Prohlížeče | Bezpečnost | Safari

Apple vypouští z prohlížeče Safari funkci „Do Not Track“. Čím ji nahradí?

Apple vypouští z prohlížeče Safari funkci „Do Not Track“. Čím ji nahradí?

Příští verze webového prohlížeče Safari nebude disponovat funkcí „Do Not Track“. Apple se rozhodl ji odstranit, protože počet webů, které ji podporovaly, byl velmi nízký. Hodlá proto přijít s vlastním řešením, které by mělo účinněji bránit sledování uživatelů.

Podpora funkce „Do Not Track“ již byla odstraněna z testovacích beta verzí prohlížeče, určených pro iOS 12.2 a MacOS 10.1.4. Informace se také objevila v seznamu oficiálních změn, provedených v Safari 12.1 s tím, že zvolené nastavení mohlo být použito jako součást jednoznačné identifikace uživatele.

Weby „Do Not Track“ ignorují

Rozhodnutí přichází několik měsíců poté, co studie analytické společnosti Forrester Research zjistila, že nastavení „Do Not Track“ je drtivou většinou webů ignorováno. Apple místo toho zaměří svou pozornost na vlastní prevenci sledování.

Klepněte pro větší obrázek
Weby nastavení Do Not Track ignorovaly

Průzkum mimo jiné ukázal, že nastavení, které by mělo omezit sledování pohybu po internetu, používá asi čtvrtina dospělých Američanů. Mnoho populárních webových stránek však takové požadavky ignoruje a uživatele sleduje bez ohledu na to, zda si to přeje, nebo nepřeje.

Po dobrém to nešlo

Funkce „Do Not Track“ byla v podstatě signálem webům, analytickým nástrojům a reklamním systémům, aby zastavily sledování činnosti uživatele. Problémem však je, že provozovatelé nejsou žádným způsobem nuceni tento požadavek splnit a dodržovat.

V praxi to tedy znamená, že pokud máte ve svém prohlížeči zapnutý požadavek „nesledovat“, je velmi pravděpodobné, že většina vámi navštívených stránek tento faktor vůbec nijak nebere v potaz. Účinek je zhruba stejný, jako když na dveře svého bytu v době vaší nepřítomnosti nalepíte cedulku „Prosím nevykrádat!“

Nová technologie Applu, označovaná jako Intelligent Tracking Prevention, zamezuje sledování napříč různými stránkami. Kromě toho zabraňuje vytváření souborů cookie a dlouhodobému ukládání údajů bez výslovného souhlasu uživatele.

Diskuze (9) Další článek: Medaile na olympijských hrách v Tokiu budou recyklované. Ze staré elektroniky

Témata článku: Apple, Web, Prohlížeče, Bezpečnost, macOS, iOS, Sledování, Safari, Nastavení, Uživatelé, Prohlížeč, Forrester Research


Určitě si přečtěte

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

** Portál občana už funguje, vyřídíte na něm první požadavky ** Funkce se budou postupně rozšiřovat ** Web je docela moderní a přehledný

David Polesný | 66

Vybrali jsme 16 programovatelných hraček a stavebnic pro děti. A vlastně i pro vás

Vybrali jsme 16 programovatelných hraček a stavebnic pro děti. A vlastně i pro vás

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme 16 stavebnic pro nejmenší caparty i vás samotné

Jakub Čížek | 17

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

** Máme eObčanku, máme čtečku, vyzkoušeli jsme přihlášení na weby úřadů. ** Objevily se drobné problémy, podařilo se nám je vyřešit. ** Používání eObčanky pro online identifikaci je velmi pohodlné.

Marek Lutonský | 37

Jak jsme je mohli používat? V těchto věcech Windows 10 předčí staré Sedmičky

Jak jsme je mohli používat? V těchto věcech Windows 10 předčí staré Sedmičky

** Windows 10 nejsou jen moderní aplikace, ale i spousta vychytávek a funkcí navíc. ** U většiny z nich si ani neuvědomujeme, že byly někdy jinak. ** Některé věci jsou zcela nové, jiné zase pocházejí už z Windows 8.

Vladislav Kluska | 222