Apple | Safari

Apple zazdí univerzální webové aplikace. Safari si s mnohými nebude rozumět

Webové stránky dnes mohou využívat celou řadu API, díky čemuž mnohdy mohou funkčně dorovnat klasické aplikace. Apple ale nyní proti některým zakročí a znemožní přístup k některým informacím v rámci Safari.

Na přetřes se dostalo 16 nových API, které Apple odmítl implementovat do svého Safari. Dostupná jsou přitom u prohlížečů založených na Chromiu (mezi které patří jak Chrome, tak i Edge či Opera), některé aplikace tak v Safari (a některých dalších prohlížečích) nemusí běžet korektně. Cupertinská firma zde jako hlavní důvod uvádí boj za ochranu soukromí uživatelů – snaží se zabránit sledování za pomoci tzv. otisku, kdy si webová stránka z různých informací složí profil uživatele a následně jej využívá ke sledování aktivit.

Konkrétně se jedná o API umožňující sledování blízkých zařízení za pomoci Bluetooth, přístup k NFC čipu či informace o baterii. Kompletní seznam uvádí na svých stránkách. Ochranu soukromí uživatelů bere Apple vážně a patří mezi hlavní témata většiny jeho služeb a snaží se tím i odlišit od konkurence. Často tak uvádí, že na rozdíl od jiných neukládá uživatelská data, dále je nezpracovává a neprodává.

Jde i o obchody s aplikacemi

Zároveň zde ale roste využití PWA (tedy progressive web apps), které nahrazují klasické aplikace – u podporovaných stránek můžete kliknout na přidat na plochu, kde se objeví klasická ikona a stránka se následně chová, jako by byla běžnou aplikací. To standardně funguje jak na Androidu, tak i Windows, a uživatel tak může mít aplikaci, aniž by ji instaloval z běžného obchodu.

Zde je tedy logické, že se Apple chce, byť s oficiálním cílem ochrany soukromí, lehce znepříjemnit práci vývojářům, které se snaží striktně nutit do používání svých obchodů s aplikacemi. Neznamená to, že by Apple tyto změny dělal právě jen kvůli tomuto, z provedených transakcí v App Storu na iOS si ale Apple bere 30% provize a plynou mu tak nemalé zisky. Díky uzavření platformy má i kompletní kontrolu nad tím, jaké aplikace jsou dostupné, čehož využívá a nedovoluje některým konkurenčním aplikacím vstup.

O novinkách z WWDS jsme si povídali v Týdnu Živě:

Zdroj: MSPoweruser

Diskuze (33) Další článek: Kioxia převzala celý byznys Lite-On pro oblast SSD. Disky by mohly zlevnit

Témata článku: Software, Apple, Windows, Internet, Android, iOS, Opera, Edge, Chrome, Safari, App Store, Sledování, API, Soukromí, WebKit, Rozum, Webová stránka, Soukromí uživatelů, Aplikace, Uživatelé, Webová aplikace, APL, Chromium, Ochrana soukromí, PWA, Telefony s Androidem na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

** Americké letectvo chce v nejbližší době postavit a otestovat prototyp nového samohybného děla ** To by mělo být schopné sestřelovat střely s plochou dráhou letu ** Při tom bude využívat munici určenou původně pro railgun

Stanislav Mihulka
VojenstvíUSA
Google na obchodu Play pustil do oběhu malware obřích rozměrů. Dostal se do více než 60 milionů smartphonů

Google na obchodu Play pustil do oběhu malware obřích rozměrů. Dostal se do více než 60 milionů smartphonů

** Doslova každý týden se na Google Play objeví nový malware ** Ten nejnovější si do mobilů stáhlo na 60 milionů uživatelů ** Vývojáři aplikací vydělávají na přeprodeji citlivých dat

Martin Chroust
Google PlayMalwareAndroid
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

** Nelibí se vám, když cizí lidé okukují váš dům? ** Všechny mapové aplikace nabízejí možnost rozmazání snímku ** Máme návod pro Apple Maps, Bing Maps, Mapy Google a Mapy.cz

Karel Kilián
SoukromíNávodyMapy
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows