Apple | USA | Čína

Apple přesune výrobu nového počítače Mac Pro z USA do Číny

Nový Mac Pro od Applu je v mnoha směrech nesporně zajímavé zařízení. Zatím poslední, čím tento stroj v hodnotě 6000 dolarů (cca 163 tisíc korun) upoutal pozornost médií, je plánovaný přesun výroby ze Spojených států do Číny. Zprávu přinesl jako první v pátek 28. června deník The Wall Street Journal.

Když Apple počátkem června na WWDC oznámil dlouho očekávanou novou verzi Mac Pro, mnozí se ptali, zda ho bude vyrábět v texaském Austinu. Firma v té době situaci nijak nekomentovala a v podstatě až dosud oficiálně nesdělila, z jaké výrobní linky bude nejdražší zařízení jejího portfolia sjíždět. Mac Pro byl přitom jediným významným produktem Apple, který se mohl chlubit nálepkou „Made in USA“.

Apple Mac Pro z Číny

Podle zdrojů bude výroba probíhat v továrnách společnosti Quanta Computer Inc. v blízkosti Šanghaje. Informace se přitom objevila ještě předtím, než americký prezident Donald Trump oznámil ukončení zákazu spolupráce s vybranými čínskými firmami.

Quanta má své továrny nedaleko ostatních asijských dodavatelů Applu, což přináší důležitý benefit ve snížení přepravních nákladů. Celá výroba totiž vyjde výrazně levněji, než kdyby se díly z Asie musely dovážet do americké továrny.

Tiskový mluvčí odmítl informaci potvrdit, ale ani ji nevyvrátil. Médiím odpověděl ve všeobecném duchu, že „Stejně, jako všechny naše produkty, i nový Mac Pro je navržen a zkonstruován v Kalifornii a obsahuje komponenty z několika zemí včetně Spojených států.“ Podotkl, že konečná montáž je pouze jednou z mnoha částí výrobního procesu.

Made in China

Trump v minulosti opakovaně kritizoval Apple za to, že většinu svých produktů vyrábí v Číně. Situace se zkomplikovala následným zařazením některých vybraných čínských firem na černou listinu, ke které došlo v rámci obchodní války.

Drtivá většina produktů společnosti Apple se vyrábí v Číně, takže není příliš překvapující, když se firma rozhodla přesunout sem i výrobu Macu Pro. V případě zavedení 25% cla, které Trump plánoval, by to však mohlo znamenat citelné zvýšení již tak vysokých koncových cen.

Diskuze (25) Další článek: Google propojí podmořským kabelem Evropu s Afrikou. Potáhne ho až do Kapského města

Témata článku: Apple, Počítače, USA, Čína, Donald Trump, Politika, Mac Pro, WWDC, The Wall Street Journal, Mac Pro Apple, Továrna, Austin, Asie, Mac, Wall Street Journal, China, EEF, Produkt, Čínská firma, Kalifornie, Výroba, Nový počítač, Mac Pro od Applu, Made in USA

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5