Takhle to přece nejde, to je neslýchané. Evropská centrála má být v Německu nebo Francii, ne v nějakém Irsku.
Nechal bych to na Applu. Můžeme jim to nařídit, ale zkušenost ukazuje, že pokud necháte lidi se samostatně rozhodnout, jsou pak samostatnější.Moc se nebojím, že jestli Apple přistuopí na hru EU, stejně na tom vydělá. EU je zkonstnatělý blob, než se vzpamatuje, Apple z něj vysaje tolik dotací, že konečně bude po ní :)
Smim se zeptat, proc by podle Vas mela byt centrala nejake firmy v DE, FR, nikoli v IE?Ja osobne vidim jako jedine mozne reseni nechat to na te firme..
Pokud tohle Apple prohraje, tak to bude snad rarita. Vzdy sem si myslel, ze tohle pravnici dokazou zalovane strane vykopat zpatky. Tohle je nekonecny boj, protoze v offshorovych uctech atd jede dnes kazdy - od firem se SW, HW, obleceni, potraviny ..... az po firmy, ktere nam to sem pekne dopravi - tzn lodni dopravce.
Především kdyby tohle Apple věděl, tak nebude v Irsku budovat evropskou pobočku, nebude tam zaměstnávat tisíce lidí atd., což byla jedna z podmínek Irské vlády, když Apple dostával možnost nižších daní.Pokud Apple neporušil zákon, tak nevidím důvod proč by měl cokoliv doplácet ZPĚTNĚ.Osobně za tím spíš vidím to, že Evropa si uvědomuje, že její sociální systém krvácí a potápí se jako děravá bárka a tak se snaží udílet pokuty a ždímat všechno a všechny, aby to udrželi ještě chvíli nad vodou.Být Applem, tak se na to vykašlu a raději se z EU trhu klidně oficiálně stáhnu. Museli by lidem blokovat přístup jako v Číně, aby se nedostali na servery Apple a samotná zařízení si klidně mohou lidé koupit přes distributory a smluvní partnery.Například já si teď objednávám MacBook Pro a řeší to se mnou Apple obchodnice z Athén, jiný případ jsem řešil právě z člověkem z Irska a normálně v češtině. Takže stejně tak dobře si to mohu klidně objednat třeba přímo z USA a Apple tady může mít jen smluvního distributora, který mi to pak dodá - ostatně podobně to má řešené už teď.Lidí z každého státu EU je v USA dost a rozhodně je pro Apple levnější a do budoucna lepší zaplatit relokaci lidem z EU do USA a tím si to vyřeší jednou pro vždy než neustále něco řešit s evropskými byrokraty.Nakonec je chyba jen a pouze EU, že tady nemáme nějaký "evropský Apple", protože podmínky pro podnikání, technologie a business jsou tady takové, že je vážně nemožné, aby tady něco takového dokázalo vzniknout a dlouhodobě fungovat.Protože kdyby chtěli třeba v ČR založit Apple v garáži rodičů, tak by jim nejspíš firmu nikdo nezapsal, protože garáž není schválený prostor k bydlení a nesplňuje pracovní předpisy 😀, dál když by jejich jediný kapitál byl z prodeje starého mikrobusu Jobse a programovatelné kalkulačky Wozniaka, tak toto by jim stačilo tak maximálně na zaplacení sociálního, zdravotního, notářských zápisů, vypracování zakladatelských listin atd. a dalších nákladů se založením firmy a z původních 1350 USD za které nakoupili čipy MOS Technology by jim zbylo jenom něco velice blízkého nule, takže by těžko mohli začít podnikat jen s tímto kapitálem a toto by byl konec Applu v EU podmínkách 😀Samozřejmě by se mohli vykašlat na formální zakládání firmy a mohli by těch 1350 USD použít i v EU jen na nákup čipů a výrobu počítačů, ovšem pak by jej nemohli nabízet komerčně a pravděpodobně by je zaklekl berňák při pokusu počítače prodat načerno - druhý alternativní konec Applu v EU.Takže EU by se spíš měla zamýšlet nad tím proč tolik vyznamných (nejen) IT firem je právě z USA a nám tady toho vzniká minimum.
