Apple | App Store

Apple ustoupil. Po kritice dovolí části aplikací v App Storu neodvádět provize z prodeje

Foto: PX Fuel
Apple ustoupil. Po kritice dovolí části aplikací v App Storu neodvádět provize z prodeje | Foto: PX Fuel

Apple sice moc často kritice neustupuje, ale tentokrát udělal částečnou výjimku. Kalifornská firma oznámila, že od příštího roku nebude muset část vývojářů platit v App Storu poplatky ve výší 30 procent z vykonaných plateb v aplikacích. Obchod jim dovolí přesměrovat platby na externí systémy, ze kterých si Apple provize brát nebude.

Změna začne platit od příštího roku, přesné datum teprve Apple oznámí. Bude se týkat aplikací, které společnost nazývá „reader“ – všech knižních, zpravodajských, hudebních a video služeb, ve kterých lidé konzumují obsah přes předplatné. To znamená, že nová pravidla se dotknou i Netflixu a Spotify, dvou firem, které s 30procentními provizemi pro Apple měly velký problém.

Spotify kvůli tomu dokonce v roce 2019 podalo na Apple stížnost k Evropské komisi, výrobce iPhonů osočil z praktik poškozující hospodářskou soutěž. Ze své iOS aplikace následně odstranil možnost pořídit si předplatné. Ke stejnému kroku se odhodlal v roce 2018 Netflix.

Důvod, proč Apple ke změnám nyní souhlasil, je ale jiný. Navazuje na vyšetřování japonské komise pro spravedlivý obchod, která rozhodla, že chování firmy a vynucování si 30procentní provize ze všech plateb není v pořádku. Upozornila hlavně na fakt, že když si lidé chtějí někde zaplatit přeplatné pro hudbu, filmy apod., nedává příliš smysl, aby si z toho Apple bral peníze jen proto, že platba proběhla na iPhonu.

Apple tak souhlasil, že aplikace zmíněných služeb budou moci obsahovat odkaz, který uživatele kvůli platbám přesměruje na externí stránky. Sdělil, že má pro japonské rozhodnutí „velký respekt“.

Novinka se nicméně nebude týkat her, což je stále nejlukrativnější oblast mobilních aplikací, na kterých Apple vydělává nejvíce. I se kvůli tomu ocitl v soudní bitvě s herní společnost Epic, která zatím neměla jasného vítěze. Tlak na Apple se každopádně stupňuje, Jižní Korea tento týden schválila zákon, podle které budou muset Apple a Google ve svých obchodech dovolit uživatelům vybrat si si platební systém. Zákon už jen čeká na podpis prezidenta.

Diskuze (12) Další článek: Procesorový gambling. V Japonsku je automat, kde můžete vyhrát různé čipy od AMD a Intelu

Témata článku: Google, Apple, Spotify, iPhone, Jižní Korea, Netflix, App Store, Obchod, Platba, Provize, Část aplikací, Aplikace, Kritika, Evropská komise