Apple | macOS | Čipy

Apple přechází na vlastní procesory. Zároveň mění design systému macOS do stylu iOS

  • Apple na konferenci WWDC představil budoucnost desktopového systému macOS
  • Nový macOS 11 „Big Sur“ přináší zcela nový design
  • Macy se postupně zbaví procesorů Intel, Apple začne používat vlastní čipy

Na letošní vývojářské konferenci WWDC Apple kromě jiného představil dlouho očekáváné novinky z oblasti počítačů Mac, a to jak v případě desktopů, tak notebooků.

Potvrdily se dlouho spekulované informace o významném přechodu z Intelu na Arm a Apple odhalil i další důležité věci, které souvisí s novou verzí operačního systému a přechodem na jinou instrukční sadu.

Macy dostanou čipy od Applu

Apple oficiálně oznámil, že dochází k dalšímu velkému přechodu, který je již čtvrtý v pořadí v historii firmy. Prvním byla adopce procesorů PowerPC, druhým nástup OS X a třetí pak migrace na procesory Intel a instrukční sadu x86.

Nyní ale dochází k další velké změně – přechod na vlastníá čipy, které už jsou v interním vývoji 10 let a vše začalo čipem Apple A4 v iPhonu 4 v roce 2010. Od té doby Apple každý rok čip vylepšoval, vyvíjí i rychlejší revize pro iPad (přízvisko „X“) a také třeba pro chytré hodinky Watch („Sx“). Apple si vyvíjí i další menší čipy, například pro AirPods, bezpečnostní čip T2, který má i další funkce a podobně.

Klepněte pro větší obrázek

Už na konci letošního roku budou představeny první Macy s čipy od Applu a od této doby začíná i dvouleté přechodové období. V tomto období se očekává, že Apple postupně přejde na vlastní procesory u většiny počítačů. Tim Cook ale oznámil, že jsou stále ještě v přípravě Macy postavené na Intelu a zákazníci se nemusí bát, protože podpora Maců s Intelem bude ještě dlouhá. V oficiálních materiálech lze ale vidět, že macOS 11 už nebude kompatibilní s prvními MacBooky s displejem Retina z roku 2012 a pouze pro verze 2013 a novější.

Klepněte pro větší obrázek

Apple si pro vývojáře připravil i kit postavený na Macu mini, který kromě 16 GB operační paměti a 512GB SSD obsahuje upravenou verzi čipu Apple A12X, který je v nejnovějším iPadu Pro 2020. Jeho označení je zatím Apple A12Z. Je však pravděpodobné, že s prvním Macem bude vypuštěna mnohem výkonnější verze, která nejspíše přeskočí dvě generace, protože na podzim vyjde iPhone s čipem A14.

Chytrá zpětná kompatibilita

Aby byl přechod co nejplynulejší, připravil si Apple několik chytrých nástrojů a procesů, jak toho dosáhnout a je nutné připomenout, že na tom museli potají pracovat několik let.

Xcode 12

Všichni vývojáři mají možnost udělat build kódu tak, aby byl funkční jak pro Macy s Intelem, tak i Arm. Tomu pomůže nová verze nástroje Xcode 12, díky kterému se sestaví univerzální aplikace běžící nativně pro obě platformy. Je pravděpodobné, že budou nutné nějaké úpravy, ale dle softwarového šéfa Applu půjde maximálně o dny práce navíc.

Klepněte pro větší obrázek

To se snažil potvrdit i v rámci toho, že Apple již má všechny výchozí aplikace v systému macOS takto řešené a týká se to i náročnějších aplikací. Stejně tak mají první funkční verze třeba i Microsoft (Office) nebo Autodesk (Creative Cloud). Výsledný binární soubor Apple označuje jako „Universal 2“.

Rosetta 2

Rovněž jako u přechodu z PowerPC na Intel, i tentokrát si Apple připravil emulační vrstvu. Ta nese označení „Rosetta 2“. Díky ní je možné spouštět nativní x86 aplikace i na čipech Applu s minimálním zpomalením výkonu nebo jinými problémy.

Klepněte pro větší obrázek

Proces probíhá tak, že nedochází k celkové emulaci v reálném čase, což by bylo poměrně náročné a neefektivní, ale dojde k přeložení již při instalaci aplikace. Díky tomu se většina kódu, volání a dalších funkcí dopředu upraví do nativního kódu pro Apple Silicon.

Že si Rosetta 2 poradí i s náročnými výzvami, ukázal Apple například na aplikacích Maya s náročnou grafikou a pluginy nebo na graficky náročné (a nijan upravované) hře Shadow of the Tomb Raider, která běžela bez problémů v rozlišení Full HD na čipu Apple A12Z.

Problém není ani virtualizace, což Apple prezentoval v Parallels Desktop, s Dockerem a vygenerovanou webovou stránkou z Apache serveru ve virtualizovaném linuxu.

Nativní chod iOS a iPadOS aplikací

Třetím velmi silným pilířem pro hladký přechod je nativní podpora mobilních aplikací určených původně pro iOS a iPadOS. Všechny tyto aplikace běží v novém macOS 11 „Big Sur“ a Macu s čipem od Applu ještě lépe než na mobilních zařízeních, protože budou mít k dispozici vyšší výkon jak z pohledu procesoru, tak i SSD a operační paměti.

