Apple zakáže aplikacím těžit kryptoměny. Chce šetřit baterie iPhonů i Maců

Apple zakáže aplikacím těžit kryptoměny. Chce šetřit baterie iPhonů i Maců

Apple se v zájmu snížení nároků na baterie svých zařízeních iPhone, iPad a Mac vydal do boje proti těžbě kryptoměn. V nových pravidlech a pokynech pro vývojáře výslovně zakazuje aplikace, které je na pozadí těží. Důvodem je ochrana životnosti baterie a snaha vyhnout se „zbytečnému zatížení zdrojů zařízení“, informuje Mashable.

Nové pokyny pro vývojáře, které byly vydány během WWDC, stanovily pravidla, týkající se těžby. V části Hardwarová kompatibilita v bodě 2.4.2 pokynu pro schvalování aplikací do App Store se doslova uvádí: „Navrhujte svou aplikaci tak, aby efektivně využívala energii. Aplikace by neměly způsobovat rychlé vybíjení baterie, generovat nadměrné teplo nebo zbytečně zatěžovat zdroje zařízení. Aplikace, včetně reklam třetích stran, které se v nich zobrazují, nesmějí spouštět nesouvisející procesy na pozadí, jako je těžba kryptoměn.“

V původním znění podmínek bylo pouze „nepřijatelné“, aby aplikace umožňovaly „monetizovat funkce poskytované hardwarem nebo operačním systémem“. Jediný bod původních pravidel, ve kterém byly zmíněny kryptoměny, stanovoval, že aplikace mají povoleno usnadňovat transakce „za předpokladu, že tak činí v souladu se všemi státními a federálními zákony pro území, ve kterých aplikace funguje.“

V nové verzi tedy přibyla především explicitní specifikace těžby kryptoměn jako konkrétní způsob porušení podmínek. Nutno podotknout, že těžení kryptoměn není na iOS ani MacOS rozšířeným problémem. Jedná se tak spíše o preventivní opatření, které má zabránit rozmachu tohoto způsobu zisku.

Jako konkrétní příklad z loňského roku můžeme jmenovat aplikaci s názvem Calendar 2, která používala zařízení k těžbě měny Monero výměnou za to, že uživatel dostal přístup k prémiovým funkcím. Chyba však způsobila, že těžení probíhalo neustále. Aplikace byla stažena, nicméně po sjednání nápravy se o několik dní později vrátila zpět.

Apple není jediný, kdo se zabývá problematikou aplikací, těžících na pozadí bitcoiny a další typy digitálních měn. Největším problémem je v těchto případech fakt, že autor aplikace využívá či dokonce zneužívá hardwarových prostředků uživatele. Například Pirate Bay používal na svém webu JavaScript, dolující kryptoměnu Monero s využitím procesorů všech návštěvníků. Podobně kódy byly objeveny v několika doplňcích prohlížeče Chrome a aplikacích pro mobilní operační systém Android.

Určitě si přečtěte

Články odjinud