Apple přidá na rychlosti, představí nový OS

Každoroční vývojářská konference WWDC v San Franciscu má přinést první ukázku nové verze Mac OS a také řadu desktopových produktů postavených na procesorech PowerPC 970 od IBM.
Worldwide Developers Conference společnosti Apple Computer pravidelně slouží k představení technických novinek firmy pro daný rok. Letošní ročník se ponese ve znamení další verze Mac OS X postavené na unixovém jádře. Kódové označení nového produktu je Panther. Kromě jména však o Pantheru není mnoho známo. Hovoří se o dalším zjednodušení ovládání počítače, začlenění nových technologií pro správu dat nebo rychlém přepínání uživatelských účtů. Hlavní změnou má být přechod na plně 64 bitovou technologii. Apple přikládá nové verzi operačního systému takovou důležitost, že konání konference přesunulo na červen z tradičního květnového termínu.

Klepněte pro větší obrázek

Dalším bodem programu pětidenní konference bude představení nových počítačů s procesory PowerPC 970, které Applu dodává IBM. Nové čipy mají Applu pomoci překonat psychologickou výhodu počítačů PC kompatibilních, který spočívá ve vysokých taktovacích rychlostech procesorů Intel a AMD. Nejrychlejší PowerPC 970 bude dosahovat pravděpodobně taktu 2 GHz. Navíc umožní běh 64b aplikací, které jsou doposud doménou high-endových pracovních stanic.

Předpokládané specifikace nových PowerMaců G-5 vycházejí z informací na krátkou dobu zveřejněných v internetovém obchodě Apple Computer. Rychlost procesorů se u chystaných modelů pohybovala od 1,6 GHz stroje až po stanici s duální 2GHz CPU. Maximální osazená RAM v nabídce dosáhla kapacity 8 GB. Systémová sběrnice kmitá na taktu 1 GHz a o datové přenosy mezi systémem a pevnými disky se stará rozhraní Serial ATA. Samozřejmostí bude bohatá nabídka komunikačních technologií včetně bluetooth a wi-fi.

Současné nejvýkonnější počítače Apple nabízejí výkon duálních G4 procesorů s taktem 1.4 GHz, zvýšení taktu na 2 GHz tak není nijak dramatické, přestože dojde k výraznějšímu zvýšení výkonu díky odlišné architektuře čipů. Další navýšení taktu procesorů PowerPC 970 lze očekávat až příští rok, kdy by mělo IBM dosáhnout u tohoto produktu taktu 2,5 GHz, což je polovina předpokládané rychlostní hranice pro danou architekturu čipu, která je odhadována na 4,0 – 5,0 GHz.

Diskuze (28) Další článek: Přehled užitečných programů - 25. týden

Témata článku: Apple, OS X, Nová architektura, Takt, Technická specifikace, Nový čip, Nový Computer, Nový, Maximální zjednodušení, Panther, Vysoký takt

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vznikají filmové efekty

Test ATX skříní a externích disků

Znáte svá práva při reklamaci?

Průvodce první instalací NASu