Apple | iOS | App Store

Apple zavařil drobné konkurenci: Z App Store odstranil aplikace měřící čas strávený u mobilu

Apple zavařil drobné konkurenci: Z App Store odstranil aplikace měřící čas strávený u mobilu

Apple v rámci svého iOS drží pevnou ruku nad tím, jaké aplikace jsou dostupné uživatelům ke stažení a každou pečlivě kontroluje. Hlavním důvodem je bezpečí uživatelů. Již dříve se ale objevily případy, kdy Apple tímto způsobem znepříjemňoval život konkurenci. Z toho je nařčen i nyní, protože z obchodu stáhl aplikace, které konkurují novým funkcím v rámci iOS 12.

V rámci nové verze iOS se objevila i funkce Screen Time, která umožňuje sledovat, ve které aplikaci trávíte nejvíce času a nastavit si případné limity, pokud se chcete zbavit závislosti či jen nechcete trávit tolik času u telefonu. Něco podobného nabízí i aplikace třetích stran.

A právě některé z nich začal Apple odstraňovat z App Storu. Někteří vývojáři tvrdí, že je Apple donutil změnit fungování svých aplikací a razantně ořezat klíčové funkce, aby v obchodě mohly zůstat. Zároveň totiž došlo ke zpřísnění podmínek pro aplikace, na což se Apple odvolává.

Kde je hranice mezi bezpečností a znevýhodňování konkurence?

Soukromí uživatelů je přitom to, o co Applu, dle jeho vlastních slov, jde. Dotčené aplikace prý odstranil z toho důvodu, že jsou nebezpečím pro soukromí uživatelů a jejich dat. Aplikace využívaly nejrůznější služby k tomu, aby sbíraly polohu uživatelů, to, jaké aplikace používají, komu dali povolení k fotoaparátu a historii procházení internetu. Byť se tohle může zdát jako poměrně obsáhlý výčet, je nutno konstatovat, že bez těchto oprávnění by těžko dotčené aplikace mohly běžet se všemi svými funkcemi.

To ostatně uznal i sám Apple a označil toto využití za oprávněné, přesto ale porušuje podmínky App Storu a proto došlo k odstranění. Vývojáře o tomto kroku informoval s 30denním předstihem, kdy mohli zareagovat aktualizací aplikace nevyužívající tyto konkrétní prostředky, což se ale většinou nestalo.

Krok firmy lze chápat dvojím způsobem – buď jako zakročení proti konkurenci, či jen jako pokračování v nastoleném trendu firmy zaměřujícím se na soukromí uživatelů. Tímto směrem se totiž snaží profilovat již delší dobu, což bylo vidět i na nedávné konferenci. Souhra omezení vývojářů třetích stran a přidání nové funkce do iOS tak nemusí přímo souviset.

Co může zlomit vaz gigantům jako je Apple či Google?

Zdroj: TechCrunch

Diskuze (39) Další článek: Drtivá většina Čechů používá slabá hesla, tvrdí Avast

Témata článku: Google, Apple, Internet, iOS, Mobilní aplikace, Mobilní telefon, App Store, Mobil, Konkurence, Screen Tim, Str, Soukromí uživatelů, Apple či Google, Oprávnění, Aplikace, Funkce, Uživatelé


Určitě si přečtěte

Nový Edge je opravdu Chrome! Prohnali jsme prohlížeče benchmarky i vlastním unikátním testem

Nový Edge je opravdu Chrome! Prohnali jsme prohlížeče benchmarky i vlastním unikátním testem

** Nový Edge je postavený na Chromiu ** Prohnali jsme ho benchmarky a srovnali s ostatními ** Potvrdily nám, že je prakticky stejný jako Chrome a Opera

Jakub Čížek | 66

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

** K odposlechu mozků používáme EEG ** To má ale žalostné informační rozlišení ** Rusům pomohla počítačová neuronová síť

Jakub Čížek | 29

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor