Apple překonala problémy s procesory a stoupá rychle vzhůru

21. prosince 1999
Computer 24/99 SDÍLET NA FACEBOOKU TWEETNOUT
„Zázračnému dítěti“ počítačového světa se daří stále lépe; mají mít pécéčkáři strach?
Není možná ani tak těžké přijít na trh s atraktivními, futuristicky vypadajícími a netradičními produkty; těžké je zvládnout vše okolo, dodávky neobvyklých komponent, assemblaci, nezadrhnout se ani na jedné věci. Firmě Apple se to v poslední době daří až zázračně; firma může mít prostě štěstí, nebo špičkové lidi ve svém čele, popřípadě obojí.

Apple byla na podzim nepříjemně zasažena tím, že její centrální dodavatel procesorů, firma Motorola, velmi nestíhala s dodávkami; výsledkem bylo velké zpoždění dodávek již objednaných počítačů a i některé další nepříjemnosti (dodávky procesorů s nižším taktem). Nyní je ale podle všech indikátorů už tento problém překonán a Apple se nadále prodávají jako divé – faktem ale je, že v USA je vánoční sezóna a moderní počítač s atraktivním designem může být výborným dárkem. Stejně strmě stoupají i akcie firmy – z kritického minima okolo 15 dolarů před rokem a půl jsou na stovce a analytici říkají, že brzy dosáhnou hodnotu okolo 150 USD, tj. zaznamenají desetinásobný vzrůst za kratičkou dobu.

Velkým úspěchem jsou iBooky, zřejmě nejelegantnější notebooky na trhu vůbec. Za kvartál se jich prodává 210 000, více než se plánovalo; obrat za čtvrtletí končící prosincem má opět stoupnout nad dvě miliardy dolarů (firma měla kdysi obraty v této výši, ty pak klesly a nyní opět pomalu stoupají. V době, kdy průměrná cena osobního počítače stále klesá, to je pro Apple výborný úspěch). Stejně tak neustává poptávka po iMacu – v posledním čtvrtletí letošního roku se jej prodá přes 700 000 a na nové modely se týden po uvedení na trh nashromáždilo 250 000 objednávek.

Prodává-li Apple za čtvrtletí okolo přes milion počítačů, může se za rok dostat k úctyhodným pěti milionům. Protože se celosvětově prodává více než 100 milionů strojů ročně, drží si Apple docela pěkný pětiprocentní podíl – faktem ale je, že v dobách největší slávy firma držela okolo 8 % světového trhu. Současnému úspěchu počítačů Apple velice pomáhá výborný procesor PowerPC G4, který opět statečně konkuruje Pentiím, a pak samozřejmě atraktivní, inovátorský design i vnitřní architektura. Napravuje se rovněž situace se softwarem – pro Apple je ho tolik jako nikdy v historii a počítače jsou díky intuitivnosti ovládání výborné pro práci s webem. Svět Microsoftu+Intelu zatím nemá jasně vítěznou protizbraň: stolní čipy od Intelu (či AMD) sice ve výkonnosti stoupají, ale ne pronikavě rychle, výhodou může být jejich rychle klesající cena. Nový operační systém od Microsoftu (Windows 2000) je sice pokrokem, ale především pro servery a „zatížené desktopy“; do domácností a škol, kde je Apple doma, rychle nepronikne. Na druhé straně ale firma Apple nemá jasnou vizi do budoucnosti (co bude po čipu G4? Kdy konečně vznikne pořádný, nově napsaný operační systém místo stále vylepšovaného MacOS?) a firmě se zatím až zoufale nedaří prodávat mimo Ameriku. Abyste narazili na prodejce počítačů Apple u nás, musíte mít velké štěstí; není jich sice málo, ale jsou šikovně schovaní. O propracovaném marketingu, který musí naše lidi teprve upozornit na to, že vůbec nějaký Apple existuje, ani nemluvě. Firma se zřejmě domnívá, že u nás každý člověk ví, co jsou to počítače Apple, co umějí a kde se dají koupit, a že tedy stačí občas vyvěsit velký billboard s nápisem „Pécéčka? Neškodné“ či podobným, aby se Apply začaly prodávat. Tato sebestřednost je ovšem pro firmu Apple u nás typická už od dob TISu a s dalšími zástupci a distributory se příliš nemění. Jenomže takto se trh u nás nedobývá, i kdyby čip G4 měl nakrásně a skutečně superpočítačovou výkonnost.

Diskuze (7) Další článek: Computer 24/99

Témata článku: Apple, Procesory, Sto, Proces, Klesající podíl, Problemy, Typický zástupce, Prodejce počítačů, APP, Problém, Klesající cena, Pořádný software, Billboard, Velký čip, Produkty Apple na jednom místě - Heureka.czEA restrukturalizuje. O Battlefield se nově postará Vince Zampella z Respawnu

EA restrukturalizuje. O Battlefield se nově postará Vince Zampella z Respawnu

Tvůrce Titanfallu hodlá vnést do válečné série čerstvou krev.

Michal Maliarov
DiceBattlefield
Petr Urban doporučuje: Na co se dívám a vy byste měli taky

Petr Urban doporučuje: Na co se dívám a vy byste měli taky

Pokud zrovna máte chuť zapomenout na svět kolem, doporučím vám dvě desítky seriálů a filmů. Snažím se vyhýbat starším a profláknutým titulům, nabízím odpočinkovou i náročnou látku. Vybírám věci, které mají svůj specifický charakter, díky němuž vyčnívají.

Petr Urban
Filmy a seriály
Rusko obviňuje astronautku NASA ze sabotáže Mezinárodní vesmírné stanice
Jiří Černý
Mezinárodní vesmírná staniceNASARusko
Battlefield Portal v novém traileru ukazuje bojiště plné šílených kombinací

Battlefield Portal v novém traileru ukazuje bojiště plné šílených kombinací

Nejnovější díl válečné série od EA DICE je za rohem a hodlá přinést spoustu skvělého obsahu.

Michal Maliarov
Battlefield 2042Video
Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

** Nelibí se vám, když cizí lidé okukují váš dům? ** Všechny mapové aplikace nabízejí možnost rozmazání snímku ** Máme návod pro Apple Maps, Bing Maps, Mapy Google a Mapy.cz

Karel Kilián
SoukromíNávodyMapy
Nová volitelná aktualizace systému Windows 10 opravuje 38 problémů
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10