Apple tlačí na vývojáře. Přísné zásady ochrany soukromí budou muset mít všechny aplikace v App Store

Apple tlačí na vývojáře. Přísné zásady ochrany soukromí budou muset mít všechny aplikace v App Store

Počínaje 3. říjnem budou muset vývojáři všech aplikací v App Store zahrnout do metadat odkaz na zásady ochrany soukromí („privacy policy“). Nové pravidlo oznámil Apple koncem srpna a podrobně ho rozebírá AppleInsider.

Podmínka se bude vztahovat nejen na všechny nové programy, nahrávané do App Store, ale splněna musí být také v případě vydání nové verze, byť by se jednalo jen o minoritní aktualizaci. Platí tedy pro všechny programy, odesílané po 3. říjnu k distribuci přes App Store pro operační systémy iOS, macOS a tvOS.

Všechny aplikace musí mít zásady ochrany soukromí!

Nové požadavky jsou součástí aktualizovaných podmínek pro schvalování aplikací (App Store Review Guidelines) v bodě 5.1.1, věnovaném sběru a ukládání dat. Hned první odstavec přitom nekompromisně nařizuje, že „Všechny aplikace musí obsahovat odkaz na své zásady ochrany osobních údajů v oblasti metadat v App Store Connect a v rámci aplikace snadno dostupným způsobem.“

Po vývojářích je přitom požadováno, aby jasně a explicitně deklarovali jaké údaje jejich program či služba sbírá a jak s nimi dále nakládají. Kromě toho musejí potvrdit, že také třetí strany, se kterými jsou data případně sdílena, poskytnou jejich odpovídající ochranu.

Dále je v podmínkách ochrany soukromí nutné uvést zásady uchovávání a vymazání dat a popsat, jak uživatel může odvolat dříve vyjádřený souhlas a/nebo požádat o vymazání svých dat. Odkaz na pravidla ochrany osobních údajů nebo jejich text bude možné měnit jen s vydáním nové verze aplikace.

Původně bylo zahrnutí odkazu na zásady ochrany soukromí vyžadováno pouze v případě aplikací, nabízejících možnost předplatného. Pravidlo se tedy netýkalo programů nabízených zdarma, ani těch placených, pokud po uživateli nevyžadovaly další pravidelné platby.

Soukromí uživatelů je na prvním místě

Důvodem k tomuto opatření, jehož cílem je transparentněji zpřístupnit uživatelům zásady ochrany osobních údajů, je rostoucí kritika velkých technologických společností za to, jak používají uživatelská data.

Jedním z nejznámějších příkladů zneužití uživatelských dat je skandál Cambridge Analytica, v němž se byly shromažďovány uživatelské údaje ze sociální sítě Facebook a následně používány pro politické cíle.

Samotný Apple ve svých zásadách ochrany osobních údajů opakovaně tvrdí, že „zákazník není jeho produkt“ a že jeho obchodní plán nezávisí na shromažďování osobních informací, které se obvykle používají pro reklamní účely.

Váš názor Další článek: V závodní sérii Extreme E změří síly elektrická SUV. Závodit se bude i za polárním kruhem

Témata článku: Apple, Facebook, Mobilní aplikace, App Store, Soukromí, Vývojář, Uživatelská data, Reklamní účel, Osobní údaj, Aplikace, Dostupný způsob, Nejznámější příklad, Obchodní plán, Data, Nový požadavek, Sociální síť, Nová verze, První místo, Nové pravidlo, Ochrana, Cambridge, První odstavec, Politický cíl, Osobní informace, Zásada ochrany


Určitě si přečtěte

Google Cloud Next: Blíží se bitva o to, kdo ovládne cloud, tedy internet zítřka

Google Cloud Next: Blíží se bitva o to, kdo ovládne cloud, tedy internet zítřka

** Google v týdnu ukázal nové telefony Pixel ** V Londýně se ale také konal Google Cloud Next ** Konference o tom, jak bude vypadat internet v cloudu zítra

Jakub Čížek | 32

Mírumilovná Pilsneria čelila největšímu kybernetickému útoku v dějinách

Mírumilovná Pilsneria čelila největšímu kybernetickému útoku v dějinách

** Počítačové systémy Pilsnerie kolabují! ** Nejprve zaútočil hurikán Mozkyto, pak Sauronia ** Naštěstí jen během cvičení Cyber Czech 2018

Jakub Čížek | 6

Chytré prkno Mui a dalších šest projektů z Kickstarteru, které nejsou úplně pitomé

Chytré prkno Mui a dalších šest projektů z Kickstarteru, které nejsou úplně pitomé

** Kickstarter je plný neúspěšných projektů ** A pak tam jsou ty, které splnily cíl hned několikanásobně ** Tyto patří k těm nejúspěšnějším za poslední dva měsíce

Jakub Čížek | 16

Co pořídit k počítači: tipy na osvědčené klávesnice, sluchátka a další příslušenství

Co pořídit k počítači: tipy na osvědčené klávesnice, sluchátka a další příslušenství

** Toto jsou tipy Živě.cz na příslušenství k počítači, se kterým neuděláte chybu ** Klávesnice, myši, tiskárny, sluchátka... ** Vybíráme jak příslušenství na běžnou práci, tak na hraní her

David Polesný | 19

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte se, co zachytily na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte se, co zachytily na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 44


Aktuální číslo časopisu Computer

Odhalte skryté funkce Windows 10

Test levných Androidů do 4 000 Kč

Srovnání úsporných minipočítačů

Změřili jsme rychlost 10Gb/s ethernetu