😝 Ztahnout sa z trhu EU to je tedy rada B-].
Moje řeč.
Protože Lisabonská smlouva.EU je totalitní organizace, z toho není hezké cesty.
Nechápu, že už v EU dávno nejsou sjednocený daňový zákony. Tohle je absurdní věc. V jedný zemi vydělat a v tý s nejmenšíma daněma zaplatit daně.Všechno tohle už má být jednotný. Stejně tak zákaz provádět jakékoli transakce s daňovými ráji, nebo tam napařit nějaký velký procentuální poplatky.Kromě šílenýho množství ušlejch peněz státum je to taky obrovský zvýhodnění velkejm korporacim na úkor těch menších, co si tohle nemůžou dovolit.
Na druhou stranu, co je lepší. Firma, která zoptimalizuje daně a má pak peníze na vývoj nebo na platy pro přetáhnutí nejlepších lidí nebo radši firma, co se na to vykašle a místo vývoje živí armádu parazitů na úřadech, kteří jí na oplátku hážou klacky pod nohy?
Těžko říct s kým souhlasím. Apple nijak zvlášť nemusím, ale nebylo to nic vysloveně protizákonného, využili nevhodně nastavených podmínek ve svůj prospěch.
Pokud byste lpěl na dodržování zákonů, pak nevím, co děláte v ČR, když nemá legitimitu, jelikož k rozdělení došlo v rozporu se zákonem.Jestli chcete žít v ČR, musíte si uvědomit, že zákony jsou tu jen pro ty, co tomu věří. Ten zbytek holt přijímá realitu.
Já osobně bych tu pokutu raději zaplatil, mě by těch 13 miliard EUR nějak výrazně nepolechtalo B-]Edit: vloudilo se mi tam slovo navíc. To "miliard" tam nemělo být. 😀
Chapu ze se jim danova optimalizace tohoto typu nelibi. Resenim by bylo to zmenit do budoucna. Rozhodne vsak je nesmysl zadat doplatek, kdyz prece nikdo neporusil pravidla, ne? Jak tohle muze nekdo chtit obhajit u soudu??
ono to co dělají velké firmy ale úplně legální není. Využívají děr v zákonech a toho, že jim to co dělají nikdo nedokáže. Základní smysl zákona, že máte danit co v daném státě vyděláte porušují. Když platíte celkovou daň ve výši 1 % tak je prostě něco špatně. A to je i u nás v ČR u velkých firem.
Něco buď legální je a nebo není. Občané mohou dělat vše, co není zákonem zakázáno, stát může dělat jen to, co má zákonem výslovně povoleno.Zároveň je zakázaná retroaktivita a každý nový zákon platí jen do budoucna a ne zpětně. Pokud zákonodárce vidí někde díru, pak je to důkaz jeho vlastní neschopnosti a měl by jí tedy napravit nějakou novelou. Ale ne se zpětnou platností.Navíc, kdyby neexistovalo daňové peklo, nebyly by potřeba daňové ráje.
Co já chápu, tak až tak striktně zákony postavené nejsou. Je tam určitá vůle, jak je interpretovat. Alespoň ty české. Pokud někdo platí 1% daně, tak si myslím že už je hooodně za čárou.Apple asi nic neporušil, ale Irsko určitě. Každá země EU musí dordžovat určitá obchodní pravidla co se týče volného trhu. Neznevýhodňovat jednu firmu na úkor jiné. A to se přesně tady děje. Ten, kdo by měl platit je Irsko, to to způsobilo.
To ano, nicmene pokud si dobre pamatuji tak je i napsano, ze obchazeni smyslu zakona je tez nelegalni...
