Apple TV: síťový přehrávač pod taktovkou jablka

V exkluzivní recenzi multimediálního síťového přehrávače Apple TV můžete o tomto zařízení zjistit vše, co vás zajímá. Najdete zde také vaše nejčastější čtenářské otázky.
Apple TV: síťový přehrávač pod taktovkou jablka

Víte, co je vlastně Apple TV? Přestože o tomto zařízení již bylo zveřejněno obrovské množství informací, stále zůstává pro mnoho uživatelů tajemné. Je to tedy počítač, přehrávač nebo set-top-box? Víte, ona Apple TV je tak trochu od každého něco: s ohledem na její hardwarovou výbavu je počítačem (ale nechová se tak), je také multimediálním přehrávačem (ale velmi specifickým) a v omezené míře i set-top-boxem. A přestože od každé z těchto vlastností integruje jen její část, výsledný celek působí více než povedeným dojmem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Pokud se pokusíme vše řečené shrnout obecnějším jazykem, pak bychom Apple TV nazvali velmi jednoduše (a také značně zjednodušeně) síťovým multimediálním přehrávačem.

Apple TV byla oficiálně představena veřejnosti desátého ledna letošního roku na veletrhu Macworld konaném v americkém San Franciscu, tehdy ještě pod názvem iTV. Do prodeje se pak dostala na území Spojených států Amerických až dvacátého března, v Evropě v běžném prodeji prozatím není. I přesto již byla nastavena česká cena 9 160 korun a zahájení dodávek je předpokládáno přibližně za měsíc (přestože v tuto chvíli stránky oficiálního českého zastoupení hovoří o dostupnosti na konci března).

Větší, ale tenčí bráška

Svým vzhledem i mechanickým provedením Apple TV velmi připomíná základní řadu počítačů Mac mini stejné společnosti. Stejně jako tyto nejmenší Macy má i Apple TV boky vyrobeny z masivního hliníku se zdrsnělým povrchem, zatímco horní část nesoucí logo je z bílého plastu s lakovaným povrchem. Velkým překvapením jsou ale rozměry celého zařízení: právě vinou shodného vzhledu získá každý podle fotografií zcela zkreslenou představu o rozměrech Apple TV. Abyste rozuměli, každý kdo se s Apple TV setkal, očekával, že bude menší, než ve skutečnosti je. Ano, Apple TV má o poznání větší půdorys než Mac mini a tudíž budete muset zapomenout na případné „stohování“ obou zařízení v jednu úhlednou věžičku. Výška Apple TV je však o více než polovinu nižší než výška Macu mini.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Větší půdorysné rozměry však má na svědomí integrace napájecího adaptéru, který je vestavěn přímo do těla Apple TV a zabírá tak nemalou část jeho útrob. Apple v tomto případě zvolil úplně opačnou cestu, než v případě Macu mini, který má rozměrný adaptér externí. Které řešení je však vhodnější? Obě mají podle nás své výhody: zatímco u stolního počítače další adaptér za stolem ničemu nepřekáží, u multimediálního zařízení určeného jako součást nábytku obývacích pokojů je vhodnější řešení s vestavěným adaptérem. Jeho zdánlivou nevýhodou by mohla být poměrně vysoká teplota horní části Apple TV, která však nemá vliv na výkon či stabilitu přehrávače a není tak na závadu. Protože je chlazení přístroje vyřešeno pasivně je Apple TV zcela bezhlučná i v plné zátěži i přes tuto vysokou teplotu.

Rozlišení nové generace

Přední stěna Apple TV je designově velmi čistá a stříbrné pole předního panelu spíše doplňuje než narušuje kulaté okénko infračerveného čidla a drobounká tečka stavové světelné diody. Ta svítí bílým světlem a svými stavy informuje o funkci Apple TV (ukazatel svítí = Apple TV je zapnuta, ukazatel nesvítí = Apple TV je vypnuta, ukazatel pulzuje = Apple TV je v úsporném režimu).

