Apple | Monitory | Příslušenství

Apple Pro Display XDR: monitor pro náročné a hlavně velmi bohaté

S novým profesionálním počítačem Mac Pro představil Apple i vlastní nový monitor s označením Pro Display XDR. Jedná se o 32palcový monitor s rozlišením 6K (6016 × 3384 pixelů, 218 ppi), u kterého se Apple zaměřil na kvalitu zobrazení i konstrukčního zpracování. Má ambice uspokojit i ty nejnáročnější profesionály.

Pořádné HDR a vysoké rozlišení

Základem je vylepšený povrch displeje s nanotexturou, která údajně výrazně snižuje odlesky. Označení XDR značí Extreme Dynamic Range a nejde o nic jiného, než opravdu kvalitní HDR. Apple použil podsvícení LED s 576 zónami, které je schopné neomezeně dlouho svítit s jasem 1000 nitů, špičkově pak až 1 600 nitů.

Aby něco takového bylo možné, musel zároveň Apple upravit i celou konstrukci a zadní stranu monitoru, která má stejné žebrování jako přední strana šasi Macu Pro, takže odvod generovaného tepla je co nejefektivnější.

Panel Pro Display XDR je 10bitový model s technologií IPS a pokrývá barevný prostor dle specifikace DCI-P3. Frekvence displeje je 60 Hz. Na zadní straně lze nalézt jeden Thunderbolt 3 a tři USB-C.

Drahý podstavec i podpora VESA

Monitor se v základu prodává bez podstavce, protože u většiny profesionálů se tak nějak předpokládá, že mají vlastní nastavitelná ramena a používají i více monitorů. K tomu slouží i podpora VESA standardu. Jenže pozor, standard VESA je podporován jen prostřednictvím adaptéru, který se Apple nezdráhá prodávat za 199 dolarů (cca 4 500 Kč bez daně). 

Pokud chcete podstavec přímo od Applu, musíte si připlatit ještě daleko více. Apple totiž vyrobil speciální kovový podstavec s mechanickým kloubem, který umožňuje plynulé natočení displeje jak horizontálně, tak i vertikálně. A také zvládne otočit displej na výšku. Za tento stojan si Apple účtuje 999 dolarů (cca 22 800 Kč bez daně). 

Samotný monitor pak vyjde na 4 999 dolarů, tedy asi 114  tisíc korun bez daně (138 tisíc s DPH).  Podobně jako počítač Mac Pro bude i monitor Pro Display XDR k dispozici na podzim tohoto roku.

Diskuze (38) Další článek: Instagram vám začne ukazovat reklamy od influrencerů, které nesledujete

Témata článku: Apple, HDR, Monitory, Příslušenství, LED, Veso, Daň, Pro Display XDR, Monitor, Apple Pro Display XDR, Podstavec, Mac Pro


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu