Apple | Thunderbolt | Příslušenství

Apple prodává dvoumetrový kabel Thunderbolt 3 Pro za bezmála čtyři tisíce korun. Je to přehnané?

Internetové magazíny The Verge, SlashGear a Engadget shodně zaujala nová položka v e-shopu Applu – dvoumetrový kabel Thunderbolt 3 Pro s cenovkou 129 dolarů (v českém e-shopu se bude prodávat od 30. července za 3 990 Kč). Zatímco jedněm se při pohledu na cenu protáčejí panenky, druzí poukazují na skutečnost, že vyšší cena je vyvážena adekvátní kvalitou.

Dle oficiálního popisku kabel „podporuje přenosovou rychlost Thunderboltu 3 až 40 Gb/s, přenosovou rychlost USB 3.1 Gen 2 až 10 Gb/s, výstup videa přes DisplayPort (HBR3) a nabíjení příkonem až 100 W.“ Jednou ze silných stránek tohoto kabelu má být jeho opletení, které zabraňuje zamotání.

Tu kabel, tam kabel

Steve Dent z Engadgetu poněkud skepticky konstatuje, že za stejnou cenu lze například na Amazonu pořídit čtečku Kindle Paperwhite ve verzi podporované reklamami. Na straně druhé ale objektivně uznává, že kabel podporuje nejnovější standardy a splňuje celou řadu certifikací. Dodává, že pokud byste si chtěli koupit kabely, které by uměly vše, co zvládá Apple Thunderbolt 3 Pro, patrně byste za ně zaplatili i víc peněz.

V popisku v e-shopu najdeme zajímavý paradox: „K Macu s Thunderboltem 3 (USB-C) tímhle kabelem připojíš Thunderbolt 3 zařízení jako Pro Display XDR, doky a pevné disky.“ Ve skutečnosti je ProDisplay XDR dodáván s tímtéž kabelem, ale Apple ho dosud neprodával samostatně.

Vlastnosti kabelu Apple Thunderbolt 3 Pro

  • Přenosy dat rychlostí až 40 Gb/s
  • Přenosy dat rychlostí USB 3.1 Gen 2 až 10 Gb/s
  • Výstup videa přes DisplayPort (HBR3)
  • Připojení k Thunderbolt 3 a USB‑C zařízením a displejům
  • Napájení příkonem až 100 wattů
  • Opletený kabel, který se nezamotá
  • Logo Thunderbolt na odlišení od jiných kabelů
  • Sériové zapojení až šesti Thunderbolt 3 zařízení

Dává ta cena smysl?

V e-shopu Apple však najdeme položku Thunderbolt 3 (USB‑C) kabel (0,8 m) za cenu 1 190 Kč. Proč je 2,5krát delší kabel více než třikrát dražší? Samozřejmě primárně kvůli délce – přenosy dat na větší vzdálenosti vyžadují kvalitnější zpracování. Cenu dále navyšuje opletení, jež by mělo zvýšit odolnost a prodloužit životnost.

Při hledání alternativy je nutné dávat pozor na specifikace. Například podobně pojmenovaný kabel od Belkinu, který v českém e-shopu pořídíte za lákavější cenu 2 079 Kč, nepodporuje DisplayPort nebo USB 3.1, což výrazně snižuje možnosti jeho použití.

Cena čtyři tisíce korun za kabel může bez znalosti specifikací působit přemrštěně. S ohledem na jeho parametry však může být smysluplnou investicí pro uživatele, kteří plně využijí jeho schopnosti.

Diskuze (126) Další článek: Toto není žádný FaceApp! GAN z vás udělá Inda a ukáže fotky císařů ze starověku

Témata článku: Apple, Hardware, Amazon, Thunderbolt, USB, Příslušenství, Tišice, HMB, Belkin Thunderbolt, SlashGear, Apple Thunderbolt, Mac, Tisíc korun, Kindl Paperwhite, Kindle Paperwhite, CTY, The Verge, Paperwhite, Kabel, Engadget, Rychlost, Engadget.com, Belkin, Přenos dat, E-shop, Produkty Apple na jednom místě - Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

** Nejen mobilní výrobci jsou naučeni rok od roku prodávat stále více telefonů ** Tento trend se však zákonitě musí někdy zastavit ** Jenže, co naplat, když jsou starší zařízení „uměle“ nepoužitelná?

Martin Chroust
Prasklý displejBaterieAktualizace softwaru
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Kde se vzala potřeba velkých operačních pamětí v telefonech a kolik RAM zabírá Android?

Kde se vzala potřeba velkých operačních pamětí v telefonech a kolik RAM zabírá Android?

** RAM je po procesoru druhým nejdůležitějším HW parametrem ** Stará se o rychlý multitasking a o svižné načítání dat ** Věděli jste, kolik v RAM průměrně zabírá Android 12?

Martin Chroust
Virtuální RAMOperační paměť