Apple tvrdí, že má nejrychlejší stolní počítač planety

Spekulace již nejsou spekulacemi, Apple oficiálně představil nový PowerMac G5, který si prý dává dvojité Xeony ke svačině.
Zahajovací projev Steva Jobse na vývojářské konferenci WWDC byl netrpělivě očekáván, Již dopředu bylo známé, že bude představena nová verze operačního systému Panther, na poslední chvíli se ale objevily náznaky něčeho většího – představení nového modelu nejvýkonnějšího počítače.

PwerMac G5 je prvním 64bitovým počítačem od Apple a až se začne v srpnu prodávat, měl by to stihnout ještě před příchodem Athlonu 64. Je tedy i prvním 64bitovým stolním počítačem.

G5 obsahuje až dva procesory PowerPC G5 s pracovní frekvencí až 2 GHz a sběrnicí až o rychlosti 1 GHz. Systém může být vybaven až 8 GB paměti, 500 GB diskového prostoru a grafikami GeForce FX 5200 nebo ATI Radeon 9600 Pro. Propustnost paměťové sběrnice je až 6,4 GB/s přičemž každý procesor má vlastní paměťovou sběrnici, teoreticky lze tedy dosáhnout 12,8 GB/s.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Krása v každém detailu, design počítačů u Apple opravdu umí. Vnitřní uspořádání je čisté, kabely nevidíte. Počítač je rozdělen vodorovně na čtyři chlazené zóny.

PowerMac G5 je ve zcela novém celohliníkovém krytu, kterým tak Apple opouští svou kombinaci průhledného a šedého plastu. Kryt je nový nejen kvůli marketingu, značně bylo přepracováno vnitřní uspořádání, kde jsou nyní čtyři oddělené chlazené zóny (napájení, procesor a paměti, přídavné karty, disky a mechanika). Díky většímu počtu velkých pomaloběžných ventilátorů s teplotní regulací je udáván celkový hluk počítače 35 dBA, což je o polovinu méně než u předchozí G4. Protože jsou ale větráky prakticky všude, je celá čelní strana i zadní strana dírkovaná a slouží pro nasávání a vyfukování vzduchu. Ačkoli je nově kryt počítače celý z hliníku, nechybí zde oblíbená držadla pro snadnější přenášení.

PowerMac se začne prodávat až v srpnu, což není běžné, obvykle jsou nové modely dostupné ihned po oficiálním představení. Na trhu budou tři modely v cenách od dvou do tří tisíc dolarů:

G5 Procesor 1.6GHz PowerPC G5 1.8GHz PowerPC G5 Dual 2GHz PowerPC G5
L2 Cache 512K 512K 512K per processor
Sběrnice 800MHz 900MHz 1GHz per processor
DDR SDRAM 256MB PC2700 (333MHz) 4GB maximum 512MB PC3200 (400MHz) 8GB maximum 512MB PC3200 (400MHz) 8GB maximum
8X AGP Pro grafika NVIDIA GeForce FX 5200 Ultra, 64MB DDR SDRAM NVIDIA GeForce FX 5200 Ultra, 64MB DDR SDRAM ATI RADEON 9600 Pro, 64MB DDR SDRAM
Disk 80GB Serial ATA; 7200 rpm 160GB Serial ATA; 7200 rpm 160GB Serial ATA; 7200 rpm
Optická mechanika SuperDrive (DVD-R/CD-RW) SuperDrive (DVD-R/CD-RW) SuperDrive (DVD-R/CD-RW)
PCI sloty Tři 33MHz, 64bitové PCI sloty Tři PCI-X sloty: jeden 133MHz, 64bitový a dva 100MHz, 64bitové Tři PCI-X sloty: jeden 133MHz, 64bitový a dva 100MHz, 64bitové

Podle prezentovaných výsledků testů je sice procesor G5 v celočíselných operacích mírně pomalejší než současná nejrychlejší Pentia a Xeony, v operacích s plovoucí řádovou čárkou a v dvouprocesorové konfiguraci již vede.

Mimo nového PowerMacu oznámil Steve Jobs také ostrou verzi prohlížeče Safari 1.0, představil videokonferenční program iChat AV vyznačující se snadnou (žádnou) konfigurací, novou elegantní FireWire web kameru iSight a také novinky operačního systému MacOS X 10.3 s označením Panther.

Panther bude uveden na trh za několik měsíců. K představeným novinkám patří vylepšený Finder a práce s okny na ploše, rychlé a efektní přepínání uživatelů, vylepšená pošta, šifrované soubory, rychlý prohlížeč PDF souborů, podporu faxování, kolekce fontů pro snadnější organizování použitých písem nebo Xcode pro rychlý vývoj aplikací pro MacOS X.

Diskuze (146) Další článek: Intel uvedl Pentium 4 na frekvenci 3,2 GHz

Témata článku: Apple, Prohlížeče, Apple TV, Maxim, Šedá zóna, Maximum, Stolní počítač, APP, Planeta, Vnitřní prostor, Serial, Panther, Zóna, Maxima, Čelní strana, Finder, Celý kryt, Stol, Paměťová sběrnice, Ostré písmo, Sto


Určitě si přečtěte

Levný televizor místo drahého 4K HDR monitoru? Na co si musíte dát pozor

Levný televizor místo drahého 4K HDR monitoru? Na co si musíte dát pozor

** 43", 4K, 60 Hz a HDR k tomu za deset tisíc ** Televizor takových parametrů stojí téměř polovinu, co monitor ** Využití televize jako monitoru přináší řadu kompromisů, ale jde to

Tomáš Holčík | 55

ELONOVINKY: Tesla brzy začne prodávat solární tašky. Budou drahé, ale pěkné

ELONOVINKY: Tesla brzy začne prodávat solární tašky. Budou drahé, ale pěkné

** Tesla začne prodávat solární střešní tašky, které představila před dvěma lety ** Výroba začne v první polovině příštího roku ** Tašky budou odolné, dostanou doživotní záruku a na přání i vyhřívání

Petr Melechin, Karel Dlabač | 24Aktuální číslo časopisu Computer

Nejlepší programy pro úpravu fotek zdarma

Externí disky pro zálohu dat

Velký test: herní notebooky

Srovnání 12 batohů