Apple | Čipy | Soudy

Apple zažaloval neznámý startup Rivos. Měl ukrást obchodní tajemství o čipech A15 a M1

Foto: Apple
Apple zažaloval neznámý startup Rivos. Měl ukrást obchodní tajemství o čipech A15 a M1 | Foto: Apple

Právní bitvu, ve které zaznívá řada závažných obvinění, rozpoutal Apple. Zažaloval nepříliš známý startup jménem Rivos kvůli údajné krádeži obchodních tajemství. Rivos měl Applu přebrat celkem 40 zaměstnanců a minimálně dva z nich měli při přechodu vynést klíčové informace o čipech A15 a M1. Celkem takto podle žaloby Rivos získal rovnou několik gigabytů dat. 

Čemu se Rivos věnuje, je tak trochu záhada. Startup na svých stránkách nemá vůbec žádné informace, jen o sobě uvádí, že je „v utajeném režimu“. Žádný produkt ještě nepředstavil. Největší zpráva, která o něm existuje, pochází od webu SemiAnalysis, podle kterého má startup v plánu navrhovat čipy na bázi RISC-V. Rivos za tímto účelem získal několik hvězdných jmen, samé bývalé zaměstnance Intelu, AMD, Qualcommu, Marwellu, Googlu a Applu. 

Apple tvrdí, že toto přebírání minimálně v jeho případě neproběhlo zcela eticky. Rivos podle slov firmy proti výrobci iPhonů rozpoutal koordinovanou kampaň na krádež obchodních tajemství. Nejde ani tak o to, že by zaměstnanci přešli – to mohou udělat – ale podle Applu při tom na příkaz Rivosu vynesli důležitá data o čipech A15 a M1. 

Tato kampaň měla podle žaloby odstartovat v červnu 2021. Zaměstnanci (převážně lidé z čipové divize) data nahráli na několik USB disků a do služby AirDrop. Další osoby si prezentace o plánech Applu nahráli do svého osobního cloudu a jeden si dokonce údajně vytvořil pomocí Time Machine zálohu celého svého Apple zařízení na externí disk.

Žaloba konkrétně jmenuje dva bývalé inženýry Applu, Wen Shih-Chieho a Bhasiho Kaithamana, že obchodní tajemství ukradli, byť měli podepsanou dohodu o mlčenlivosti. Celkem ale mělo z Applu do Rivosu odejít na 40 zaměstnanců. 

Krádež se navíc podle Applu odehrávala zcela instruovaně, Rivos měl lidem posílat instrukce o tom, co mají vynést přes zašifrovaný chat v aplikaci Signal. Takhle mezi sebou komunikovali lidé, co už přešli s lidmi, kteří u Applu ještě stále působili, uvádí soudní dokument. 

Apple proto od Rivosu požaduje odškodnění a navrácení všech dat, která měla uniknout. Zároveň po soudu chce, aby vydal proti startupu soudní příkaz k okamžitému zastavení využívání jakýchkoliv obchodních tajemství Applu. Rivos se k obviněním zatím nevyjádřil. 

Diskuze (31) Další článek: Verbatim prodává SSD, na které zapíšete data jen jednou. Záruka je ale nadstandardních 10 let

Témata článku: Apple, AMD, Intel, Čipy, iPhone, Qualcomm, Zaměstnanci, Soudy, Signal, Tim, Start-up, Krádež, Tajemství, Čip, Obchodní tajemství, Produkty Apple na jednom místě - Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Koupě originálního programového vybavení přímo od výrobce není jedinou možností, jak sehnat pro váš počítač legální software. Další možností je koupit licenci od toho, kdo ji už nepotřebuje nebo nevyužije. Můžete ušetřit nemalou částku, zároveň si však dávejte pozor na podvodníky.

Jan Spěšný
Designéři zkombinovali iPhone s populární herní konzolí. Takový telefon by se líbil každému hráči

Designéři zkombinovali iPhone s populární herní konzolí. Takový telefon by se líbil každému hráči

** Takto by vypadal iPhone 14 zkřížený s herní konzolí ** Má tři displeje, joysticky i herní tlačítka ** Nechyběla by špičková výbava i chlazení.

Martin Miksa
CaviarHerní mobilyiPhone
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět