Hardware | IoT | Chytrá domácnost

Apple se dal dohromady s Googlem, Amazonem i Ikeou. Chtějí společně konečně vybudovat chytrou domácnost

Pozor, pozor, je tu další pokus, jak se dohodnout na budování jednotného komunikačního protokolu pro spotřebiče chytré domácnosti.  Project Connected Home over IP zastřešuje paleta známých počítačových značek počínaje Applem a Googlem a konče Amazonem nebo třeba Xiaomi.

Cílem nové pracovní skupiny inženýrů je vytvořit jednotnou komunikační technologii postavenou na internetovém protokolu, která usnadní jak spojení spotřebiče s ovládací aplikací na mobilu, tak právě vzájemnou komunikaci krabiček od různých výrobců, z nichž každý používá nějaké vlastní řešení.

Klepněte pro větší obrázek
Členové nové pracovní skupiny. Ale pozor, pod hlavičkou Zigbee Alliance jsou schované desítky dalších počítačových společností 

Dnes nic takového neexistuje – jediným pokusem, který se tomuto ideálu alespoň trošku přibližuje, jsou snad pouze ekosystémy asistenčních/integračních služeb Amazon Alexa (Echo), Google Assistant (Home) a Apple HomeKit.

Na seznamu členů nové pracovní skupiny dále nechybí Ikea, která se v posledních letech vrhla do výroby vlastních drobných chytrých spotřebičů, chytrá domácnost SmartThings od Samsungu, Signify (Philips Lightning), polovodičový výrobce NXP Semiconductors a další fabriky z asociace Zigbee Alliance.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Co spotřebič, to jiná aplikace: Žárovka Yeelight, poté Yeelight a vysavač Roborock v aplikaci Xiaomi Mi Home a nakonec Google Home, ve kterém je dostupná jak Wi-Fi žárovka, tak vysavač, Nvidia Shield a další spotřebiče chytré domácnosti. 

Nový komunikační protokol by měl být v první vlně postavený na Wi-Fi (včetně 802.11ax), Bluetooth Low Energy a bude podporovat také 2,45GHz rádiový protokol 802.15.4-2008, který používá třeba i zmíněné ZigBee, Thread a některé další otevřené i uzavřené komunikační bezdrátové protokoly pro internet věcí.

Díky tomu, že je členem pracovní skupiny Zigbee Alliance, mohlo by to tentokrát dopadnout dobře, její součástí jsou totiž téměř všichni výrobci chytré domácí elektroniky včetně Xiaomi nebo TP-Linku.

Klepněte pro větší obrázek
Jednotný protokol pro chytrou domácnost se snaží firmy vyvinout už roky. Google to v roce 2015 zkusil třeba s protokolem Weave.

Bohužel, nejedná se o první pokus, a tak buďme jen opatrnými optimisty. Jestli opět nezůstane jen u slov, si povíme na sklonku příštího roku.

Diskuze (30) Další článek: AMD Radeon RX 5500 XT: levná grafika pro hraní ve Full HD

Témata článku: Hardware, Google, Apple, Internet, Amazon, Wi-Fi, Google Home, Samsung, Alexa, Amazon Echo, IoT, Chytrá domácnost, IKEA, Xiaomi, Domácnost, Google Assistant, Apple HomeKit, Nvidia Shield, SmartThings, Spotřebiče, Pracovní skupina, Zigbee, NXP Semiconductors, Weave, Thread


Určitě si přečtěte

Podívejte se, jak umírá váš laptop. Desítky na to mají mocný nástroj powercfg

Podívejte se, jak umírá váš laptop. Desítky na to mají mocný nástroj powercfg

** Hardware současných laptopů už tak rychle nestárne ** Tedy až na baterie – ty umírají děsivou rychlostí ** Ve Windows to můžete sledovat skoro v přímém přenosu

Jakub Čížek | 69

Vyzkoušeli jsme TP-Link Deco P9: zajistí doma Wi-Fi díky drátům ve zdi

Vyzkoušeli jsme TP-Link Deco P9: zajistí doma Wi-Fi díky drátům ve zdi

** Nová generace Mesh Wi-Fi s propojením přes elektrické rozvody ** Lepší parametry a nižší cena než u předchůdce ** Aplikace zatím podporuje jen základní nastavení bez rozšířených funkcí

Tomáš Holčík | 23

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

** Máme tu další českou phishingovou vlnu ** Podle průzkumů máme stále problém s kybernetickou gramotností ** Nebezpečím jsou děti, které opouštějí rodiče

Jakub Čížek | 37Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu