Apple

Apple v Evropě čelí stížnostem, že porušuje „sušenkový zákon“. Cílí reklamy bez souhlasu lidí

Foto: Needpix
Apple v Evropě čelí stížnostem, že porušuje „sušenkový zákon“. Cílí reklamy bez souhlasu lidí | Foto: Needpix

Dalšímu vyšetřování bude muset zřejmě brzy čelit Apple. Rakouský aktivista Max Schrems, který má na kontě například úspěšný několikanásobný boj s Facebookem, podal na kalifornskou firmu dvě stížnosti týkající se trackovacího kódu, jenž pomáhá inzerentům s cílením reklam na iPhonech. Schrems se domnívá, že technologie porušuje evropské zákony, informuje Reuters.

Trackovací kód známý jako IDFA (Identifier for Advertisers) je číselný kód unikátní pro každé zařízení, pomocí kterého inzerenti na iOS měří efektivitu reklam, určují, jaké zobrazovat a identifikují jednotlivé uživatele. V současnosti Apple neposkytuje lidem možnost, aby si sledování pomocí IDFA vypnuli, což je podle Schremse v rozporu s právem Evropské unie. 

Aktivistova nezisková organizace Noyb proto podala dvě stížnosti, jednu v Německu a jednu ve Španělsku, k místním úřadům na ochranu osobních údajů. Praktika dle právníků porušuje tzv. sušenkový zákon, tedy nařízení, podle kterého musí uživatelé v EU dávat firmám souhlas s uložením cookies. IDFA je totiž obdoba cookies, jen funguje na iPhonech.

Zástupcům Noyb, včetně Schremse, vadí také fakt, že není příliš jasné, jak systém funguje, jakou domluvu Apple s inzerenty má a na jak dlouho dostávají třetí strany ke kódu přístup. 

Diskuze o kontroverzním charakteru IDFA probíhají delší dobu, Apple již avizoval, že uživatelům dá možnost se sledování vyhnout a bude po vývojářích vyžadovat, aby se lidí ptali. Funkce měla být dostupná v iOS 14, nakonec ale její zavedení odložil na první polovinu roku 2021. Reagoval tak na kritiku Facebooku a dalších firem, podle kterých by to celý systém reklam značně poškodilo, jelikož se očekává, že většina lidí s IDFA souhlasit nebude. Facebook odhaduje, že výnosy z reklam se po zavedení sníží až o 50 procent. 

Dokonce byla ve Francii podána antimonopolní stížnost na Apple ze strany inzerentů, kteří tvrdí, že se je firma chystá šikanovat. Vzhledem k šíři evropských zákonů na ochranu soukromí se však neočekává, že by stížnost uspěla. Oproti tomu výsledek snahy Schremse zatím odhadovat nelze - i když Apple možnost vypnutí sledování slibuje, zatím se mu uživatelé nemají jak vyhnout. A to může být rozhodující.

Diskuze (5) Další článek: Při neúspěšném startu rakety Vega byly zničeny dvě družice. Na jedné byly české přístroje

Témata článku: Apple, Facebook, Evropa, iPhone, Německo, Evropská unie, Francie, Reklama, Kód, Španělsko, Reuters, Inzerent, Sušenkový zákon, Souhlas, Schremse, Stížnost, Max Schrems, Produkty Apple na jednom místě - Heureka.czNejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
Rusko obviňuje astronautku NASA ze sabotáže Mezinárodní vesmírné stanice
Jiří Černý
Mezinárodní vesmírná staniceNASARusko
Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

** Nelibí se vám, když cizí lidé okukují váš dům? ** Všechny mapové aplikace nabízejí možnost rozmazání snímku ** Máme návod pro Apple Maps, Bing Maps, Mapy Google a Mapy.cz

Karel Kilián
SoukromíNávodyMapy
Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy