Apple | USA | Čína

Apple přesune výrobu nového počítače Mac Pro z USA do Číny

Nový Mac Pro od Applu je v mnoha směrech nesporně zajímavé zařízení. Zatím poslední, čím tento stroj v hodnotě 6000 dolarů (cca 163 tisíc korun) upoutal pozornost médií, je plánovaný přesun výroby ze Spojených států do Číny. Zprávu přinesl jako první v pátek 28. června deník The Wall Street Journal.

Když Apple počátkem června na WWDC oznámil dlouho očekávanou novou verzi Mac Pro, mnozí se ptali, zda ho bude vyrábět v texaském Austinu. Firma v té době situaci nijak nekomentovala a v podstatě až dosud oficiálně nesdělila, z jaké výrobní linky bude nejdražší zařízení jejího portfolia sjíždět. Mac Pro byl přitom jediným významným produktem Apple, který se mohl chlubit nálepkou „Made in USA“.

Apple Mac Pro z Číny

Podle zdrojů bude výroba probíhat v továrnách společnosti Quanta Computer Inc. v blízkosti Šanghaje. Informace se přitom objevila ještě předtím, než americký prezident Donald Trump oznámil ukončení zákazu spolupráce s vybranými čínskými firmami.

Quanta má své továrny nedaleko ostatních asijských dodavatelů Applu, což přináší důležitý benefit ve snížení přepravních nákladů. Celá výroba totiž vyjde výrazně levněji, než kdyby se díly z Asie musely dovážet do americké továrny.

Tiskový mluvčí odmítl informaci potvrdit, ale ani ji nevyvrátil. Médiím odpověděl ve všeobecném duchu, že „Stejně, jako všechny naše produkty, i nový Mac Pro je navržen a zkonstruován v Kalifornii a obsahuje komponenty z několika zemí včetně Spojených států.“ Podotkl, že konečná montáž je pouze jednou z mnoha částí výrobního procesu.

Made in China

Trump v minulosti opakovaně kritizoval Apple za to, že většinu svých produktů vyrábí v Číně. Situace se zkomplikovala následným zařazením některých vybraných čínských firem na černou listinu, ke které došlo v rámci obchodní války.

Drtivá většina produktů společnosti Apple se vyrábí v Číně, takže není příliš překvapující, když se firma rozhodla přesunout sem i výrobu Macu Pro. V případě zavedení 25% cla, které Trump plánoval, by to však mohlo znamenat citelné zvýšení již tak vysokých koncových cen.

Diskuze (25) Další článek: Google propojí podmořským kabelem Evropu s Afrikou. Potáhne ho až do Kapského města

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,