. Pro Apple začala v minulém roce pracovat například Nancy Doughertyová, která před tím v Sano Intelligence měla na starosti vývoj chytré náplasti, která kromě jiného snímá i dýchání. Další údaje, jako je hmotnost, mohou pocházet třeba z chytrých osobních vah. Podobně si v současné době můžete s iPhonem synchronizovat třeba váhu od Withings. Nemělo by však být problémem ruční zadání hmotnosti. Společně s výškou a dalšími senzory může sledovat BMI index a podíl tělesného tuku.

Klepněte pro větší obrázek
Záznam denní aktivity a hmotnosti (zdroj:9to5mac.com)

Karta s denními aktivitami nahradí aplikace, jako je třeba Moves. Ty se starají o záznam celodenního pohybu – počítají kroky, měří jízdu na kole, běh a další sporty. Výsledkem jsou zaznamenané spálené kalorie a dobře znázorněné pokroky při hubnutí nebo sportování. Stejně tak půjde do Healthbooku zadat stravu, což pomůže k dodržování diet nebo prostému hlídání kalorií. Podobné funkce nabízí náramky jako je Jawbone.

Tepová frekvence je jedním z údajů, které lze získat snadnou cestou. Kromě toho, že v App Store naleznete mnoho aplikací, které dokážou změřit (až překvapivě přesně) frekvenci pomocí foťáku a LED diody, speciální senzory jsou tím nejjednodušším, co se v Číně vyrábí. I díky tomu se mohl podobný snímač objevit na Samsungu Galaxy S5 nebo náramku Gear Fit. I o snímačích krevního tlaku se spekulovalo už dříve – Apple by prý rád viděl funkci, která by dopředu dokázala predikovat riziko infarktu. Méně informací je o tom, co vše bude dostupné na kartě s informacemi o krevním oběhu.

Nejčastěji se objevují spekulace, že aplikace bude sloužit i pro zadávání dat z lékařských testů, které jsou pacientům ve Spojených státech elektronicky poskytovány. Nemusely by chybět údaje o funkci jater, ledvin nebo štítné žlázy. Ručně by se potom mohly zadávat i údaje o glykemii, které jsou životně důležité pro pacienty trpící cukrovkou. Protože je ale k měření cukru v krvi stále potřeba kapka krve, tento senzor asi bude v chytrém náramku chybět (leda by Apple využil chytré kontaktní čočky od Googlu).

Klepněte pro větší obrázek

Dvě karty se věnují dýchání – jednak frekvenci a také okysličení krve. Oba údaje by mohly pocházet z jednoho senzoru. S Apple začal spolupracovat profesor Michael O’Reilly ze Stanfordovy univerzity, který má na svědomí vývoj doplňku iSpO2, což je neinvazivní senzor, který dokáže měřit právě saturaci krve kyslíkem (společně s tepovou frekvencí). Podobně by pak mohlo fungovat i měření hydratace – tedy obsah vody v těle, popř. kolik tekutin je třeba ideálně vypít.

Ke sledování spánku lze využít iPhone už dnes. Aplikace jako je Sleep Cycle nebo Sleep Time využívají pohybový senzor a mikrofon k tomu, aby podle pohybů spícího člověka vyhodnotily fáze spánku. Celkem přesně tedy dokážou spočítat, jakou část noci tvořil hluboký spánek, REM fáze nebo naopak lehký spánek. Podobně dokážou kvalitu spánku vyhodnocovat i náramku FitBit nebo Jawbone. Zde by tedy neměl být pro Apple problém, zakomponovat stejnou funkčnost do Healthbooku.

Speciální úlohu by měla dostat Emergency Card – tedy karta pro případ první pomoci. Ta by měla poskytovat základní zdravotnické údaje o uživateli – datum narození, krevní skupinu, předepsané léky, hmotnost, záznamy o dárcovství či bydliště. Tato kritická data by mohla být dostupná třeba při vážných zraněních, kdy pacient není schopen tyto údaje poskytnout.

Klepněte pro větší obrázek
Emergency Card s kritickými daty o uživateli (zdroj:9to5mac.com)

Kdy a jak?

Z poznatků, které jsou známé především o získaných patentech a nových spolupracovnících je jasné, že to Apple myslí s novým odvětvím opravdu vážně. Do nakoupených technologií investoval obrovské prostředky a má tedy dostupné vše, co ke sledování zdravotního stavu uživatelů potřebuje. Otázkou je tedy forma, kterou nám naservíruje nutný doplněk (či doplňky) s vestavěnými senzory.

Healtbook by měla být aplikace, která se poprvé objeví v iOS 8. A protože nová verze je vždy zpřístupněna s novým iPhonem, mezi uživatele se nedostane dříve než v září tohoto roku. Odhalení bychom se mohli dočkat už na WWDC v červnu, kde se aktualizované verze operačních systému většinou dočkají odhalení.

Pokud se tyto spekulace potvrdí, Apple může změnit další obor. Poté co ukázal světu, jak má vypadat distribuce hudby, moderní smartphone a tablet, má vše pro sledování zdraví a aktivit. A také to bude znamenat situaci, kdy bude o svých uživatelích vědět opravdu vše. Pohoršení se nad sdílením polohy pak bude znít srandovně.

Diskuze (91) Další článek: Jony Ive: „Kopie designu je krádež, jsme obklopeni mizernými věcmi“

Témata článku: Technologie, Apple, Sociální sítě, Hubnutí, Náplast, Apple problém, Hydratace, Ruční zadání, Pohybový senzor, Zdravotní doplněk, Screenshot, Verze aplikace, Chytré hodinky ios, Aplikace pro chytré hodinky, APP, Bude, Chytré hodinky pro ios, Moderní smartphone, Denní aktivita, Jawbone, Strava, Sdílení polohy, R.E.M., Chytrá váha, Krevní tlak, Produkty Apple na jednom místě - Heureka.czDuna, Bene Gesserit a eugenika: Genetické vylepšení člověka je po technické stránce již možné

Duna, Bene Gesserit a eugenika: Genetické vylepšení člověka je po technické stránce již možné

** Tajný program na vyšlechtění spasitele nadlidských schopností z románu Duna dnes už není sci-fi ** Razantní genetické vylepšení člověka je po technické stránce možné ** Ani další fígle, jimiž sesterstvo Bene Gesserit zajišťuje v Duně svůj program, nejsou nereálné

Jaroslav Petr
GenetikaLidé
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Rusko obviňuje astronautku NASA ze sabotáže Mezinárodní vesmírné stanice
Jiří Černý
Mezinárodní vesmírná staniceNASARusko
QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

** Čtvercový grafický kód usnadňuje život už mnoho let ** S rostoucí oblibou a využitím přibývá i podvodů ** Nejčastěji jsou podvody zaměřeny na podstrčení falešného kódu

Martin Miksa
PodvodQR kódBezpečnost
Božská zadní vrátka: Počítač s Windows můžete šmírovat z webového prohlížeče a pomocí API

Božská zadní vrátka: Počítač s Windows můžete šmírovat z webového prohlížeče a pomocí API

** Ve Windows je už nějaký čas funkce Device Portal ** Po aktivaci spustí webový server ** Můžete s ním počítač šmírovat přes prohlížeč a HTTP REST API

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuWindows
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix