Apple na WWDC představil několik užitečných AI pro běžné uživatele, má ale také jednu zaměřenou na vývojáře. Do prostředí Xcode 16 zamířila funkce predictive code completion, našeptávač zdrojových kódů podobný GitHub Copilotu, který je dostupný ve Visual Studio Code od Microsoftu.
Jenže zatímco redmondská společnost se spoléhá na cloudové modely GPT a podporuje mnoho programovacích jazyků, Apple svůj model vytrénoval jen na jazyku Swift a jím používaných SDK. Díky menšímu záběru ale může běžet lokálně přímo na Macu, nevyžaduje tak internetové připojení. (Kromě případů, kdy se modely stahují či aktualizují.)
Z praxe víme, že velké i malé jazykové modely jsou náročné na výpočetní výkon, ale potřebují i co nejvíce paměti. A z toho plyne jedna nepříjemnost pro majitele základních Maců. AI našeptávač v Xcode 16 totiž vyžaduje minimálně 16 GB RAM.
MacBooky Air, Macy mini nebo iMacy startují na 8 GB. Rozšířit je nelze, před koupí je ale možné v konfigurátoru vybrat 16GB model za příplatek 6000 Kč. To však ani nejsou počítače cílené na náročnou práci, nýbrž kancelářské modely. Jenže i nový MacBook Pro 14 s čipem M3 má v základu jen 8 GB RAM, byť stojí 50 tisíc. A u něj se již s pracovním nasazením počítá.
„Nedostižný. Neodolatelný. Když teď výkon macOS a čipů Apple dokážou využívat tisíce optimalizovaných aplikací, čipy M3 můžou naplno ukázat, co v nich je. Jejich rychlost je přímo závratná a je to znát v apkách na každodenní práci, v hrách i v nejnáročnějších profesionálních aplikacích,“ zní z produktové stránky nových MacBooků Pro.
Xcodu obecně těch 8 GB pořád stačí, jen jedna z jeho funkcí vyžaduje dvojnásobek. A pro dosavadní vývojáře se základními Macy se nic nemění, našeptávač doteď neměli, takže holt budou kód psát ručně. Lokálně běžících AI vyžadujících více paměti ale do budoucna bude jen přibývat.
via XDA Developers