Apple vládne tabletům, konkurence zaútočí až příští rok

Podobně jako v minulosti, Apple způsobil malou revoluci, která se tentokrát zaměřila na segment s dotykovými tablety. Kde je ale konkurence a co se chystá?

Na začátku tohoto roku představila společnost Apple nové zařízení v podobě tenkého 10" dotykového tabletu iPad, který přinesl jednoduché prostředí z mobilního telefonu iPhone a především dlouhou výdrž, která se pohybuje kolem reálných deseti hodin.

Nové zařízení takřka vytvořilo zcela nový segment, podobně jako se to podařilo levným netbookům, které vznikly díky úspornému a malému procesoru Atom od Intelu. Na trhu se do té doby sice objevovala různá dotyková zařízení, ta však vycházela z koncepce Tablet PC, tedy klasický notebook, v nejlepším a nejnovějším případě pak konvertibilní hybrid tabletu a netbooku s Atomem. Vysoká cena, nízká výdrž, velké rozměry i hmotnost, to vše lze zařadit jako hlavní negativa těchto zařízení.

S rostoucím využitím dotyku a multitouch technologie si zkrátka výrobci nedokázali snadno poradit, především kvůli plnohodnotnému operačnímu systému Windows, který je určen hlavně pro desktopové počítače a notebooky s dostatečným výkonem a ovládáním pomocí myši či klávesnice.

Když méně znamená více

Jak se ukázalo, volba jednoduššího systému a úsporné platformy je jediná, skutečně použitelná cesta k vytvoření novodobého „tabletu“. Použití klasického procesoru a nabubřelého operačního systému Windows, podobně jako tomu bylo u starých Tablet PC, vede do propadliště dějin, alespoň z pohledu tržního úspěchu. Zjistilo to nejen samotné HP, ale i další výrobci koncových zařízení.

Klepněte pro větší obrázek

Stejný přístup koneckonců pochopil i samotný Microsoft, který na menších mobilních zařízeních takřka ukončil vývoj Windows Mobile se stovkami menu, nastavení a neergonomickým rozhraním pro práci s dotykem prstu. Mobilní zařízení zkrátka nelze používat jako náhradu desktopu, a proto není divu, že Microsoft konečně představil kontroverzní, ale moderní systém Windows Phone 7. Méně možností znamená rychlejší a snadnější přístup k těm nejpoužívanějším úkolům pouhým dotykem prstu. A čas, to je v dnešní době jedna z nejdražších komodit. Microsoft na tomto dokonce založil svou marketingovou kampaň.

Klepněte pro větší obrázek

Co se týče telefonu i tabletu, Apple vsadil na kombinaci jednoduššího, ale extrémně úsporného procesoru ARM a operační systému iOS (upravený a přejmenovaný iPhone OS) a předběhl všechnu konkurenci takřka o celý rok. To se samozřejmě podepsalo i na počtu prodaných kusů.

Apple iPad: jedno zařízení a 95 % trhu

V novém průzkumu od společnosti Strategy Analytics se dostalo na statistiky v oblasti tabletů, dle zjištěných údajů bylo ve třetím čtvrtletí tohoto roku prodáno 4,4 milionů kusů dotykových tabletů, přičemž 4,2 milionů z nich byl iPad v různých verzích. Apple tak tomuto trhu dominuje, to má však důvod hlavně v nabídce konkurence, která zatím spíše neexistuje. Počet prodaných tabletů se sice oproti druhému čtvrtletí zvýšil, ale pouze v případě prodejů iPadů. Zbylých pět procent si rozděluje pár tabletů s operačním systémem Android a dalších. Proč tomu tak je?

Klepněte pro větší obrázek

Výrobci zařízení jsou omezeni nabídkou hardwaru i softwaru, a pokud nějaká část není připravená, nezbývá než čekat. Zapomeňte na ty levné a pomalé tablety z Číny, ještě více pak v případě speciálních modelů, které sice sází na originalitu, ale nemají k dispozici žádný velký trh s dostatečným počtem aplikací a podporou z oblasti vývojářů.

2011: rok tabletů

Výrobci čekali především na novou verzi platformy ARM s dvoujádrovým procesorem Cortex-A9 a výkonným grafickým čipem, za všechny můžete jistě jmenovat například Nvidia Tegra 2. Zatímco iPad je už starý téměř rok a sází na jednojádrový Cortex A8 (1 GHz) s grafický čip PowerVR SGX 535, ostatní výrobci už rovnou přijdou s novější platformou.

ARM předpokládá, že se v příštím roce prodá až 60 milionů kusů tabletů, obrovský trh ale již nebude pouze v rukou Applu, dočkáme se totiž mohutného nástupu všemožných tabletů od různých výrobců a s různými operačními systémy.

Mezi největšími společnostmi se objeví Dell, který chystá „významný počet“ modelů tabletů s různými úhlopříčkami, výbavou i operačními systémy. Stejně je tomu u Asusu, který plánuje minimálně šest druhů tabletů o třech úhlopříčkách, počítá se především s kombinací nejnovějšího Androidu 3.0, který na rozdíl od současné verze 2.2 bude uzpůsoben pro tablety.

Zatímco většina výrobců spoléhá právě na rozšířený Android, který nabízí velký výběr aplikací a ze všech ostatních systémů také největší „ekosystém“, najdou se i společnosti, jež jdou kompletně vlastní cestou. Mezi ně patří například RIM se svým tabletem BlackBerry Playbook, který využívá kompletně nové prostředí založené na technologii Adobe Air. Tablet je tak sice založen na zcela novém operačním systému, díky známé a používané technologii má však potenciálně za sebou i spoustu vývojářů.