Tak to si pamatujete špatně. Pokud je zákon napsaný tak blbě, že není jasné, co tím autor myslel, tak spor o výklad zákona řeší soud.Taktika států je jednoduchá. Zaplaťte nám nějakou přiměřenou částku a nebudete se muset soudit. Soudy jsou drahé a výhra v nedohlednu. Pokud je pokuta pro firmu snesitelná, raději zaplatí, než se soudí. Něco jako určená částka v dopravě - máme fotku, tak zaplať něco málo a necháme to být nebo si vychutnej správní řízení a i když vyhraješ, bude tě to stát na času a práci víc než to nevšimné na začátku.
Pochybuju, že by je soudy stáli víc jak 13 miliard Euro.
Tak se pochlapte a napiste zakon tak, aby ho nikdy nikdo neobesel. Hodne stesti... Muzete mit zakon, ktery rika, ze vsechna auta se dani 20% a myslet si jak to je super. No a pak prijde nekdo s tim ze to co jezdi a ma 4 kola neni auto a tak to nemusi danit 20%. A co mu na to reknete?
Dobře napsané zákony se obchází dost těžko. Pokud někdo definuje auto jako plechovou věc se čtyřma kolama a spalovacím motorem, tak pak logicky někdo vyrobí plastovou tříkolku na elektropohon a bude zcela v pořádku, že se na to tento zákon nevztahuje a buď to tak nechám nebo udělám novelu zákona. Pokud je to dané jako nekolejové vozidlo s vlastním pohonem, tak to jde obejít mnohem hůř a nemusím s každým novým modelem měnit zákon.
Ano definovat něco jako ne-kolejové vozidlo, ne-loď, ne-letadlo takže seznamem vyjímek, to se bude obcházet opravdu špatně :) A teď vážně, kdyby to šlo ty zákony formulovat neprůstřelně, proč se to ještě žádnému státu nepovedlo?
Takto je to definováno v platných zákonech - zkuste uvést na silnici do provozu něco, co to obejde a pak mudrujte.Základem naší civilizace je, že nelze trestat jednání, které není zákonem daně jako trestné. Takže pokud dokáže někdo optimalizovat daně tak, že se vejde do zákona, pak nezbývá než mu popřát hodně štěstí. Pokud budeme trestat na základě dojmu, pak jsme zpět v temném davnoveku a nemusíme tu civilizaci vůbec udržovat při zivote.
Mimochodem, jednotlivé státy USA mají ve svých daních prakticky absolutní volnost, nikdo jim nenutí výšku, či nutnost vybírat některé daně. Klidně je v jednom stáě daň na cigarety pár centů, někde i cca 10 USD na krabičku. TO samé i s daněmi z prodeje (obdoba naší DPH), či z příjmu, To je ta "svoboda" států EU.
V konecnem dusledku je to ale docela jedno. Bud ti ty penize vezmou hned z vyplaty, nebo je zaplatis ve spotrebni, nebo jinych danich. Stejne ti zustane jenom neco kolem poloviny vydelanych penez, mozna ani to ne.
Jedno to rozhodně není. Různé země mají různou celkovou daňovou zátěž. Záleží jak rozežraný státní aparát ta země má.
Vzdyt to tam pisu, ze te oberou bud tam, nebo tam = "Různé země mají různou celkovou daňovou zátěž".Oberou te vsude a tobe muze byt jedno jestli hned z platu, nebo az na vyssim DPH. Zadna ze zemi USA neni rajska zahrada, to se neboj ;)
Není to pravda, někde mě oberou víc a jinde míň. V Kalifornii oberou lidi víc než ve Wyomingu, ve Švédsku zase víc než ve Švýcarsku.Pro porovnání stačí na wiki najít heslo den daňové svobody.
