Apple | Monitory | Příslušenství

Apple Pro Display XDR: monitor pro náročné a hlavně velmi bohaté

S novým profesionálním počítačem Mac Pro představil Apple i vlastní nový monitor s označením Pro Display XDR. Jedná se o 32palcový monitor s rozlišením 6K (6016 × 3384 pixelů, 218 ppi), u kterého se Apple zaměřil na kvalitu zobrazení i konstrukčního zpracování. Má ambice uspokojit i ty nejnáročnější profesionály.

Pořádné HDR a vysoké rozlišení

Základem je vylepšený povrch displeje s nanotexturou, která údajně výrazně snižuje odlesky. Označení XDR značí Extreme Dynamic Range a nejde o nic jiného, než opravdu kvalitní HDR. Apple použil podsvícení LED s 576 zónami, které je schopné neomezeně dlouho svítit s jasem 1000 nitů, špičkově pak až 1 600 nitů.

Aby něco takového bylo možné, musel zároveň Apple upravit i celou konstrukci a zadní stranu monitoru, která má stejné žebrování jako přední strana šasi Macu Pro, takže odvod generovaného tepla je co nejefektivnější.

Panel Pro Display XDR je 10bitový model s technologií IPS a pokrývá barevný prostor dle specifikace DCI-P3. Frekvence displeje je 60 Hz. Na zadní straně lze nalézt jeden Thunderbolt 3 a tři USB-C.

Drahý podstavec i podpora VESA

Monitor se v základu prodává bez podstavce, protože u většiny profesionálů se tak nějak předpokládá, že mají vlastní nastavitelná ramena a používají i více monitorů. K tomu slouží i podpora VESA standardu. Jenže pozor, standard VESA je podporován jen prostřednictvím adaptéru, který se Apple nezdráhá prodávat za 199 dolarů (cca 4 500 Kč bez daně). 

Pokud chcete podstavec přímo od Applu, musíte si připlatit ještě daleko více. Apple totiž vyrobil speciální kovový podstavec s mechanickým kloubem, který umožňuje plynulé natočení displeje jak horizontálně, tak i vertikálně. A také zvládne otočit displej na výšku. Za tento stojan si Apple účtuje 999 dolarů (cca 22 800 Kč bez daně). 

Samotný monitor pak vyjde na 4 999 dolarů, tedy asi 114  tisíc korun bez daně (138 tisíc s DPH).  Podobně jako počítač Mac Pro bude i monitor Pro Display XDR k dispozici na podzim tohoto roku.

Diskuze (38) Další článek: Instagram vám začne ukazovat reklamy od influrencerů, které nesledujete

Témata článku: Apple, Monitory, HDR, Příslušenství, Apple Pro Display XDR, Pro Display XDR, LED, Monitor, Veso, Mac Pro Apple, Mac Pro, Podstavec, Daň


Určitě si přečtěte

Velká analýza 10 000 největších webů ukázala, že jsou tak nějak všechny stejné

Velká analýza 10 000 největších webů ukázala, že jsou tak nějak všechny stejné

** Podoba webů se za těch 30 let dramaticky proměnila ** Dnes jsou ale poměrně uniformní – podobné ** Ukazuje to i analýza z Indianské univerzity

Jakub Čížek | 34

Windy je laboratoř na počasí: 12 tipů, jak se ve službě vyznat a využít ji naplno

Windy je laboratoř na počasí: 12 tipů, jak se ve službě vyznat a využít ji naplno

** Předpověď počasí Windy nabízí nepřebernou škálu funkcí ** Zorientovat se v nich nemusí být vždy snadné ** Proto přinášíme 12 užitečných tipů a triků

Karel Kilián | 9

Jak vlastně funguje Flightradar24: Posloucháme letadla nad celým Českem

Jak vlastně funguje Flightradar24: Posloucháme letadla nad celým Českem

** Flightradar24 zobrazuje polohu letadel v reálném čase ** Když mu pomůžete sbírat data, dostanete nejvyšší paušál zdarma ** Jak to vlastně celé funguje a co je k tomu potřeba?

Jakub Čížek | 30


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest SSD s kapacitou 1 TB

Srovnávací test robotických vysavačů

Vybíráme nejlepší telefony na trhu

Jak zlepšit zvuk televize