Apple | Facebook | iOS | App Store

Apple zablokoval aktualizaci aplikace Facebooku. Poukázal totiž na 30% poplatek v App Store

Apple je v poslední době pod palbou ze všech stran za to, že si bere 30 % z transakcí v rámci plateb na iOS. Nyní si stěžuje i Facebook. Předmětem přitom není samotný poplatek, ale to, že sociální síť na něj uživatele upozornila.

Cupertinská firma má v rámci svého obchodu s aplikacemi velmi striktní pravidla, které je občas obtížné dodržet. Z jakékoliv zakoupené aplikace, či provedeného nákupu uvnitř aplikace, si bere 30 % z částky. Vývojář přitom nemůže, na rozdíl od jiných platforem, tento poplatek obejít třeba tím, že uživatele přesměruje na webovou stránku apod. Kvůli tomu nyní bojuje proti Applu i Epic se svou hrou Fortnite, která byla stažena.

Klepněte pro větší obrázek 
Facebook plánoval upozornit na 30 % poplatek ze strany Applu. (Foto: The Verge)

Nyní se přidává i Facebook, jak informoval web Reuters. Předmětem samotného sporu není přitom procento, které si Apple bere, ale to, že na tuto skutečnost sociální síť upozornila. Apple má totiž v rámci App Store i pravidlo, které říká, že vývojáři nemají zobrazovat irelevantní informace uživatelům. A informace o tom, že si z částky za zakoupený lístek vezme 30 %, je dle něj irelevantní.

Facebook totiž aktuálně vydává novinku, kde umožňuje uživatelům platit online za nejrůznější události a vstupenky. Žádal přitom Apple, zda by snížil oněch 30 %, ten to ale odmítl. Sama sociální síť si z transakce nebere žádný poplatek.

Proti praktikám Applu, ale částečně i Googlu, který má sice volnější, ale přesto svazující pravidla, tak nyní bojuje hned několik firem. Sám Facebook se dostal do křížku již dříve se svou aplikací Facebook Gaming, která slouží ke sledování herních streamů a jako minoritní funkci umožňuje zakoupení hry. To ale odporuje Applu, který zakazuje konkurenční obchody s hrami na své platformě.

Aktuální problém byl vyřešen změnou aktualizace aplikace, kde Facebook již tuto hlášku nezobrazuje, je ale otázkou, zda je to správně. Informace o tom, že ne celá částka jde původnímu autorovi, může být důležitá pro uživatele, který o praktikách na různých platformách nemusí být obeznámen. Jedná se přitom, ze strany Facebooku, o pouhé konstatování faktu a je tak s podivem, že to Applu vadí. Třeba se za oněch 30 % stydí.

Diskuze (178) Další článek: Čína okopírovala starší americkou kluzákovou pumu proti letištím

Témata článku: Software, Google, Apple, Facebook, Sociální sítě, Aktualizace, Operační systémy, iOS, iPhone, App Store, Mobilní aplikace, Peníze, Fortnite, Placení mobilem, Sociální síť, Reuters, Facebook Gaming, Epic, Uživatelé, Poplatek, Platforma, APL, The Verge, Aplikace


Určitě si přečtěte

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Obecných aplikací na předpověď počasí je nespočet, jenže často skončí jen u základní informace o počasí a nenabídnou odpovědi na řadu praktických otázek. A tak jsme si položili právě několik takových otázek a hledali aplikace či meteoslužby, které nám nejlépe odpoví.

Karel Kilián | 4

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

** Nvidia uvedla nové desktopové grafické karty GeForce RTX 3000 ** Jedná se o modely GeForce RTX 3070, 3080 a 3090 ** K výrobě se používá 8nm technologii od Samsungu

Karel Javůrek | 67


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně