Apple | Facebook | iOS | App Store | Meta

Apple tlačil na Metu, ať vytvoří Facebook s předplatným. Chtěl si ukousnut kus zisku

Vztahy mezi Applem a Metou jsou aktuálně na bodu mrazu, obě firmy se ale před několika lety snažily domluvit na spolupráci. Výrobce iPhonů byl nespokojený s tím, že na aplikacích Facebooku a Instagramu prakticky nic nevydělává, ačkoliv jsou na App Storu velmi populární, a tak se Metu snažil přesvědčit, ať přijde s Facebookem na bázi předplatného, píše The Wall Street Journal.

Už dávno neplatí, že by hardware byl pro Apple hlavní zdroj příjmu, půlku financí získává ze služeb, v jejichž čele je App Store. V něm nejsou hlavním výdělečných artiklem ani tak prodeje aplikací, jako nákupy uvnitř aplikací. Apple si z nich bere 15–30procentní podíl a peníze získává i v případě, když si skrze aplikaci staženou na App Storu pořídíte předplatné. 

Týkalo se to i o tak „velkých“ předplatných jako je Netflix. V roce 2018 podle serveru Market Watch vydělával na každém předplatném Netflixu pořízeném z iPhonu zhruba 3 dolary, pro Apple to byl hotový zlatý důl. 

Dnes už je situace trochu odlišná, firma se kvůli tomuto přístupu dostala do hledáčku antimonopolních úřadů a nyní nabízí v některých zemích způsob, jak můžou vývojáři u části iOS aplikací nákup předplatného přesměrovat, aby nešlo přes platební bránu Applu. My se ale budeme bavit o situaci před lety, proto bylo důležité nastínit, jak to fungovalo dříve. 

Placený Facebook? Pro Apple výhra loterie

Právě v této době, kdy Applu ještě požadování poplatků ze všech nákupů globálně procházelo (byť i v současnosti má páku, jak peníze vybírat) vedení firmy podle The Wall Street Journal bylo nespokojené s tím, že nejpopulárnější aplikace na App Storu jsou Facebook a Instagram a z nich výrazné příjmy nemá.

Apple přemýšlel, co s tím. Nejdříve kontaktoval Metu (tehdy ještě existující pouze pod názvem Facebook) a snažil se argumentovat, že jakmile si někdo zaplatí propagaci příspěvku na Facebooku, je to nákup uvnitř aplikace a tak z něj má výrobce iPhonů právo na podíl.

Meta to odmítla s vysvětlením, že se jedná o reklamy, nákupy uvnitř aplikace to odmítla nazvat. Apple tak přemýšlel dál a začal na Facebook tlačit, ať vytvoří verzi své sociální sítě, která bude bez reklam a na bázi předplatného. Z tohoto předplatného by totiž mohl získávat zmíněný 30procentní podíl, diskuze proběhla mezi lety 2016 a 2018.

Firmy se ale nedohodly. Pro Facebook jsou reklamy až moc důležité, celoplošné předplatné nevzniklo a místo toho se zaměřil na menší specializované, například které se věnuje zpravodajským textům.

Podezřelé načasování

Co následovalo, je už veřejně známé. Apple v roce 2020 oznámil a v dubnu 2021 spustil funkci App Tracking Transparency, která uživatelům umožňuje zakázat u aplikací sledování za účelem cílení reklam. Metu krok nesmírně finančně zasáhl.

Že k němu Apple přistoupil krátce poté, co mu Facebook dal košem? Možná náhoda, možná nikoliv… výsledkem je ale nefalšovaná válka mezi oběma společnostmi, která se rozhodně nechýlí ke konci.

Diskuze (10) Další článek: T-Mobile má již 300 tisíc optických přípojek. Bude jich mít více než třikrát tolik

Témata článku: Apple, Facebook, Instagram, Netflix, iOS, iPhone, App Store, Předplatné, Meta, Reklama, The Wall Street Journal, Aplikace, Nákup, Antimonopolní úřad, Apple iPhone na Heureka.cz9 nejlepších českých webů, kde lze stáhnout filmy a seriály

9 nejlepších českých webů, kde lze stáhnout filmy a seriály

** Když selžou legální zdroje, můžete se zkusit obrátit na služby pro stahování souborů ** Ulož.to není zdaleka jediné, které nabízí videoobsah ke stažení ** Konkurenční služby nabízí levnější placené účty

redakce
TipyHudba, filmy, seriályWeb
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Jak nainstalovat Windows 11 na nekompatibilní počítač. Instalačku upraví každý

Jak nainstalovat Windows 11 na nekompatibilní počítač. Instalačku upraví každý

**Windows 11 můžete nainstalovat i na starší počítače, které nesplňují požadavky na hardware. **Instalace je ale na vlastní riziko, všechno nemusí fungovat správně. **Aby instalace proběhla, stačí si vytvořit upravené instalační médium.

Petr Urban
Windows 11Operační systémyMicrosoft
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se zase objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se zase objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce
Mapy GoogleStreet View
V nitru DJI Mini 3 Pro: Ten dron je větší záhada než tajemný hrad v Karpatech [galerie]

V nitru DJI Mini 3 Pro: Ten dron je větší záhada než tajemný hrad v Karpatech [galerie]

** Létá skvěle, fotí slušně a má autopilota ** Jak se to všechno podařilo vtěsnat do 249 gramů? ** Podívejte se na rozborku nejlepšího dronu letošní sezóny

Jakub Čížek
KvadrokoptéraDJIDrony
Podrobný návod, jak zrušit SIPO. Nejsnazší je převedení plateb jinam

Podrobný návod, jak zrušit SIPO. Nejsnazší je převedení plateb jinam

**Než zrušíte SIPO, musíte platby převést jinam. **Neplatí to nutně pro poplatky veřejnoprávním médiím. **SIPO zrušíte osobně, elektronicky nebo se zruší automaticky.

Petr Urban
Česká poštaNávody
Jak stáhnout video z Youtube: 10 nejlepších nástrojů

Jak stáhnout video z Youtube: 10 nejlepších nástrojů

** Vybrali jsme deset nejlepších nástrojů pro stahování videa z YouTube ** Můžete si vybrat, jestli chcete aplikaci, doplněk do browseru nebo webovou službu ** Videa z YouTube poté můžete sledovat offline

Karel KiliánStanislav Janů
TipyNejlepší programy