Apple | Příslušenství | Thunderbolt

Apple prodává dvoumetrový kabel Thunderbolt 3 Pro za bezmála čtyři tisíce korun. Je to přehnané?

Internetové magazíny The Verge, SlashGear a Engadget shodně zaujala nová položka v e-shopu Applu – dvoumetrový kabel Thunderbolt 3 Pro s cenovkou 129 dolarů (v českém e-shopu se bude prodávat od 30. července za 3 990 Kč). Zatímco jedněm se při pohledu na cenu protáčejí panenky, druzí poukazují na skutečnost, že vyšší cena je vyvážena adekvátní kvalitou.

Dle oficiálního popisku kabel „podporuje přenosovou rychlost Thunderboltu 3 až 40 Gb/s, přenosovou rychlost USB 3.1 Gen 2 až 10 Gb/s, výstup videa přes DisplayPort (HBR3) a nabíjení příkonem až 100 W.“ Jednou ze silných stránek tohoto kabelu má být jeho opletení, které zabraňuje zamotání.

Tu kabel, tam kabel

Steve Dent z Engadgetu poněkud skepticky konstatuje, že za stejnou cenu lze například na Amazonu pořídit čtečku Kindle Paperwhite ve verzi podporované reklamami. Na straně druhé ale objektivně uznává, že kabel podporuje nejnovější standardy a splňuje celou řadu certifikací. Dodává, že pokud byste si chtěli koupit kabely, které by uměly vše, co zvládá Apple Thunderbolt 3 Pro, patrně byste za ně zaplatili i víc peněz.

V popisku v e-shopu najdeme zajímavý paradox: „K Macu s Thunderboltem 3 (USB-C) tímhle kabelem připojíš Thunderbolt 3 zařízení jako Pro Display XDR, doky a pevné disky.“ Ve skutečnosti je ProDisplay XDR dodáván s tímtéž kabelem, ale Apple ho dosud neprodával samostatně.

Vlastnosti kabelu Apple Thunderbolt 3 Pro

  • Přenosy dat rychlostí až 40 Gb/s
  • Přenosy dat rychlostí USB 3.1 Gen 2 až 10 Gb/s
  • Výstup videa přes DisplayPort (HBR3)
  • Připojení k Thunderbolt 3 a USB‑C zařízením a displejům
  • Napájení příkonem až 100 wattů
  • Opletený kabel, který se nezamotá
  • Logo Thunderbolt na odlišení od jiných kabelů
  • Sériové zapojení až šesti Thunderbolt 3 zařízení

Dává ta cena smysl?

V e-shopu Apple však najdeme položku Thunderbolt 3 (USB‑C) kabel (0,8 m) za cenu 1 190 Kč. Proč je 2,5krát delší kabel více než třikrát dražší? Samozřejmě primárně kvůli délce – přenosy dat na větší vzdálenosti vyžadují kvalitnější zpracování. Cenu dále navyšuje opletení, jež by mělo zvýšit odolnost a prodloužit životnost.

Při hledání alternativy je nutné dávat pozor na specifikace. Například podobně pojmenovaný kabel od Belkinu, který v českém e-shopu pořídíte za lákavější cenu 2 079 Kč, nepodporuje DisplayPort nebo USB 3.1, což výrazně snižuje možnosti jeho použití.

Cena čtyři tisíce korun za kabel může bez znalosti specifikací působit přemrštěně. S ohledem na jeho parametry však může být smysluplnou investicí pro uživatele, kteří plně využijí jeho schopnosti.

Diskuze (122) Další článek: Toto není žádný FaceApp! GAN z vás udělá Inda a ukáže fotky císařů ze starověku

Témata článku: Hardware, Apple, Amazon, USB, Příslušenství, Thunderbolt, Kindle Paperwhite, Mac, Apple Thunderbolt, Belkin, Engadget.com, Přenos dat, The Verge, Rychlost, Engadget, Kabel, E-shop, Tisíc korun, SlashGear


Určitě si přečtěte

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 3

WindowsFX: Nainstalujte to mamce a taťkovi. Ani nepoznají, že to je Linux

WindowsFX: Nainstalujte to mamce a taťkovi. Ani nepoznají, že to je Linux

** Po dvou měsících tu máme další linuxovou kopii ** Tentokrát jde o imitaci Desítek ** Sestavili ji brazilští geekové nad Ubuntu

Jakub Čížek | 135

Velká datová loupež. Proč mají disky nižší kapacitu, než uvádějí?

Velká datová loupež. Proč mají disky nižší kapacitu, než uvádějí?

** Na disk nikdy neuložíte tolik dat, jak tvrdí výrobce ** Ajťáci si vymysleli vlastní jednotky jako mebibajt ** Zmatky vznikají i kvůli různým výjimkám

Lukáš Václavík | 110

12 netradičních map České republiky, které jste ještě nikdy neviděli

12 netradičních map České republiky, které jste ještě nikdy neviděli

** Tušíte, kolik je u nás hřbitovů a jak jsou velké? ** Dokážete si představit mapu českých řek a potoků? ** Udělali jsme to všechno za vás nad daty ČÚZK

Jakub Čížek | 10

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

** Jaké jsou výhody a nevýhody hraní na počítači? ** Co mají společného a v čem se liší Xbox One, PS4 a Switch? ** Na čem hrát, když nemáte výkonné PC ani konzoli?

Lukáš Václavík | 124


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11