Apple | Emoji

Apple rozhněval protestující v Hongkongu. Skryl určité emoji, aby vyhověl Číně

Apple si v posledních dnech pošpinil jméno v Hongkongu, kde poslední měsíce probíhají masivní protesty proti vládě. Jak zjistil server Hong Kong Free Press, americká firma skryla ve svém systému na území Hongkongu emoji tchajwanské vlajky, což mnoho lidí vnímá jako ústupek Číně.

Skrytí jednoho emoji možná nezní jako velká věc, ale v politickém kontextu regionu je to vnímáno jinak. Hongkong se proti přísné kontrole ze strany Číny měsíce bouří, často od místních mladých lidí padají toužebná přání o nezávislost. Vysokou míry samostatnosti se již podařilo získat právě Tchaj-wanu, který pro protestující může vypadat jako inspirace.

Pevninská Čína o žádný ze svých regionů přijít nechce a i o Tchaj-wanu tvrdí, že je stále její. Samostatnost ostrovního státu neuznává a jakékoli zmínky o jeho politickém statutu se snaží před lidmi z Číny skrývat. 

Emoji vlajky Tchaj-wanu je právě z tohoto důvodu na iOS v Číně skryto již dlouho, jenže v Hongkongu jde o novinku, která přišla až s nejnovějším systémem iOS 13.1.1, který nyní dorazil na telefony. Hongkongské protestující tento fakt samozřejmě nenechal klidnými a Apple obvinili z ustupování Číně. 

Pro technologické firmy je celá situace velmi složitá. I když určité morální a politické názory mohou mít a zřejmě mají, Čína je pořád jeden z největších světových trhů, ne-li největší, o který nechtějí přijít. Dříve připravovaný čínský vyhledávač Googlu byl toho ukázkou.

Herní společnost Activision Blizzard dokonce potají smazala z internetu záznam, na kterém jeden z jejích profesionálních hráčů v rozhovoru vyjádřil podporu protestujícím v Hongkongu. Důvod? Blizzard má v Číně početnou skupinou fanoušků a nechce přijít o přístup do země. 

Apple jede na stejné vlně. Jen před pár týdny na čínské verzi Apple Music zablokoval několik hongkongských zpěváků či v minulosti odstranil z čínského App Store některé VPN aplikace. Vymazání tchajwanské vlajky z iOS v Hongkongu tedy v tomto kontextu není tolik překvapivé. Jen to možná trochu zamrzí.

Diskuze (19) Další článek: Náklady na software a hardware v ready-made společnosti

Témata článku: Google, iOS, Apple, Internet, Emoji, Čína, App Store, Apple Music, Activision Blizzard, Tchaj-wan, Vlajka, Hongkong


Určitě si přečtěte

16 tipů a vychytávek, se kterými dokonale ovládnete komunitní navigaci Waze

16 tipů a vychytávek, se kterými dokonale ovládnete komunitní navigaci Waze

** Waze není jen navigace – je to i sociální síť s dopravními informacemi ** Mobilní aplikace skýtá široké možnosti nastavení ** Vybrali jsme pro vás 16 nejzajímavějších tipů a triků

Karel Kilián | 48

Že by konečně revoluce? Nové chytré hodinky od Garminu mají průhledný solární panel

Že by konečně revoluce? Nové chytré hodinky od Garminu mají průhledný solární panel

** Chytré hodinky mají relativně malou výdrž ** Sportovní fénixy od Garminu jsou na tom ale lépe ** Poslední verze nabízí dokonce transparentní solární panel

Jakub Čížek | 54Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF