Apple | Počítače

Apple si s výrobou Macu Pro v Číně zavařil. Prezident Trump nedovolí žádné celní výjimky

Apple na podzim začne prodávat očekávaný profesionální počítač Mac Pro. Zatímco se u předchozího modelu chlubil tím, že je vyráběný v USA, novinka už bude kompletována v Číně. To při současné obchodní válce přináší firmě komplikace a ocenila by výjimku z celních podmínek. Prezident Trump toto ale rázně zavrhl prostřednictvím svého oblíbeného komunikačního kanálu - Twitteru.

Donald Trump se na Twitteru jednoznačně vyjádřil v tom smyslu, že Apple nedostane žádné úlevy a výjimky z celních tarifů pro počítače Mac Pro a jejich součásti. „Vyrábějte je v USA,“ vzkázal na adresu Applu prezident USA. 

Applu stávající obchodní situace mezi USA a Čínou značně komplikuje situaci. Výrobu Macu Pro už má dojednanou s čínským výrobcem Quanta, přičemž dojednat tuto dohodu a zajistit požadovanou kvalitu výroby určitě nebylo nic jednoduchého. Aktuálně již nepřipadá v úvahu narychlo přesunout výrobu jinam. Dá se tedy očekávat, že se vyšší cla projeví v ceně počítače.

Apple při představení uvedl pouze základní cenu počítače, která bude činit 6000 dolarů (cca 165 tisíc korun). Ta se pravděpodobně nezmění. Ale stále se dá manipulovat s cenami vyšších výkonových verzí a příplatkové výbavy, které představeny zatím nebyly. Tady tady ještě může Apple ceny libovolně upravit, aby dosáhl na požadované marže. 

Diskuze (86) Další článek: Další vesmírné zbraně na obzoru: Francie vyvíjí protisatelitní lasery

Témata článku: Apple, Byznys, Počítače, USA, Čína, Mac Pro, Donald Trump, NEDO, Mac Pro Apple, Mac Pro v Číně, Mac, EEF, Cena počítače, Výjimka, Výroba, Počítač