Hardware | Chytrá domácnost | IoT

Apple se dal dohromady s Googlem, Amazonem i Ikeou. Chtějí společně konečně vybudovat chytrou domácnost

Pozor, pozor, je tu další pokus, jak se dohodnout na budování jednotného komunikačního protokolu pro spotřebiče chytré domácnosti.  Project Connected Home over IP zastřešuje paleta známých počítačových značek počínaje Applem a Googlem a konče Amazonem nebo třeba Xiaomi.

Cílem nové pracovní skupiny inženýrů je vytvořit jednotnou komunikační technologii postavenou na internetovém protokolu, která usnadní jak spojení spotřebiče s ovládací aplikací na mobilu, tak právě vzájemnou komunikaci krabiček od různých výrobců, z nichž každý používá nějaké vlastní řešení.

Klepněte pro větší obrázek
Členové nové pracovní skupiny. Ale pozor, pod hlavičkou Zigbee Alliance jsou schované desítky dalších počítačových společností 

Dnes nic takového neexistuje – jediným pokusem, který se tomuto ideálu alespoň trošku přibližuje, jsou snad pouze ekosystémy asistenčních/integračních služeb Amazon Alexa (Echo), Google Assistant (Home) a Apple HomeKit.

Na seznamu členů nové pracovní skupiny dále nechybí Ikea, která se v posledních letech vrhla do výroby vlastních drobných chytrých spotřebičů, chytrá domácnost SmartThings od Samsungu, Signify (Philips Lightning), polovodičový výrobce NXP Semiconductors a další fabriky z asociace Zigbee Alliance.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Co spotřebič, to jiná aplikace: Žárovka Yeelight, poté Yeelight a vysavač Roborock v aplikaci Xiaomi Mi Home a nakonec Google Home, ve kterém je dostupná jak Wi-Fi žárovka, tak vysavač, Nvidia Shield a další spotřebiče chytré domácnosti. 

Nový komunikační protokol by měl být v první vlně postavený na Wi-Fi (včetně 802.11ax), Bluetooth Low Energy a bude podporovat také 2,45GHz rádiový protokol 802.15.4-2008, který používá třeba i zmíněné ZigBee, Thread a některé další otevřené i uzavřené komunikační bezdrátové protokoly pro internet věcí.

Díky tomu, že je členem pracovní skupiny Zigbee Alliance, mohlo by to tentokrát dopadnout dobře, její součástí jsou totiž téměř všichni výrobci chytré domácí elektroniky včetně Xiaomi nebo TP-Linku.

Klepněte pro větší obrázek
Jednotný protokol pro chytrou domácnost se snaží firmy vyvinout už roky. Google to v roce 2015 zkusil třeba s protokolem Weave.

Bohužel, nejedná se o první pokus, a tak buďme jen opatrnými optimisty. Jestli opět nezůstane jen u slov, si povíme na sklonku příštího roku.

Diskuze (30) Další článek: AMD Radeon RX 5500 XT: levná grafika pro hraní ve Full HD

Témata článku: Hardware, Google, Apple, Internet, Samsung, Amazon, Wi-Fi, IKEA, Google Home, Xiaomi, Amazon Echo, Chytrá domácnost, IoT, Alexa, DOM, Domácnost, Zigbee, Google Assistant, Bluetooth Low Energy, Protokol, Apple HomeKit, SmartThings, NXP Semiconductors, Pracovní skupina, Thread


Určitě si přečtěte

12 netradičních map České republiky, které jste ještě nikdy neviděli

12 netradičních map České republiky, které jste ještě nikdy neviděli

** Tušíte, kolik je u nás hřbitovů a jak jsou velké? ** Dokážete si představit mapu českých řek a potoků? ** Udělali jsme to všechno za vás nad daty ČÚZK

Jakub Čížek | 10

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 3

Co přijde po Netflixu a Amazonu? Tohle jsou streamovací služby, na které v Česku čekáme

Co přijde po Netflixu a Amazonu? Tohle jsou streamovací služby, na které v Česku čekáme

** Rozhodujete se mezi Netflixem a HBO Go? Věřte, bude hůř ** Na trhu je mnohem víc ambicióznějších streamovacích služeb ** Některé by mohly do ČR zamířit ještě letos

Lukáš Václavík | 45

Apple vychrlil novinky: Nové operační systémy a příprava na vlastní procesory

Apple vychrlil novinky: Nové operační systémy a příprava na vlastní procesory

** Apple dnes představuje novinky ** Tradiční keynote v rámci konference WWDC probíhá jen online ** Nové operační systémy, ale i něco navíc

David Polesný | 109


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11