Apple sílí a má nejrychlejší notebook pro Vistu

Ve válce systémů Mac OS X posiluje na úkor Microsoftu. Oba ale prohráli u soudu, kde nechali milióny za nesmyslné patenty.
Apple sílí a má nejrychlejší notebook pro Vistu

Poslední dobou je na Živě překvapivě často slyšet o Linuxu. Nedávná statistika odhalila, že jej používá něco málo přes dvě procenta našich čtenářů. Nezanedbáme ale ani další známou minoritu, a to uživatele počítačů Apple. Vracíme se k pravidelnému zpravodajství z „jablečného“ světa, který leckdy dokáže fascinovat i uživatele věrné Microsoftu. Ucelený souhrn šťavnatých novinek zařazených do souvislostí vám budeme přinášet každých čtrnáct dní. A hned první dnešní zpráva vám odpoví na otázku, proč má smysl si Applu všímat.

Microsoft Windows ztrácí ve prospěch Apple Mac OS X

Společnost Net Applications zveřejnila své listopadové měření využívání operačních systémů. Z jejich analýzy vzešly zajimavé závěry. Především systém Mac OS X dosáhl svého rekordního maxima, když zaujal 6,8 % podílu na trhu. Ve stejném období minulého roku měl podíl 5,39 %. To znamená zvýšení podílu na trhu o 26,15 %. Navíc je zde vidět trvalý růst od ledna 2006. Ano, právě v tuto dobu Apple přešel na platformu Intel, což se zpětně jeví jako výborný krok Applu, i přes dřívější výkřiky ortodoxních uživatelů Macu o neuváženosti tohoto kroku.

Mnohem zajímavější je ovšem pozadí tohoto růstu. Podíl Microsoft Windows se za měřené období zmenšil o 1,74 %. Z údajů o Mac OS X lze snadno spočítat polepšení o 1,41 %. Z toho vyplývá, že 81 % ztrát Windows je ve prospěch operačního systému od Applu.

Zdroj zprávy včetně přehledné tabulky naleznete na serveru switchtoamac.com.

Java JDK 6 na Macu svépomocí

Mnoho uživatelů si stěžovalo Applu, že ani do posledního vydání operačního systému 10.5 Leopard nebyl schopen zaimplementovat Javu ve verzi 6 a použil již zastaralou pátou verzi. Komunita kolem Applu však byla odjakživa velmi činorodá, a tak se jeden z vývojářů, Landon Fuller, rozhodl vzít situaci do vlastních rukou a nečekat na Apple samotný. Fuller použil JDK 6 ze systému BSD přímo od Sunu, kterou dále upravoval tak, aby byla schopná bez problému běžet na počítačích Apple s procesory Intel. Uživatelé s PowerPC procesory si budou muset počkat na přímo applovskou variantu. Na druhou stranu je k dispozici jak verze pro OS Tiger (10.4), tak i pro Leoparda. Pro něj navíc ve 64bitovém provedení.

Implementace Javy 6 byla vydána 5. prosince ve finální verzi 1.0, ovšem Fuller na ní dále pracuje. Projekt je nazván SoyLatte, což v překladu znamená sojová káva, a domovské stránky projektu naleznete na Fullerově webu. Podle měření je rychlostní skok oproti JDK 5 výrazný. Fuller se chce dále věnovat problematické otázce Javy na Macu a hodlá pokračovat i na transportu vyvíjející se sedmé verzi Javy.

Poláci se už radují, mají oficiální zastoupení Applu v jejich zemi

Již při uvedení Leopardu koncem října bylo jasné, že oficiální vstup a zastoupení Applu na polském trhu je definitivní záležitost a je jen otázkou několika málo týdnů. Však jednou z posledních oficiálních lokalizací obsaženou přímo v systému je právě polština. První týden v prosinci se Poláci dočkali. Přesto je vstup Apple pozvolný. Stále nefunguje jeho vlastní Apple Store, iTunes u severních sousedů taktéž nenalezneme. Vše doposud řídí dřívější zastoupení SAD. Co ovšem můžeme závidět, obzvláště v porovnání s tristním stavem českého webu, je oficiální prezentace na adrese apple.com/pl.

