Apple si patentuje solární technologie, co chystá?

Společnost Apple je známa nasazováním nových technologií, tento měsíc si však patentovala další z oblasti solárního napájení. Dočkáme se extrémně dlouhé výdrže?

Solární energie patří mezi tu, která zatím nebyla a doufejme, že nikdy nebude zpoplatněna. Na povrch naší Země dopadá v průměru přibližně 1 kW energie na metr čtvereční při jasné obloze, při zatažené obloze přibližně desetina. Současné nejlepší prodávané solární články mají efektivitu kolem 20 %, což sice není moc, ale i tato hodnota postupně stoupá a nesmíme zapomenout na jednu věc – novější technologie mají stále nižší spotřebu.

Využít všudypřítomné světlo pro napájení či nabíjení je tak nasnadě. Přeměnit světelnou energii na elektrickou je totiž stále snazší a s nižší spotřebou celých zařízení i samotných čipů je navíc potřeba stále menší množství energie.

Klepněte pro větší obrázek
Efektivita různch technologií solárních článků

I když Apple určitě není jediný, koho tato oblast zajímá, s postupným patentováním nejrůznějších technologií v této oblasti dává znamení, že se solárním napájením počítá, a to velmi vážně.

Záhadné sklo a solární články pod displejem

Při uvedení nové verze iPhonu i iPodu Touch bylo jednou z novinek speciální povrch ze zesíleného skla, který je na obou stranách přístroje. Ostatní výrobci ve velkém používají plast a tomuto kroku se tak většina lidí velmi divila. Sklo na takovém zařízení je sice považováno za zbytečně drahý designový prvek, ale to jen na první pohled. Apple si totiž nechal patentovat použití solárních článků pod displejem i v kombinaci se zadním krytem. V takovém případě dává tato zpráva zcela nový rozměr.

Klepněte pro větší obrázek

Sklo samozřejmě pohlcuje mnohem méně světla, než sebeprůhlednější plast a má i další lepší vlastnosti. Spolu s touto informací tak vyvstává na povrch spekulace, proč vlastně Apple použije dražší materiál na přední i zadní stranu, když to není potřeba? Nejjednodušší vysvětlení je právě pro otestování a další zlepšení této technologie, která je možná důležitá pro něco dalšího, co je teprve v plánu.

Jeden z patentů Applu se týká právě technologie umístění flexibilních solárních polymerů nejen pod vrstvou samotného displeje, ale také dotykové vrstvy. Všechny tyto křehké vrstvy jsou chráněny vrchní vrstvou právě ze skla. Více si můžete prohlédnout na tomto obrázku ze serveru PatentlyApple.com:

Klepněte pro větší obrázek

Tento způsob napájení přístrojů si Apple nechal patentovat nejenom pro ty nejmenší hudební přehrávače, které mají extrémně nízkou spotřebu (při přehrávání hudby v řádu desítek mW) a teoreticky by tak nebyl problém je udržet nekonečnou dobu v provozu bez nutnosti napájení, ale také pro větší zařízení typu iPhone nebo iPad.

Klepněte pro větší obrázek

V případě iPhonu a jeho oboustrannému perfektně průhlednému sklu může Apple takřka bez problémů nasadit tenké vrstvy solárních článků pod displejem i na zádi, které budou nejen dobíjet baterii při nečinnosti, ale zároveň se budou podílet na úspoře energie z baterie.

Výdrž a nízká spotřeba

Apple pracuje na různých optimalizacích, které se týkají úspory energie, ostatně není žádnou novinkou, že pokud na MacBook Pro, který je z běžných „IBM PC“ kompatibilních komponentů, nainstaluje místo Mac OS X operační systém Windows, výdrž notebooku je takřka poloviční, pochopitelně stále se stejnou baterií.

Nejnovější patent ze začátku tohoto měsíce se týká právě hybridního napájecího rozhraní pro přenosná zařízení. V tomto případě přímo propojovacích kabelů a jejich řešení. Pokud se pokusíme popsat systém napájecí soustavy, solární články se v klidu a při vypnutém (zamknutém) stavu starají přes speciální čip o dobíjení baterie (vylepšenou technologii si nechal Apple také patentovat) a při používání přístroje je energie směřována přímo k potřebným komponentům spolu s energií z baterie. Z baterie je tak vyžadováno méně energie a její kapacita neklesá tak rychle.

Klepněte pro větší obrázek

 

To, že si nechal Apple patentovat nejen samotnou technologii integrace solárních článků, ale i provedení kabelů a spojení mezi deskou či baterii je jasným znamením, že si v laboratořích Applu jeho inženýři už se solárním napájením opravdu hrají.

Spolu se skleněnou vrstvou iPhonu to navíc vypadá, že nasazení této technologie nemusí být tak daleko, jak všichni čekají. Možná budou solární články právě tou neznámou technologií, do které Apple investoval čtyři miliardy dolarů a zamluvil si tak veškerou výrobu od trojice dodavatelů.

Zda se dočkáme mobilních zařízení s velmi dlouhou výdrží, na to si budeme muset počkat minimálně do příští generace iPhonů nebo iPodů, ale již dnes je jisté, že jednou to určitě přijde. A Apple se bude jistě snažit, aby byl mezi prvními a opět tak předběhl konkurenci o nějaké ty měsíce nebo roky.

Diskuze (90) Další článek: Amazon chystá prodej čerstvých potravin na webu, rozvoz bude zdarma

Témata článku: Technologie, Hardware, Technika, Apple, Patenty, Solární energie, Nízká efektivita, Nejjednodušší vysvětlení, Apple iPhone, Solární napájení, Designový prvek, Apple iPod Touch, Technolog, Sol, Polymer, Napájecí kabely, Nejnovější patent, Speciální povrch, Solární technologie, Zadní sklo, Sklo, APP, Nový notebook levně na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Apple má šanci definitivně se uzamknout. macOS byl na jeho poměry až příliš otevřený

Apple má šanci definitivně se uzamknout. macOS byl na jeho poměry až příliš otevřený

** Apple, vývojáře i uživatele rozhodně nečekají dva roky prázdnin ** macOS se může uzavřít podobně jako iOS a iPadOS ** Přechod na Arm znamená stopku pro hackintoshe

Lukáš Václavík | 102

Jak vlastně funguje Flightradar24: Posloucháme letadla nad celým Českem

Jak vlastně funguje Flightradar24: Posloucháme letadla nad celým Českem

** Flightradar24 zobrazuje polohu letadel v reálném čase ** Když mu pomůžete sbírat data, dostanete nejvyšší paušál zdarma ** Jak to vlastně celé funguje a co je k tomu potřeba?

Jakub Čížek | 30

Otestovali jsme nový Apple MacBook Air. S retinou a nižší cenou

Otestovali jsme nový Apple MacBook Air. S retinou a nižší cenou

** Test MacBooku Air v provedení pro rok 2020 ** Cenově dostupný notebook překvapí výkonem ** Výborné je celkové zpracování a klávesnice

Martin Miksa | 43

Deset kotev, které i v roce 2020 táhnou Android ke dnu

Deset kotev, které i v roce 2020 táhnou Android ke dnu

** Android existuje skoro 12 let a za tu dobu v mnoha směrech dospěl ** Dnes běží na sedmi z deseti telefonů, ale čemu za to vděčí? ** Našli jsme 10 kotev, které táhnou tento operační systém ke dnu

Karel Kilián | 165


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest SSD s kapacitou 1 TB

Srovnávací test robotických vysavačů

Vybíráme nejlepší telefony na trhu

Jak zlepšit zvuk televize