Apple uvádí Mac OS X Server

Apple vstupuje do přeplněného trhu serverů a uvádí operační systém Mac OS X server.
Firma Apple uvedla svůj nový operační systém Mac OS X Server, který je určen pro podporu a správu velkých sítí. Poprvé tak Apple od sebe výrazně oddělila profesionální a zákaznický produkt, podobně jako má Microsoft rozděleny současná Windows NT na Server a Workstation. Kromě verze Server se totiž na podzim objeví i Mac OS X, který bude určen pro běžné pracovní počítače. Systém je určen pro novou řadu počítačů G3 a je produktem návratu Steve Jobse do firmy Apple, který s sebou přivedl i vlastní firmu Next vyvíjející operační systém Rhapsody. Jádro systému Mac OS X je tak původem z Rhapsody a Apple si od něj slibuje vyšší robustnost, lepší provázání s hardwarem a dokonalejší vlastnosti multitaskového prostředí.

Apple musel v poslední době také čelit nástupu Linuxu, k němuž přešla řada alternativních vývojářů, které dříve přitahoval Apple. Ostatně i firemní slogan Applu „Think different“ (mysli jinak), je přímo předurčen pro příznivce alternativ. V souvislosti s volně dostupným kódem Linuxu počítá i Apple s uvolněním některých částí systému. Nelze ovšem čekat kompletní uvolnění celého systému, který si Apple úzkostlivě brání. Mohl by být totiž přenesen i na jinou platformu, než jsou počítače Apple, a to je věc, kterou Apple v současné době ještě rozhodně nechce připustit. Uvolněný kód operačního systému by se měl týkat zejména spolupráce s perifériemi, zejména kvůli rychlejšímu vytváření nových ovladačů pro tento systém. X v názvu operačního systému ale není pro Apple znakem Unixu, je to označení verze systému římskou číslicí deset. CO se týče zpětné kompatibility, měly by jít spouštět starší programy a dostupný by měl být také kit pro převod starších aplikací pro nový systém.

Apple hodlá bojovat i proti Windows NT, kde nasadila takovou cenovou politiku, aby se dostala pod ceny Microsoftu. Navíc licenční model nebude jako u Microsoftu formou licencí na uživatele ale jen licencí na server.

Součástí Mac OS X Serveru bude pochopitelně i podpora Internetu. Je tu podpora pro webový server Apache 1.3.3 a platformu Apple WebObjects 4 pro vývoj internetových aplikací.

S systémem Mac OS X Server Apple vstupuje do skutečně přeplněných vod. Hlavní změnou v systému proti současným verzím je přepracované jádro, které by mělo více odpovídat nárokům na pořádný server. Stejně jako iMac je výsledkem Jobsova návratu do vedení Apple a stejně jako iMac si klade vysoké cíle. Apple ale bude muset prokázat, že skutečně k něčemu je. Stavění se do pozice alternativy k alternativě, kterou Linux je, je pro něj velmi riskantní.

Váš názor Další článek: Přetaktujte si počítač kliknutím myši!

Témata článku: Apple, Windows, macOS, APP, Mac OS, Different, Běžný převod, Mac OS X, Mac, Současný systém, Rychlé vytváření, Apple Mac, OS X


Určitě si přečtěte

Jak se žije s telefonem bez Googlu: Čerstvé zkušenosti s telefony Honor a Huawei

Jak se žije s telefonem bez Googlu: Čerstvé zkušenosti s telefony Honor a Huawei

** Honor u nás přichází s prvním telefonem bez Google Mobile Services ** Současný stav je lepší než na začátku, ideální ale není ** Zkusili jsme i hack s ručním přidáním služeb Googlu

Tomáš Holčík | 162

Google mapy, Seznam mapy, Apple mapy... Velké srovnání šesti internetových map. Kdo to dělá nejlépe?

Google mapy, Seznam mapy, Apple mapy... Velké srovnání šesti internetových map. Kdo to dělá nejlépe?

** Která klasická webová mapa se vám líbí nejvíce? ** Srovnali jsme šest velkých služeb v několika situacích ** Hlasujte v anketě

Jakub Čížek | 78

ATM jackpotting: Když hacker ovládne bankomat a stačí mu jen pár sekund

ATM jackpotting: Když hacker ovládne bankomat a stačí mu jen pár sekund

** Klasický malware pro PC už dnes nikoho nepřekvapí ** Bankomaty jsou ale také počítače ** Útočí se na ně dodnes

Jakub Čížek | 8


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně