Apple | iOS

Apple využívá své kontroly nad iOS. Vývojáři musí povinně integrovat přihlašování skrze Apple ID

Apple na letošní vývojářské konferenci představil novou službu Sign in with Apple, která je konkurencí pro klasické přihlašování skrze třetí strany, typicky Facebook či Google účet. Nyní musí vývojáři pro iOS tuto službu nabízet povinně, pokud jejich aplikace registraci a přihlašování skrze konkurenci nabízí.

Firma vládne nad iOS pevnou rukou a velmi nerad si do klíčových částí pouští konkurenci. To lze ostatně sledovat třeba u plateb telefonem, kdy jediná možnost je Apple Pay, zatímco na konkurenčním Androidu je kromě Google Pay k dispozici i API pro vývojáře, kteří mohou vytvořit vlastní aplikace. U nového Sign in with Apple konkurenci firma sice nezakazuje, vynucuje ale přítomnost právě tohoto vlastního řešení.

f744f89c-4458-40bf-877d-27216bf57eb9 
Přihlašování od Applu je dostupné pro macOS aplikace, web i iOS.

Pokud jste tedy vývojář a ve své aplikaci nabízíte přihlašování/registraci např. skrze Facebook, Google či LinkedIn účet, musíte nově povinně zakomponovat právě i službu Applu. Tato povinnost již nyní platí pro všechny nové aplikace odeslané ke schválení do App Store. Starých se bude týkat od dubna 2020, kdy ji budou muset mít integrovanou všechny nově odeslané aktualizace aplikací.

V rámci podmínek na App Store pro vývojáře Apple zmiňuje pouze několik případů, kdy jsou integrace vývojáři ušetřeni:

  • pokud v rámci aplikace využívají pouze vlastní účet,
  • aplikace je v rámci školství či pro firemní využití a vyžaduje pro fungování existující školní/firemní účet,
  • pokud aplikace využívá některý ze systému ověřování státem (např. skrze elektronické občanky apod.) či jiné klíče,
  • aplikace slouží pouze jako klient pro přímý přístup k daným účtům (typicky e-mail apod.).

Sign in with Apple má přinést více soukromí

Nová služba Sign in with Apple navazuje na aktuální snahu firmy v ochraně soukromí uživatelů. Jako její hlavní výhody totiž prezentuje fakt, že službě, kde registraci/přihlašování provádíte, nepředáváte téměř žádné údaje. Kromě jména totiž nemusíte sdílet ani e-mailovou adresu – vaši reálnou může Apple před službou skrýt.

Funguje hlavně na Apple zařízeních – tedy na systémech macOS, iOS a iPadOS, watchOS a tvOS, vývojáři ji ale mohou zakomponovat i do jakéhokoliv webu. Zároveň firma sleduje, že nebude nijak sledovat, jak funkci využíváte a co ve kterých aplikacích děláte.

Apple nedávno představil nové iPhony. Takto vypadají:

Diskuze (28) Další článek: Sluneční soustavou prolétá záhadný objekt. Může to být první skutečná mezihvězdná kometa

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,