Klepněte pro větší obrázek

Majitelům Maců se tak nabídka rozšiřuje automaticky o miliony nových aplikací, které lze ovládat myší a doposud je nebylo možné mít na desktopu.

macOS 11 „Big Sur“: přechod na design iOS

Nový operační systém „Big Sur“ přináší i zcela nové číselné označení macOS 11. Nelze se tak divit tomu, že Apple jej označuje za největší změnu od prvního OS X. Kromě zmíněných interních úprav, které souvisí s přechodem na procesory Applu, je hlavní novinkou přepracovaný design.

Klepněte pro větší obrázek

Jak lze vidět z obrázků, ten ve velkém přináší unifikovaný a čistý design, který je velmi blízký iOS. Apple překreslil nejen samotný operační systém a jeho grafické prvky, ale i všechny aplikace, které jsou rovněž v moderním hávu. Remasterované byly i veškeré zvuky systému a nativních aplikací. Ikony aplikací už mají klasický design čtverce s oblými rohy, stejně jako na iOS a iPadOS.

Velkých novinek se dočkal i prohlížeč Safari, který je dle Applu při načítání webových stránek až o 50 % rychlejší než Chrome a opět přináší pokročilejší funkce na ochranu soukromí a blokování sledování na webu. Nové Safari se také hodně zaměřuje na rozšíření a jejich větší možnosti, ale zároveň i jejich lepší zabezpečení.

Klepněte pro větší obrázek

Safari rovněž přináší nativní podporu překladu webových stránek, čeština mezi nimi ale bohužel zatím není. Za zmínku stojí i nově zahrnutá podpora obrázkového formátu WebP, který vyvíjí Google. Apple byl poslední z velkých tvůrců prohlížečů, který jej dosud ignoroval.

Historický den

Apple to označuje jako historický den a vzhledem k oznámeným novinkám a hlavně změnám s tím lze určitě souhlasit.

Klepněte pro větší obrázek

Applu se podařilo vše připravit ve vhodný okamžik a se všemi potřebnými věcmi tak, aby se přechod na vlastní čipy u Maců podařil a běžný uživatel nepoznal rozdíl a naopak by měl být ještě překvapen vyšší rychlostí díky pokročilejší optimalizaci. Teď už zbývá jen čekat, jak se Applu podaří systémy optimalizovat a předběhnout konkurenci v tom, co umí nejlépe – blízké propojení softwaru a hardwaru.

Celý záznam prezentace

Informace o macOS začínají v čase 1:10:20

Diskuze (44) Další článek: Robot, kterého můžete sníst? Vědci na něm už pracují

Témata článku: Microsoft, Google, Apple, Notebooky, Hardware, Linux, Intel, Chrome, Operační systémy, macOS, iOS, iPhone, SSD, Čipy, Safari, ARM, iPad, iMac, Design, Mac Pro, Tim Cook, MacBook, WWDC, iPadOS, AirPods, Operační systémy na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Oppo a OnePlus nesmí v Německu prodávat telefony. Zákaz hrozí i v dalších zemích EU

Oppo a OnePlus nesmí v Německu prodávat telefony. Zákaz hrozí i v dalších zemích EU

** Patentové spory většinou ústí k tomu, že jedna z firem zaplatí ** Oppo ani OnePlus však nechtějí platit 2,50 EUR za každý telefon ** Firmy už v Německu nesní prodávat, a to může platit i o dalších trzích

Martin Chroust
NěmeckoPatentSmartphony
Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

** BeReal je novou hvězdou mezi sociálními sítěmi ** Ukazuje pouze všední realitu běžných dní ** Aplikace vám jednou denně dá dvě minuty na poslání vlastní fotky

Martin Chroust
BeRealMobilní aplikaceSociální sítě
Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

** Nejen mobilní výrobci jsou naučeni rok od roku prodávat stále více telefonů ** Tento trend se však zákonitě musí někdy zastavit ** Jenže, co naplat, když jsou starší zařízení „uměle“ nepoužitelná?

Martin Chroust
Prasklý displejBaterieAktualizace softwaru
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Kde se vzala potřeba velkých operačních pamětí v telefonech a kolik RAM zabírá Android?

Kde se vzala potřeba velkých operačních pamětí v telefonech a kolik RAM zabírá Android?

** RAM je po procesoru druhým nejdůležitějším HW parametrem ** Stará se o rychlý multitasking a o svižné načítání dat ** Věděli jste, kolik v RAM průměrně zabírá Android 12?

Martin Chroust
Virtuální RAMOperační paměť
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Izraelský obrněnec ROBUST autonomně bojuje proti pěchotě i tankům

Izraelský obrněnec ROBUST autonomně bojuje proti pěchotě i tankům

** Izraelský zbrojní gigant Elbit Systems nedávno představil střední obrněné vozidlo ROBUST ** To je určeno pro pokročilý autonomní boj proti pěchotě i obrněným vozidlům ** Nový obrněnec by měl operovat s vysokou mírou autonomie, za každého počasí a prakticky v každém terénu

Stanislav Mihulka
IzraelVojenstvíRoboti