Apple se chystá navrátit do světa PDA spolu s Palmem

Podle řady indicií to vypadá, že Apple připravuje vlastní PDA, které bude využívat operační systém PalmOS.

Vše je zatím zahaleno rouškou tajemství. Steve Jobs nic veřejně neprozradil, jen když představoval na posledním MacWorldu Carla Yankowski (CEO Palmu), uvedl jej slovy, že Apple s těmito lidmi nedávno velmi spolupracovala. Podle dalších informací by měla být do nového systému Mac OS X, který bude nabízen v druhé půlce letošního roku, zabudována podpora pro toto nové PDA. To by mělo v systému vystupovat jako běžný síťový disk s instalací komponent jejich přetažením na ikonku. Komunikace s počítačem bude přes sběrnici USB, tedy dostatečně rychle.

Apple má ve světě PDA jedno prvenství. Přišla jako první s Newton MessagePadem, který tu byl ale jednak moc brzy, neměl také pořádnou komunikaci s počítačem, jako to zvládají dnešní PDA. Možná si také pamatujete na prezentace Newtona na Invexu v zšeřelém sále pouze pro pár šťastlivců naráz. Newton ale neuspěl. Nová koncepce PDA, která nakonec díky Palmu zvítězila, byla doplnit klasický počítač o drobné externí zařízení schopné samostatného provozu, které by bylo schopné obsáhnout běžnou osobní agendu uživatele. Projekt Newtonu byl již před dlouhou dobou opuštěn a Apple tak v současnosti nemá nic, co by se aspoň trochu blížilo kapesním počítačům.

Z mnoha zdrojů se nyní mluví nejvíce o Palm Computing, pochopitelně by Apple nevyužila Windows CE a moc jiných řešení tu není. Navíc proč vynalézat kolo, když Palm nabízí licencování svého systému. Pochopitelně se dá předpokládat že toto zařízení bude mít průhledné plasty jako iMac či iBook a jistě se dá i tušit název iPad, i když ještě nic není definitivní. Sběrnice bude jistě USB, možná bude přístroj komunikovat i přes AirPort představený v iBooku. V době uvedení bude již Palm Computing nabízet barevné Palmy, toto řešení tedy bude možné i u Apple.

Již nyní se prý vyrábí první kusy těchto PDA na Taiwanu, kde byly viděny Palmy s logem Apple. Prý se jedná o hybridy mezi Palmem V a Visorem Handspringu s barevným displejem. Zařízení má útlé rozměry Palmu V a rozšiřující slot Visoru. Datum ohlášení produktu se předpokládá na květnové MacWorld Expo v New Yorku.

Diskuze (4) Další článek: Jak je možné, že se nic nestalo?

Témata článku: Apple, SVE, Newton, Airport, Spol, Svět, „ PDA, Carlo, PAL, APP, PDA, Běžná komunikace, Produkty Apple na jednom místě - Heureka.czJak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Chcete jednoduše ukázat známým fotky z dovolené a displej vašeho telefonu vám přijde malý? Promítněte si jej na obrazovku počítače, bez nutnosti kopírování nebo připojení přes kabel.

Jan Spěšný
SmartphoneWindows 10Android
Nová volitelná aktualizace systému Windows 10 opravuje 38 problémů
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

** Nelibí se vám, když cizí lidé okukují váš dům? ** Všechny mapové aplikace nabízejí možnost rozmazání snímku ** Máme návod pro Apple Maps, Bing Maps, Mapy Google a Mapy.cz

Karel Kilián
SoukromíNávodyMapy
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály