Apple | USA | Čína

Apple přesune výrobu nového počítače Mac Pro z USA do Číny

Nový Mac Pro od Applu je v mnoha směrech nesporně zajímavé zařízení. Zatím poslední, čím tento stroj v hodnotě 6000 dolarů (cca 163 tisíc korun) upoutal pozornost médií, je plánovaný přesun výroby ze Spojených států do Číny. Zprávu přinesl jako první v pátek 28. června deník The Wall Street Journal.

Když Apple počátkem června na WWDC oznámil dlouho očekávanou novou verzi Mac Pro, mnozí se ptali, zda ho bude vyrábět v texaském Austinu. Firma v té době situaci nijak nekomentovala a v podstatě až dosud oficiálně nesdělila, z jaké výrobní linky bude nejdražší zařízení jejího portfolia sjíždět. Mac Pro byl přitom jediným významným produktem Apple, který se mohl chlubit nálepkou „Made in USA“.

Apple Mac Pro z Číny

Podle zdrojů bude výroba probíhat v továrnách společnosti Quanta Computer Inc. v blízkosti Šanghaje. Informace se přitom objevila ještě předtím, než americký prezident Donald Trump oznámil ukončení zákazu spolupráce s vybranými čínskými firmami.

Quanta má své továrny nedaleko ostatních asijských dodavatelů Applu, což přináší důležitý benefit ve snížení přepravních nákladů. Celá výroba totiž vyjde výrazně levněji, než kdyby se díly z Asie musely dovážet do americké továrny.

Tiskový mluvčí odmítl informaci potvrdit, ale ani ji nevyvrátil. Médiím odpověděl ve všeobecném duchu, že „Stejně, jako všechny naše produkty, i nový Mac Pro je navržen a zkonstruován v Kalifornii a obsahuje komponenty z několika zemí včetně Spojených států.“ Podotkl, že konečná montáž je pouze jednou z mnoha částí výrobního procesu.

Made in China

Trump v minulosti opakovaně kritizoval Apple za to, že většinu svých produktů vyrábí v Číně. Situace se zkomplikovala následným zařazením některých vybraných čínských firem na černou listinu, ke které došlo v rámci obchodní války.

Drtivá většina produktů společnosti Apple se vyrábí v Číně, takže není příliš překvapující, když se firma rozhodla přesunout sem i výrobu Macu Pro. V případě zavedení 25% cla, které Trump plánoval, by to však mohlo znamenat citelné zvýšení již tak vysokých koncových cen.

Diskuze (25) Další článek: Google propojí podmořským kabelem Evropu s Afrikou. Potáhne ho až do Kapského města

Témata článku: Apple, Počítače, USA, Čína, Politika, Donald Trump, WWDC, Čínská firma, Austin, Kalifornie, Mac, Made in USA, Výroba, Asie, Továrna, China, The Wall Street Journal, Mac Pro, Nový počítač, Wall Street Journal, Produkt


Určitě si přečtěte

Co zabírá nejvíce místa na disku? Těchto 10 nástrojů odhalí největší žrouty dat

Co zabírá nejvíce místa na disku? Těchto 10 nástrojů odhalí největší žrouty dat

** Je vhodné jednou za čas zanalyzovat, co vám leží na disku ** Poradíme vám nástroje, kterými zjistíte, jaká data uchováváte ** Podle výsledků můžete optimalizovat svá data či úložiště

Karel Kilián | 50

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 34

Vyzkoušeli jsme první zařízení s Wi-Fi 6. Nová verze Wi-Fi je rychlejší a spolehlivější

Vyzkoušeli jsme první zařízení s Wi-Fi 6. Nová verze Wi-Fi je rychlejší a spolehlivější

** Wi-Fi 6 přinese větší spolehlivost a dosah sítě ** Zkusili jsme Galaxy S10 připojit k routeru Netgear RAX80 ** Router s Wi-Fi 6 má pro někoho smysl už nyní

Tomáš Holčík | 50

Zranitelnost platebních karet Visa umožňuje zločincům obejít limit při bezkontaktních platbách

Zranitelnost platebních karet Visa umožňuje zločincům obejít limit při bezkontaktních platbách

** Odborníci přišli na to, jak obejít limit bezkontaktních plateb ** Stačí zařízení, ovlivňující komunikaci mezi kartou a terminálem ** Stahují se nad bezkontaktními platbami mračna?

Karel Kilián | 79

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme bezpečnostní systém za 30 Kč

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme bezpečnostní systém za 30 Kč

** Před pár týdny jste si mohli v akci koupit Wi-Fi desku za jeden dolar ** Nám už TTGO T-Display dorazila do redakce ** Připojíme k ní jazýčkový kontakt a vyrobíme bezpečnostní systém

Jakub Čížek | 27Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 18 grafických karet

Ukliďte data v počítači

Jak dobře koupit starší telefon

Vylepšete zvuk televize: test 7 soundbarů