Apple | SSD | MacBook

Apple šetřil a zákazník má smůlu. Základní MacBook Pro 13 s čipem M2 má pomalejší SSD než minulá generace

Apple při představení nového MacBooku Pro ukazoval nárůsty výkonu čipu M2 oproti M1, což se dle prvních testů ukazuje jako pravda. Avšak jaksi zapomněl zmínit, že u základní 13palcové verze s nejmenším 256GB SSD dostanete oproti minulé generaci poloviční výkon úložiště.

Problém se ukrývá v tom, že minulá generace MacBooku Pro s čipem M1 používala pro 256GB SSD dva 128GB čipy NAND flash, díky čemuž mohl být přístup dvoukanálový, a tím pádem rychlejší. Tento systém funguje u SSD odjakživa, takže ty největší modely SSD mají díky paralelizaci i největší rychlosti, především u zápisu.

Nový MacBook Pro s čipem M2 má ale 256GB SSD tvořené pouze jedním čipem. Výsledkem je, že rychlost sekvenčního čtení je pouze 1,45 GB/s, zatímco minulá generace s 256GB SSD dosahovala na 2,9 GB/s. V případě zápisu to je 2,2 GB/s (M1) vs. 1,46 GB/s u verze s M2.

Vzhledem k tomu, že rychlost úložiště je u mnoha aplikací velmi důležitá a rychlejší výpočetní čip to nezachrání, určitě zvažte spíše nákup modelu alespoň s 512GB SSD, kde už jsou použité dva 256GB čipy NAND flash a rychlost je srovnatelná s minulou generací. Bohužel rozdíl v ceně je poměrně vysoký – 6 tisíc korun.

Uvidíme, jaká bude situace u 14palcových a 16palcových MacBooků Pro, které ještě M2 nedostaly. Tento problém ale asi nenastane, protože i v té nejzákladnější konfiguraci mají v současnosti 512GB SSD.

Diskuze (41) Další článek: Edge chce být i nejlepším herním prohlížečem. Zlepšuje streamovaný obraz, láká na Solitaire

Témata článku: , , , , , , , , , , ,