Apple | Čipy | ARM

Apple s premiérami nových produktů letos ještě neskončil. Za měsíc přijde první MacBook s procesorem Arm

Apple už před několika měsíci oznámil, že i u notebooků a desktopových počítačů přejde na vlastní čipy Axx s architekturou Arm, podobně jako třeba u iPhonů, iPadů a dalších zařízení. Ale jak na premiéře iPhonů před pár dny, tak ři odhalení iPadů minulý měsíc nepadlo o počítači s čipem Applu ani slovo. Podle zdrojů Bloombergu se dočkáme samostatného představení příští měsíc.

Podle informací by měl Apple v listopadu představit první Macbook, který bude vybaven čipem Arm přímo od Applu. Vzhledem k tomu, že nové iPhony jsou vybavené 5nm čipem Apple A14, lze předpokládat, že tento MacBook by byl vybaven stejným čipem, byť ve vyšší a výkonnější konfiguraci.

Apple již ve starších rozhovorech zmiňoval, že architekturu čipů vyvíjí tak, aby byla škálovatelná od nejmenších zařízení jako jsou třeba sluchátka nebo hodinky, přes iPhony, iPady až po výkonné počítače.

V minulosti se už objevilo mnoho srovnávacích testů, které ukázaly, že nejvýkonnější čipy Applu jsou schopné bez větších problémů konkurovat i desktopovým modelům od Intelu.

Otázkou je, jak to bude s dostupností MacBooky či případného iMacu s čipy Arm. Apple totiž musí doladit nový systém macOS Big Sur, který je nyní v desáté betě a zatím to vypadá, že by se už mohlo jít do finále. Vybraní vývojáři mají navíc už pár měsíců vývojářské kity, na kterých mohou otestovat kompatibilitu vlastních programů a rovnou je i optimalizovat na Arm.

Mohlo by se vám líbit:

Týden Živě: Apple přechází na ARM

Diskuze (48) Další článek: Satelitní internet pokryje americký venkov. Starlink proto může usilovat o tučnou dotaci

Témata článku: Apple, Intel, Čipy, iPhone, Procesory, iPad, MacBook, ARM, Nový produkt, Premiéra, Bloomberg, Procesor, Čip, Počítač


Určitě si přečtěte

ATM jackpotting: Když hacker ovládne bankomat a stačí mu jen pár sekund

ATM jackpotting: Když hacker ovládne bankomat a stačí mu jen pár sekund

** Klasický malware pro PC už dnes nikoho nepřekvapí ** Bankomaty jsou ale také počítače ** Útočí se na ně dodnes

Jakub Čížek | 8

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Obecných aplikací na předpověď počasí je nespočet, jenže často skončí jen u základní informace o počasí a nenabídnou odpovědi na řadu praktických otázek. A tak jsme si položili právě několik takových otázek a hledali aplikace či meteoslužby, které nám nejlépe odpoví.

Karel Kilián | 4

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

** Windows 10 je na trhu 5 let, ale pořád má velké rezervy ** Ani desátá velká aktualizace, která vyjde na podzim, je nevyřeší ** Štvou nás Windows Update, Store, Nastavení atd.

Lukáš Václavík | 147


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest televizí do 25 000 Kč

Nejlepší herní klávesnice

Srovnání správců hesel

Jak upravit fotky pro tisk