Názor byl 1× upraven, naposled 22. 11. 2017 17:15
Kdyby kolem poloviny!Moje superhrubá mzda dělá přesně 2x čistou mzdu. Tj. už ze mzdy zaplatím polovinu. Přesně.A pak 20% DPH, spotřební daně, pecka. Celkově jsem na cca 32%, co mi zbyde z peněz, co zaměstnavatele stojím.Ano, mám mzdu jako průměrná rodina, jenže to nikoho neopravňuje mi 68% z něj vzít. Tenhle příjem mám, protože si ho zasloužím. Náš stát trestá úspěch. A to je taky ten důvod, proč už teď dostává mnohem méně, než by mohl.Proto dám raději korunu daňovému poradci a druhou korunu advokátovi, než abych jednu jedinou korunu dal státu. Ti dva mi totiž nevyhrožují násilím, pokud jim odmítnu vydat 68% svojí mzdy.
Jestli jste zaměstnanec, tak by mě fakt zajímalo, co vám ten daňový poradce zoptimalizuje. Navíc ten dvojnásobek čisté a superhrubé mzdy výchází tak nějak všem podobně ať bere průměr nebo třeba mega.
Tak o to jsem nepsal. Ale ani to není jedno. Zatímco v USA je to kolem té poloviny, u nás vysoko nad. U pracujícího člověka.
USA kde vás nechají umřít protože nemáte na zdravotní péči/pojištění nebo tam neexistuje placená mateřská bych za příklad vážně nedával. Jo a taky tam měří vzdálenosti v ježčích skocích.😉
Jo a proto to píšeš z macbooku ty jeden patriote...
Já nejsem žádný patriot ale vše má svoje pro a proti. Žil bych raději v USA než v ČR? Asi ano ale zrovna ty věci co jsem zmínil by mi vadily.
Jak těžké je platit v USA zdravotní a sociální pojištění dobrovolně?
Tak tohle se moc nepovedlo, vidím u tebe dvě loga, Microsoftu a Googlu, obě americké firmy 🙂
"USA kde vás nechají umřít protože nemáte na zdravotní péči"Je vidět, že přesně víte, jak to chodí.Zkusíme jiný názor, co takhle země, kde se o lidi staráme a chováme je v bavlnce, přestože nikdy nepracovali, a nevydělali jedinou korunu? Jediné, co musíte v ČR dělat, abyste nepřišel o svobodu, je nenechat se zavřít. Pokud nepácháte trestnou činnost, ČR vás umřít nenechá, ať už jste kdokoli.Taky dobrý pro budoucnost přežití, co?
Máte pravdu že zneužívání systému lidmi co nikdy nepracovali a pracovat ani nechtějí je rozhodně špatné. Na druhou stranu povinné zdravotní pojištění a placená mateřská jsou věci které by měli být samozřejmost v každém normálním státě a je až šokující že v USA nejsou. Chtěl byste to tady taky tak?
Donutit lidi násilím (berňák, policie) k nějakému uspořádání vám připadá normální a svoboda volby ne?
Kašlu vám na taky tak. Nic takového netvrdím.Trvám na tom, že když mě někdo násilím nutí platit zdravotní pojištění, které nevyužívám, a využívat nechci, je to špatně.
Pracoval jsem v marketingové firmě specializující se na medicínu a farmaceutické společnosti.Fakt nemám zájem o státní pojištění. Nechtějte vědět, kolik lidí v ČR umře nebo má trvalé následky jen proto, že zdravotní pojišťovna neschválila včas léčbu. Typické je to třeba pro roztroušenou sklerózu.A k zubaři chodíte? Zdravotní pojištění vám na něj stačí?
Řekl jsem Vám můj názor, máte plné právo mít svůj vlastní. K zubaři chodím pravidelně, za bílé plomby si vždy připlácím sám. 🙂
To nevypadalo jako názor, spíš jako argumentační klam.Ale to jsem si od totalitních demagogů všimnul již vícekrát. Právo na svůj názor mám, ale ne díky vám, ale díky sobě. Přesto díky a přeji šťastnou platbu socialistickou totalitou.
*plavbu 😀
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.