Klepněte pro větší obrázek

10 miliónů kvůli patentu

Nad patentovými spory nejednomu člověku zůstává rozum stát. Nejinak je tomu i v kauze společnosti Burst.com versus Apple, Inc. Celá kauza se týkala patentu na urychlení přenosu audia a videa po síti. Slovy Richarda Langa, spoluzakladatele Burstu a jeho současným předsedou a CEO: „S naší patentovanou technologií jsou schopni přenášet video a hudbu po internetu rychleji než v reálném čase.“ Čili se nejedná o nic jiné, než klasické streamování a bufferování. Apple se s Burst snažila dohodnout celý rok, jablečná firma několikrát napadla patent jako neplatný, ovšem Burst stále pokračoval v trestním řízení. Není divu, v naprosto stejném procesu minulý rok vysoudil na Microsoftu celých 60 miliónů dolarů. U Applu se Burst musel spokojit s mnohem menší částkou, opět ale vyhrál. Apple mimosoudně zaplatí 10 miliónů dolarů.

Zdroj: news.com

Vista nejrychleji? Na MacBooku

Dnešní článek zakončíme vesele. Jedna z mnoha reklam Applu ze série „Get a Mac“, tentokrát umístěná přímo v hostitelském webu. Vzdáte to, nebo ne? Ať tak, či onak, pořiďte si laptop Apple MacBook Pro, ať už jste zastánci jakéhokoliv systému. Proč? Dle PC Worldu se jedná o nejrychlejší notebook pro Microsoft Windows Vista!

Témata článku: Software, Notebooky, Apple, Windows, Linux, Open source, Leopard

71 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Wormik 27. 12. 2007 20:54:17
    Otazka ale je zda-li beznej Franta je student a nebo pracujici clovek....
  • Milan Bazant 14. 12. 2007 1:04:09
    Kdo rekl, ze SJ neni nas buh? ;-) (s bohem - SJ - lze nesouhlasit, ale to...
  • hubert 13. 12. 2007 12:20:23
    Ve vlastním světě...tím že Windows zahltila svět ještě neznamená že...
Určitě si přečtěte

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme si titěrnou Wi-Fi meteostanici s lepším teploměrem než Netatmo

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme si titěrnou Wi-Fi meteostanici s lepším teploměrem než Netatmo

** Dnes se podíváme na maličkou Wi-Fi destičku Wemos D1 mini ** A připojíme k ní barometrický a teplotní shield ** Poběží na ní web a nabídne i JSON API

18.  6.  2017 | Jakub Čížek | 27

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

** Na jaké parametry se zaměřit a kde vás výrobci chtějí nachytat ** Monitory se stále více specifikují pro konkrétní určení ** Náročný hráč nebo profesionální grafik mají různé požadavky

20.  6.  2017 | Tomáš Holčík | 31

Dlouhodobý test HTC Vive: co vám recenze o virtuální realitě neřeknou

Dlouhodobý test HTC Vive: co vám recenze o virtuální realitě neřeknou

** Ani hry se sebelepší grafikou vás nevtáhnou tolik, jako ve virtuální realitě ** Pro sledování filmů není VR ani zdaleka ideální ** I první generace je skvělá, stále však působí jako prototyp

20.  6.  2017 | Stanislav Janů | 19

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

** Na černém trhu mohou zaměstnanci továren za kradené součástky inkasovat částku ve výši ročního platu ** Velké množství informací je vyneseno i z centrály Applu ** Díly jsou pašovány v botách, podprsenkách i odpadem

21.  6.  2017 | Stanislav Janů | 20


Aktuální číslo časopisu Computer

Bojujeme proti Fake News

Dva velké testy: fotoaparáty a NASy

Co musíte vědět o změně evropského roamingu

Radíme s výběrem základní desky