Klepněte pro větší obrázek

Zadní stěna je celá pokryta konektory. Kromě zdířky pro připojení napájecího kabelu (vestavěný adaptér bez problémů zpracuje jak evropské, tak americké napájení) zde najdeme také port USB, konektor RJ45 určený pro připojení k běžné kabelové síti, moderní digitální HDMI konektor, komponentní výstup videa i zvuku a optický zvukový výstup.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Osazení porty vypadá na první pohled výborně, na druhý však přicházíme na několik případných nedostatků. Tak prvně USB port nelze použít pro připojení dalších periferií nebo úložných zařízení, slouží pouze pro servisní účely. Jeho funkce je tak velmi omezena a navíc se přímo nabízí otázka, co vše lze zahrnout do servisních účelů? Zcela jistě bude prostřednictvím tohoto konektoru možné uvést Apple TV s poškozeným diskem nebo softwarem do výchozího stavu (samozřejmě ne svépomocí v domácích podmínkách).

Nabízí se však i jiné možnosti: podobně jako vybavení přehrávačů iPod systémovým konektorem (a uvolněním jeho specifikací externím výrobcům) vytvořilo velmi dobře prosperující trh s příslušenstvím, se nabízí také paralela se servisním USB portem. Dá se totiž předpokládat, že tento port lze použít také o rozšíření vlastností Apple TV řešením třetích stran, například o přídavný tuner nebo dekodér digitálního signálu. Přestože se tyto úvahy jeví jako velmi logické, nejsou prozatím ničím jiným než pouhými spekulacemi.

Apple TV velmi dobře kopíruje současné trendy amerického trhu, a tudíž lze tento přehrávač připojit pouze k moderním televizorům s vysokým rozlišením. Snad všechny současné ploché televizory jsou již vybaveny HDMI rozhraním, které jediným kabelem přenáší digitální obraz a zvuk. Pokud televize má již HDMI rozhraní obsazené (a za předpokladu, že nemá žádné další) můžete použít také komponentního výstupu videa a zvuku. Tento výstup si však rozumí opět pouze s moderními digitálními televizory, ke své stávající CRT nebo projekční televize Apple TV zkrátka nepřipojíte. Apple TV je zkrátka určená pro sledování videa ve vysokém rozlišení.

Témata článku: Video, Apple, Apple TV, Síť, Apple TV +, APP, Síťové kabely, HDMI ¨výstup, První zapnutí, Mass, Prodejní balení, VBR, TV, Kabel, Vysoká teplota, Streamovaný film, Nezanedbatelná část, Druhý bod, Jablka, HDMI kabel, Set-top Box, Síťový přehrávač, Přední stěna, Mini počítač, Rj45


Určitě si přečtěte

Dost bylo moderních Windows 10. Pojďme je přebarvit zpět na Windows 95

Dost bylo moderních Windows 10. Pojďme je přebarvit zpět na Windows 95

** Stařičké Windows 2000 nedávno oslavily 20 let ** Někteří z vás si postěžovali, že to byly poslední hezké Windows ** Fajn, ukážeme vám, jak přebarvit Desítky o 25 let zpět

Jakub Čížek | 44

Chyba roku 2038 způsobí problémy, počítače dnes totiž stárnou příliš pomalu

Chyba roku 2038 způsobí problémy, počítače dnes totiž stárnou příliš pomalu

** Loni ajťáky vystrašilo přetečení GPS čítače týdnů ** Nemělo se stát vůbec nic, ale svět opět nebyl připravený ** Za 18 let nás ale čeká ještě něco mnohem většího

Jakub Čížek | 68

37 nejstrašnějších počítačů, které jste kdy viděli

37 nejstrašnějších počítačů, které jste kdy viděli

** Přehled nejhorších počítačů na světě ** Šílené konstrukce a materiály ** Jak to dopadne, když se o počítač nestaráte

Karel Javůrek | 24

Nový Edge je opravdu Chrome! Prohnali jsme prohlížeče benchmarky i vlastním unikátním testem

Nový Edge je opravdu Chrome! Prohnali jsme prohlížeče benchmarky i vlastním unikátním testem

** Nový Edge je postavený na Chromiu ** Prohnali jsme ho benchmarky a srovnali s ostatními ** Potvrdily nám, že je prakticky stejný jako Chrome a Opera

Jakub Čížek | 66Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor