Apple | AMD | Grafické karty

Apple si bude vyrábět i vlastní grafické karty. Kromě Intelu se se tak zbaví i AMD

Apple si bude vyrábět i vlastní grafické karty. Kromě Intelu se se tak zbaví i AMD

Na konferenci WWDC20 Apple oznámil velký přechod na vlastní čipy na bázi architektury Arm, což znamená postupné ukončení spolupráce s Intelem a jeho procesory.

Apple si již od iPhonu 4 vyvíjí i vlastní integrované grafické čipy, ale pro výkonnější mobilní grafické karty nebo desktopové grafické karty používal dříve modely od Nvidie a v nejnovějších případech takřka výhradně modely od společnosti AMD.

I to se ale mění, protože Apple se v rámci nových Maců zbaví závislosti na AMD a bude kromě vlastních procesorů s integrovanou vlastní grafikou používat také vlastní výkonné grafické karty.

Pro Apple to není příliš náročný úkol – stačí relativně jednoduše naškálovat výkon již vyvinutého grafického čipu, u které navíc výkon stoupá meziročně o desítky procent (hlavně díky pokročilejší výrobě). V případě grafiky je škálování výkonu totiž mnohem jednodušší než třeba u procesoru.

Klepněte pro větší obrázek

Apple to v materiálech označuje jako řadu grafických karet Metal, přičemž toto označení používá i pro vlastní grafické API. První „Apple Silicon Mac“ bude mít grafiku s podporou Metal API řady Apple (jako u integrovaných čipů Applu) i řady Mac 2 (jako u současných Maců s čipy Intel s grafikami Intel, Nvidia, AMD).

Apple zřejmě bude u výkonnějších Maců používat kombinaci vlastního integrovaného grafického čipu v procesoru a samostatné grafické karty s mnohem větším výkonem, ale zároveň i vyšší spotřebou.

Diskuze (52) Další článek: Jak vybrat fotoaparát: Otestovali jsme 6 foťáků do 30 tisíc korun a zjistili rozdíly

Témata článku: Technologie, Apple, AMD, Byznys, Intel, Grafické karty, Procesory, Nvidia, MacBook, Čipy, TSMC, ARM, iMac, API, Mac Pro, Procesor, Mac, Grafická karta, Grafika, Bude, Metal API, Grafický čipJak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Chcete jednoduše ukázat známým fotky z dovolené a displej vašeho telefonu vám přijde malý? Promítněte si jej na obrazovku počítače, bez nutnosti kopírování nebo připojení přes kabel.

Jan Spěšný
SmartphoneWindows 10Android
Nejlepší aplikace pro tento týden: Atlas mraků, skener dokumentů a úžasná místa Česka

Nejlepší aplikace pro tento týden: Atlas mraků, skener dokumentů a úžasná místa Česka

**V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní? **Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android. **Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Adam Kos
Nejlepší aplikaceMobilní aplikace
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály
Den D je tady, dnes vyšly Windows 11. Jak stáhnout instalační ISO?
Lukáš Václavík
Windows 11Operační systémyMicrosoft
Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy