Apple s Intelem naostro: nový iMac a MacBook Pro

V úterý se na veletrhu Macworld Expo v San Franciscu odehrála jedna z nejdůležitějších akcí ve světě uživatelů Maců – ve své úvodní řeči šéf firmy Apple ohlásil nové produkty, na které se netrpělivě čekalo, tedy nové počítače Apple, poprvé s procesory Intel místo Motoroly nebo PowerPC.
Apple s Intelem naostro: nový iMac a MacBook Pro

Související odkazy

Slovník
cache
DVD
DVI
ethernet
FireWire
hacker
chipset
LCD
PCMCIA
USB
WiFi

Jobs však tak trochu všem vypálil rybník – zatímco všechny více či méně zaručené zdroje očekávaly uvedení nového Mac mini a iBooku, tedy nejlevnějších spotřebitelských počítačů, Jobs oznámil iMac, což lze považovat za domácí multimediální centrum, a MacBook Pro, následovníka profesionálních PowerBooků.

iPody, Mac OS X, iLife, iWork

Kromě nových počítačů uvedl Jobs také další „drobnosti“ – například dálkové ovládání vybavené rádiem pro iPody (a těch se mimochodem již prodalo přes 42 milionů, z toho velmi velká část loni), dále oznámil vylepšenou verzi Mac OS X 10.4.4, která je pro Macy s procesorem PowerPC i Intel, iLife `06, sdružující aplikace pro snadnou práci s fotkami, videem, hudbou, tvorbu DVD a nyní také pro jednoduché publikování na webu, a rovněž vylepšenou verzi iWork `06, což je kreativně zaměřený kancelářský balík od Apple.

iMac – Intel Inside

První hardwarovou novinkou je iMac, vybavený místo procesoru PowerPC G5 nový Intel Core Duo, který byl oznámen minulý týden. Z hlediska designu a základní výbavy je nový iMacy shodný s předchozím modelem iMac G5, identický design obou verzi, stejné LCD displeje 17 nebo 20“, zabudovaná kamerka iSight, elegantní dálkové ovládání či „media“ aplikace Front Row pro snadné spouštění DVD, prohlížení fotek a dalších na dálku.

„Vnitřnosti“ jsou však zcela nové. Poprvé ve své historii Apple používá pro počítače procesor Intel, konkrétně nové Intel Core Duo, tedy dvoujádrové nástupce Pentium M. Jobs tvrdí, že každé jádro je rychlejší než jednojádrový procesor PowerPC G5, který byl dosud v iMacích G5 osazen.

Dva modely iMaců se kromě rozměrů a rozlišení LCD (17“ – 1440 × 900, 20“ – 1680 × 1050) liší také právě rychlostí procesoru. Dvoujádrový Intel Core Duo (dříve označovaný jako Yonah) má sdílenou L2 cache o velikosti 2 MB a běží buď na rychlosti 1,83 GHz (17“ model) nebo 2,0 GHz (20“ model). Rychlost FSB je 677 MHz, standardně je počítač vybaven 512 MHz DDR2 paměti, maximum je 2 GB.

Grafická karta je ATI Radeon X1600 s 128 MB VRAM. Mezi další výbavu patří DVD+-RW DL vypalovačka, 160 nebo 250 GB SATA disk, zabudovaná kamerka iSight, dva porty FireWire 400 a tři USB 2.0, gigabitový ethernet, AirPort Express (obchodní název Apple pro WiFi 802.11g), Bluetooth 2, a zvukový vstup a výstup (ten i v digitální podobě). Součástí dodávky je již zmíněné dálkové ovládání, klávesnice a myška Mighty Mouse, vybavená nikoliv kolečkem, ale kuličkou, takže umožňuje rolovat i do stran.

To za cenu shodnou jako za stávající modely, tedy 1299 a 1699 USD, v ČR se současné modely prodávají za zhruba 45 a 57 000 Kč včetně DPH. Dá se předpokládat, že (jak je dobrým zvykem) se rozpoutá nikam nevedoucí diskuse, která bude porovnávat uvedené parametry s libovolným na koleni poskládaným PC, což je samozřejmě poněkud scestné. V případě Apple se platí za multimediální produkt, který zahrnuje kombinaci hardware, software a elegantního designu. V USA se počítače dodávají od včerejška.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klikněte na náhled pro větší obrázek

MacBook Pro – konec PowerBooků?

Před koncem keynote, po Jobsově oblíbeném „One more thing...“, se ukázal ještě MacBook Pro – který je velice podobný současným PowerBookům, ovšem má samozřejmě v sobě Intel, a nosí jiné jméno. To je pro tradiční příznivce platformy Apple poněkud zklamání, neboť se značkou PowerBook se budeme loučit po 15 letech, a nešlo v žádném případě o odvolávku na procesory PowerPC, které se objevily až o několik let později. První PowerBook měl ve svých útrobách naopak procesor Motorola 68000, tedy shodný, jako první Macintosh z roku 1984.

MacBook Pro se designově velice blíží současným PowerBookům, má o něco větší displej s úhlopříčkou 15,4“ (1440 × 900 bodů) a trochu odlišnou sestavu konektorů – FireWire 400, 2× USB 2.0, gigový Ethernet, DVI konektor (s podporou dual-link, dovoluje připojit i LCD s úhlopříčkou 30“) a zvukový vstup a výstup (analog i optika). Novinkou je použití rozhraní Express Card/34, náhrady za systém CardBus/PCMCIA. Uvidíme, jaká bude podpora zařízení pro toto zatím ne příliš známé rozhraní. Specialitkou je konektor napájení, který je na magnetickém principu – nic se nezasouvá, pouze magnetismus drží konektory u sebe. Pokud někdo zakopne o kabel, neulomí konektor ani nestrhne počítač na zem.

Základem je opět Intel Core Duo na frekvencích 1,67 a 1,83 GHz s FSB 667 MHz, vybavený 512 nebo 1 GB DDR2 RAM, grafika je ATI Radeon Mobility X1600 se 128 nebo 256 MB VRAM. K dispozici je DVD+-RW mechanika a 80 nebo 100 GB disk. Drobnou specialitkou je podsvětlená klávesnice a také tento notebook dostal jako doplněk dálkové ovládání a infračervené čidlo.

Co je trochu zarážející, Apple neuvádí žádné informace o výdrži baterií. Vzhledem k tomu, že Apple měl už v době, kdy ještě po Centrinu nebylo ani vidu, ani slechu, PowerBooky s pětihodinovou výdrží, to může zavánět trochou problémů – pouze nejasná specifikace, že délka výdrže záleží na způsobu použití a vybavení může vzbuzovat obavy.

Cena nových MacBook Pro je 1999 a 2499 USD, cena v ČR může být kolem 68 000 a 84 000 Kč vč. DPH. MacBooky Pro se mají dodávat od února.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klikněte na náhled pro větší obrázek

Rosetta – překlad za pochodu

Důležitou technologií, kterou je rozhodně potřeba zmínit, je Rosetta, která zabezpečuje chod většiny aplikací pro Mac OS X na PowerPC i na nových strojích. Samozřejmě ideální variantou jsou tzv. Universal Binary, které obsahují binární kód pro oba procesory a poběží tedy na starých i nových počítačích, ale než někteří výrobci uvedou takovouto verzi, případně pro starší programy, které už nejsou vyvíjené, tu je Rosetta. Je to neviditelná emulační vrstva, která předkládá instrukce pro PowerPC do kódu Intelu a zaručuje poměrně slušnou rychlost běhu emulovaných aplikací.

Mac OS X na PC, Windows na Macu?

Samozřejmě s uvedením nových strojů se objeví mnoho otázek, na které několik málo hodin po keynote ještě neznáme odpovědi. Mezi nejčastější bude patřit, zda jde spustit Mac OS X na normálním PC a naopak, zda Windows lze spustit na Macu s Intelem.

Oficiální odpověď na první otázku je „ne“, ovšem u vývojářské verze se velmi rychle našly způsoby, jak ochranu prolomit a spustit Mac OS X na skoro libovolném lepším PC. Nezbývá, než chvíli sledovat, jak dopadne zápas mezi programátory Apple a hackery, kteří touží spustit Mac OS X na jiném hardware než od Apple. Větší šance jsou obecně dávány hackerům.

Ohledně spouštění Windows na Macu s Intelem se Apple již před časem vyjádřil tak, že nebude aktivně klást překážky – pro mnoho uživatelů by to mohlo být ideální řešení, jak skloubit touhu po Macu s nutností pracovat s některými Win aplikacemi. Při využití virtualizace bude poměrně snadné mít vedle sebe nabootované Mac OS X a také Windows. Na praktické ověření si však musíme také ještě chvíli počkat.

Je to Apple, není to Apple...

Z hlediska konceptu, kdy se Apple snaží vytvořit kompletní „přítulné“ řešení pro uživatele změna hardwarové platformy nepřináší žádné velké rozdíly, naopak přínosem bude možnost nativního spuštění Windows (například pro hry...). Pro ty, co se rádi dívají pod poličku, bude zajímavé sledovat, jaký postoj zaujme Apple k tradičnímu marketingu Intelu (byť nyní inovovanému), zda najdeme na krabicích od počítače nálepku Intel Inside, zda Apple, zvyklý budovat si vše kolem počítačů do určité míry sám, sáhne po předpřipravených řešeních typu Centrino Duo, nebo si bude nadále chipsety připravovat sám.

Je otázka, co lze považovat za lepší, zatímco „inhouse“" vývoj bude znamenat zachování renomé „designed by Apple, California“, využití kvalitních obecných komponent naopak může znamenat pro Apple zisk výkonnostní, neboť udělat kvalitní chipset není hračka a případný nevýkonný hardware by zcela jistě dali novináři Apple pořádně „sežrat“ (spekuluje se, že Apple požádal Intel o spolupráci na vývoji motherboardu pro nové Power Macy – či spíše Mac Pro? – protože nemá dost vlastních vývojářských zdrojů pro současný vývoj všech nových řad hardware). A výhodnější to může být i finančně, neboť masově používané komponenty prostě budou levnější.

Dá se asi říci, že zatímco pro „staromilce“ z řad uživatelů Apple je ztráta části výlučnosti poměrně těžkou ranou (se kterou se smiřovali posledního půl roku), pro ostatní, kteří chápou Apple především jako vitální alternativu k Windows, nejen v oblasti operačního systému ale celkově chápání počítače jako pracovního nástroje, změna procesoru nebude vlastně ani zaznamenání hodná. Koncept zůstává zachován, změna se vlastně nekoná.

Diskuze (133) Další článek: Uživatelé půlmegabitového ADSL si polepší čtyřikrát

Témata článku: Apple, MacBook, iMac, Nový, Apple Macbook, Vide, Airport, Emulační vrstva, Magnetismus, Současný vývoj, Dálkové ovládání, Multimediální produkt, Změna klávesnice, Infračervené čidlo, USB Wifi, Emulovaná aplikace, Apple Mac, California, Firewire, Nový iMac, Elegantní počítač, Vybavený model, PCMCIA, Inside, Mini notebooky s úhlopříčkou 10

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší