Apple | macOS | Čipy

Apple přechází na vlastní procesory. Zároveň mění design systému macOS do stylu iOS

  • Apple na konferenci WWDC představil budoucnost desktopového systému macOS
  • Nový macOS 11 „Big Sur“ přináší zcela nový design
  • Macy se postupně zbaví procesorů Intel, Apple začne používat vlastní čipy

Na letošní vývojářské konferenci WWDC Apple kromě jiného představil dlouho očekáváné novinky z oblasti počítačů Mac, a to jak v případě desktopů, tak notebooků.

Potvrdily se dlouho spekulované informace o významném přechodu z Intelu na Arm a Apple odhalil i další důležité věci, které souvisí s novou verzí operačního systému a přechodem na jinou instrukční sadu.

Macy dostanou čipy od Applu

Apple oficiálně oznámil, že dochází k dalšímu velkému přechodu, který je již čtvrtý v pořadí v historii firmy. Prvním byla adopce procesorů PowerPC, druhým nástup OS X a třetí pak migrace na procesory Intel a instrukční sadu x86.

Nyní ale dochází k další velké změně – přechod na vlastníá čipy, které už jsou v interním vývoji 10 let a vše začalo čipem Apple A4 v iPhonu 4 v roce 2010. Od té doby Apple každý rok čip vylepšoval, vyvíjí i rychlejší revize pro iPad (přízvisko „X“) a také třeba pro chytré hodinky Watch („Sx“). Apple si vyvíjí i další menší čipy, například pro AirPods, bezpečnostní čip T2, který má i další funkce a podobně.

Klepněte pro větší obrázek

Už na konci letošního roku budou představeny první Macy s čipy od Applu a od této doby začíná i dvouleté přechodové období. V tomto období se očekává, že Apple postupně přejde na vlastní procesory u většiny počítačů. Tim Cook ale oznámil, že jsou stále ještě v přípravě Macy postavené na Intelu a zákazníci se nemusí bát, protože podpora Maců s Intelem bude ještě dlouhá. V oficiálních materiálech lze ale vidět, že macOS 11 už nebude kompatibilní s prvními MacBooky s displejem Retina z roku 2012 a pouze pro verze 2013 a novější.

Klepněte pro větší obrázek

Apple si pro vývojáře připravil i kit postavený na Macu mini, který kromě 16 GB operační paměti a 512GB SSD obsahuje upravenou verzi čipu Apple A12X, který je v nejnovějším iPadu Pro 2020. Jeho označení je zatím Apple A12Z. Je však pravděpodobné, že s prvním Macem bude vypuštěna mnohem výkonnější verze, která nejspíše přeskočí dvě generace, protože na podzim vyjde iPhone s čipem A14.

Chytrá zpětná kompatibilita

Aby byl přechod co nejplynulejší, připravil si Apple několik chytrých nástrojů a procesů, jak toho dosáhnout a je nutné připomenout, že na tom museli potají pracovat několik let.

Xcode 12

Všichni vývojáři mají možnost udělat build kódu tak, aby byl funkční jak pro Macy s Intelem, tak i Arm. Tomu pomůže nová verze nástroje Xcode 12, díky kterému se sestaví univerzální aplikace běžící nativně pro obě platformy. Je pravděpodobné, že budou nutné nějaké úpravy, ale dle softwarového šéfa Applu půjde maximálně o dny práce navíc.

Klepněte pro větší obrázek

To se snažil potvrdit i v rámci toho, že Apple již má všechny výchozí aplikace v systému macOS takto řešené a týká se to i náročnějších aplikací. Stejně tak mají první funkční verze třeba i Microsoft (Office) nebo Autodesk (Creative Cloud). Výsledný binární soubor Apple označuje jako „Universal 2“.

Rosetta 2

Rovněž jako u přechodu z PowerPC na Intel, i tentokrát si Apple připravil emulační vrstvu. Ta nese označení „Rosetta 2“. Díky ní je možné spouštět nativní x86 aplikace i na čipech Applu s minimálním zpomalením výkonu nebo jinými problémy.

Klepněte pro větší obrázek

Proces probíhá tak, že nedochází k celkové emulaci v reálném čase, což by bylo poměrně náročné a neefektivní, ale dojde k přeložení již při instalaci aplikace. Díky tomu se většina kódu, volání a dalších funkcí dopředu upraví do nativního kódu pro Apple Silicon.

Že si Rosetta 2 poradí i s náročnými výzvami, ukázal Apple například na aplikacích Maya s náročnou grafikou a pluginy nebo na graficky náročné (a nijan upravované) hře Shadow of the Tomb Raider, která běžela bez problémů v rozlišení Full HD na čipu Apple A12Z.

Problém není ani virtualizace, což Apple prezentoval v Parallels Desktop, s Dockerem a vygenerovanou webovou stránkou z Apache serveru ve virtualizovaném linuxu.

Nativní chod iOS a iPadOS aplikací

Třetím velmi silným pilířem pro hladký přechod je nativní podpora mobilních aplikací určených původně pro iOS a iPadOS. Všechny tyto aplikace běží v novém macOS 11 „Big Sur“ a Macu s čipem od Applu ještě lépe než na mobilních zařízeních, protože budou mít k dispozici vyšší výkon jak z pohledu procesoru, tak i SSD a operační paměti.

Klepněte pro větší obrázek

Majitelům Maců se tak nabídka rozšiřuje automaticky o miliony nových aplikací, které lze ovládat myší a doposud je nebylo možné mít na desktopu.

macOS 11 „Big Sur“: přechod na design iOS

Nový operační systém „Big Sur“ přináší i zcela nové číselné označení macOS 11. Nelze se tak divit tomu, že Apple jej označuje za největší změnu od prvního OS X. Kromě zmíněných interních úprav, které souvisí s přechodem na procesory Applu, je hlavní novinkou přepracovaný design.

Klepněte pro větší obrázek

Jak lze vidět z obrázků, ten ve velkém přináší unifikovaný a čistý design, který je velmi blízký iOS. Apple překreslil nejen samotný operační systém a jeho grafické prvky, ale i všechny aplikace, které jsou rovněž v moderním hávu. Remasterované byly i veškeré zvuky systému a nativních aplikací. Ikony aplikací už mají klasický design čtverce s oblými rohy, stejně jako na iOS a iPadOS.

Velkých novinek se dočkal i prohlížeč Safari, který je dle Applu při načítání webových stránek až o 50 % rychlejší než Chrome a opět přináší pokročilejší funkce na ochranu soukromí a blokování sledování na webu. Nové Safari se také hodně zaměřuje na rozšíření a jejich větší možnosti, ale zároveň i jejich lepší zabezpečení.

Klepněte pro větší obrázek

Safari rovněž přináší nativní podporu překladu webových stránek, čeština mezi nimi ale bohužel zatím není. Za zmínku stojí i nově zahrnutá podpora obrázkového formátu WebP, který vyvíjí Google. Apple byl poslední z velkých tvůrců prohlížečů, který jej dosud ignoroval.

Historický den

Apple to označuje jako historický den a vzhledem k oznámeným novinkám a hlavně změnám s tím lze určitě souhlasit.

Klepněte pro větší obrázek

Applu se podařilo vše připravit ve vhodný okamžik a se všemi potřebnými věcmi tak, aby se přechod na vlastní čipy u Maců podařil a běžný uživatel nepoznal rozdíl a naopak by měl být ještě překvapen vyšší rychlostí díky pokročilejší optimalizaci. Teď už zbývá jen čekat, jak se Applu podaří systémy optimalizovat a předběhnout konkurenci v tom, co umí nejlépe – blízké propojení softwaru a hardwaru.

Celý záznam prezentace

Informace o macOS začínají v čase 1:10:20

Diskuze (44) Další článek: Robot, kterého můžete sníst? Vědci na něm už pracují

Témata článku: Microsoft, Google, Apple, Notebooky, Hardware, Linux, Intel, Operační systémy, Chrome, macOS, iOS, iPhone, Čipy, MacBook, ARM, Safari, iPad, SSD, Tim Cook, iMac, Design, Mac Pro, AirPods, iPadOS, WWDCJak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

** Nelibí se vám, když cizí lidé okukují váš dům? ** Všechny mapové aplikace nabízejí možnost rozmazání snímku ** Máme návod pro Apple Maps, Bing Maps, Mapy Google a Mapy.cz

Karel Kilián
SoukromíNávodyMapy
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály
Ode dneška se vydávají nové občanky včetně NFC a otisků prstů
Lukáš Václavík
eObčankaČeskoeGovernment