Klepněte pro větší obrázek
RIM BlackBerry PlayBook

Zaujmout komunitu vývojářů je jedna z klíčových věcí, která hraje velkou roli v úspěšnosti tabletů. Pokud totiž nemáte dostatek vývojářů, kteří programují a vyvíjejí dostatek aplikací pro vaše zařízení, uživatel raději zvolí konkurenční zařízení, které nabízí díky většímu počtu aplikací také větší možnosti využití. RIM to moc dobře ví, a proto nabízí PlayBook zdarma každému vývojáři, který vytvoří pro PlayBook novou a použitelnou aplikaci.

Mezi novými tablety nebude chybět ani model od HP s operačním systémem WebOS, který je rovněž vyvíjen pod taktovkou společnosti HP, která koupila Palm. Tento systém to však bude mít těžké, podobně jako například MeeGo od Intelu a Nokie. Konkurenční náskok v počtu aplikací a vývojářů u systémů iOS a Android už zkrátka nelze dohnat, možnosti tabletu tak budou pochopitelně mnohem menší. Do ústraní tak jde samotný hardware, který lze jednoduše řečeno koupit a bez problému použít. Software je mnohem důležitější komoditou, který vyžaduje čas, implementaci, optimalizaci, nemluvě o obchodu s aplikacemi.

Jediný tablet od velkého výrobce, konkrétně Galaxy Tab od Samsungu, je sice již na trhu a používá Andorid OS, jak si vede v porovnání s iPadem se však dozvíme až v příštím čtvrtletí. Vzhledem k tomu, že má menší úhlopříčku, nelze ho brát jako přímou konkurenci iPadu, i to se ale možná změní, Samsung totiž nejspíše představí i 10" model s AMOLED displejem.

Klepněte pro větší obrázek

iPad 2 proti Androidu

Zatímco Apple bude vždy zaměřen především na jeden model tabletu, konkurenční výrobci nabídnou rozmanité druhy s různou výbavou a podobnými hardwarovými parametry na architektuře ARM. Pokud se na případné tablety podíváme z pohledu koncového uživatele, největší šanci na úspěch mají ty, které nabízí největší možnosti použití, což zajišťuje dostatek aplikací. V takovém případě jsou jasnými lídry operační systémy iOS a Android OS, za kterými stojí obrovský počet vývojářů.

Klepněte pro větší obrázek

Dell, HP, RIM, Asus, Samsung a další přijdou s prvními tablety na začátku příštího roku, to už se ale na trh chystá také druhá verze iPadu, která určitě nabídne nejen vyšší výkon a perfektní optimalizaci hardwaru a softwaru, ale určitě i delší výdrž na baterii a nové možnosti.

A kde je vlastně Intel a jeho Atom s operačním systémem Windows? Výrobci sice čekají na novou a úspornější Atomovou platformu „Oak Trail“, která umožní delší provoz na baterie, i přes to však nebude moci konkurovat platformě ARM. Vidina většího úspěchu kombinace Windows 7 a Intel Atomu je tak i z důvodu rozměrů velmi nepravděpodobná.

Microsoft má ale v rukávě připravené nové Windows Phone 7, které jsou přímo stvořeny pro multimediální použití a dotyk prstem. Dočkáme se tedy Windows Tablet 7? Na odpověď si asi budeme muset ještě nějakou dobu počkat, ale do té doby se můžete podívat alespoň na designový koncept tohoto řešení:

 

Diskuze (31) Další článek: Průzkum: Internet v amerických domácnostech? Žádná samozřejmost

Témata článku: Google, Microsoft, Apple, Hardware, Tablety, Velký počet, Mobilní telefony Samsung, Levné mobilní telefony Samsung, Obrovský počet, Konvertibilní hybrid, Nový kus, Mobilní telefony z číny, Konkurenční model, Nízká výdrž, Propadliště dějin, Největší možnost, APP, Starý tablet, Konkurenční platforma, Největší výrobce, Tab, Staré mobilní telefony, Různí výrobci, IPhone OS, Konkurenční zařízení, Produkty Apple na jednom místě - Heureka.czŠifrování je pro pedofily, teroristy a mafiány. Britská vláda brojí proti end-to-end šifrování v komunikačních aplikacích

Šifrování je pro pedofily, teroristy a mafiány. Britská vláda brojí proti end-to-end šifrování v komunikačních aplikacích

** Britská vláda brojí proti end-to-end šifrování ** Argumentuje, že šifrování je pro pedofily, teroristy a mafiány ** Spustila proto reklamní kampaň za 14,6 milionů korun

Karel Kilián
Velká BritánieŠifrováníFacebook
Navrhli jsme si základní desku Bobík 32S2. Stálo to pár dolarů a za čtyři dny dorazila z Asie

Navrhli jsme si základní desku Bobík 32S2. Stálo to pár dolarů a za čtyři dny dorazila z Asie

** Dnes si ukážeme, že design tištěného obvodu zvládne i zelenáč ** Díky editoru EasyEDA si vystačíte s webovým prohlížečem ** Hotovou desku vyrobí hongkongský JLCPCB

Jakub Čížek
BastleníDIYPojďme programovat elektroniku
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix