Apple umí dělat i servery: Xserve s Intel Nehalem

Apple je špičkovým výrobcem hardwarových designových šperků, pro leckoho tedy může být překvapením, že fušuje do řemesla i zavedeným výrobcům serverů. Apple inovoval svůj Xserve.
Apple umí dělat i servery: Xserve s Intel Nehalem

Nedávné oficiální uvedení nové generace serverových procesorů Intel Xeon založených na architektuře Nehalem přímo souvisí s celou řadou novinek na trhu serverů všeho druhu. Pozadu nezůstává ani Apple, který včera aktualizoval svůj jediný rackový server Xserve.

Na jeho koncepci se nezměnilo téměř nic. Jednoduchý 1U server s jedním nebo dvěma procesory vám prostě bude muset stačit. Ostatně jediným důvodem pro výběr Xserve je pouze chtíč po serverové verzi operačního systému Mac OS X. Z pohledu výbavy i dalších možností je v ostatních případech lepší si vybrat z bohaté nabídky zavedených špiček v serverové branži.

TIP: Dell i HP byli o týden rychlejší než Apple – šestá generace serverů ProLiant a nová generace serverů PowerEdge byli uvedeny 30. března

Srdcem aktualizovaného Xserve je jeden nebo dva procesory Intel Xeon série 5500 s frekvencí 2,26 až 2,93 GHz. Čipová sada je zcela jistě Intel, protože jiná alternativa pro procesory z jádrem Nehalem neexistuje. Nvidia si ale našla cestu i do Xserve, kde zabezpečuje grafický výstup pomocí konektoru Mini DisplayPort. Použitý GeForce GT 120 s 256MB GDDR3 pamětí najde využití i jako akcelerátor některých specifických úkolů, jeho faktický přínos je však diskutabilní hlavně s ohledem na jeho mizivý výkon ve srovnání s použitými procesory.

Klepněte pro větší obrázek
Na server se sice nikdo normální nebude chodit dobrovolně dívat, navzdory tomu jej u Apple docela vyšperkovali

Jablečný server spoléhá v oblasti datových úložišť hlavně na 3,5“ disky, kterých můžete osadit celkem 3 kusy. Kromě běžných SATA disků lze použít i výkonnější 15 000 otáčkové SAS disky a inovativní specialitkou je i možnost osadit 1,8“ SSD disk s kapacitou 128 GB. Ten by mohl dobře sloužit jako systémový oddíl.

Operační paměť může být osazena ve dvanácti slotech pro DDR3 ECC moduly. Jiné osazení než 6 nebo 12 kusů nemá smysl vzhledem k zachování vysoké propustnosti, která procesorům s jádrem Nehalem umožňuje dosahovat zajímavých výkonů. U paměti bohužel narazíte na nové omezení – Mac OS X Server 10.5 podporuje pouze 32 GB paměti. Také celkový počet slotů není právě nejvyšší, protože mnohé analýzy ukázaly, že osadit více paměti dává větší prostor pro utilizaci výkonu serveru a konkurence tyto závěry využívá naplno s osmnácti sloty. Ty kromě maximální kapacity (144 GB) dávají i prostor pro využití levnějších modulů – 4GB moduly jsou 8× levnější než 8GB.

Klepněte pro větší obrázek
SSD disk je uložen nad levou krajní pozicí pro 3,5“ disk

TIP: Stejné procesory využívá i před měsícem inovovaný Mac Pro – Uragán novinek na stolních počítačích Apple

Největším přínosem aktualizace je výkon a úspora energie. Díky novým procesorům je poměr výkonu na watt spotřeby až o 89 % lepší než u minulé generace Xserve (dle měření Apple) a také celkový výkon je v mnoha směrech významně vyšší. Integrovaný paměťový řadič a vysoká propustnost udělaly svoje – děkujme Intelu. Více měření hledejte zde.

Klepněte pro větší obrázek

Evropské ceny Xserve začínají na 2 899 EUR za verzi s jedním procesorem a pak 3 469 EUR za verzi se dvěma čipy. Oboje při základní konfiguraci s jediným 160 GB diskem, pouhými 3 GB paměti a základní zárukou. Alespoň že přiložená licence Mac OS X Server umožňuje neomezený počet klientů.

Proč Apple doposud neuvedl alespoň 2U verzi Xserve zůstává záhadou. Kromě větší skříně pro více disků a další výbavu by nebylo na škodu přidat podporu 2,5“ SAS disků do 1U verze současné omezení Mac OS X Server na 32 GB paměti lze s ohledem na současné možnosti hardware považovat za trestuhodné.

Diskuze (19) Další článek: Duben na Gug.cz ve znamení Androidu: vyhrajte G1

Témata článku: Hardware, Byznys, Servery, Apple Mac, Zajímavý výkon, Nové omezení, APP, Využitá kapacita, DEL, Apple, Jediná možnost, Nehalem, Omezená kapacita, Celková kapacita, Omezená možnost, Stolní počítače na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Jak nahradit webkameru: jde to telefonem, zadarmo a s lepším obrazem

Jak nahradit webkameru: jde to telefonem, zadarmo a s lepším obrazem

** Koronavirus donutil mnohé zaměstnance pracovat z domova ** V souvislosti s tím vzrostla poptávka po webových kamerách ** Webkameru ale nemusíte kupovat – stačí mobil a aplikace!

Karel Kilián | 13

Vyrobíme si falešný Mac mini za tisícovku. Stačí Raspberry Pi a 3D tiskárna

Vyrobíme si falešný Mac mini za tisícovku. Stačí Raspberry Pi a 3D tiskárna

** Vyzkoušíme Raspberry Pi 4 s iRaspbianem ** Operační systém vypadá skoro jako macOS ** Vše strčíme do vlastní stylové krabice

Jakub Čížek | 29

Pojďme programovat elektroniku: Co se skrývá uvnitř běžné SD karty a jak ji oživit

Pojďme programovat elektroniku: Co se skrývá uvnitř běžné SD karty a jak ji oživit

** Máme ji v mobilech a fotoaparátech ** SD karta je dnes už standard ** A proto ji zkusíme připojit i k Arduinu

Jakub Čížek | 20

Teachable Machine: Umělá inteligence za pět minut i bez doktorátu z ČVUT

Teachable Machine: Umělá inteligence za pět minut i bez doktorátu z ČVUT

** Pochopit techniky a principy A.I. je složité ** Ale nebojte, jde to i bez doktorátu z IT a matematiky ** Vyzkoušíme generátor neuronových sítí od Googlu

Jakub Čížek | 9


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 24 PC zdrojů

Jak využít umělou inteligenci

10 špičkových sluchátek s ANC

Playstation 5 vs Xbox Series X